Преместване на менструация

  • 15 268
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 250
Здравейте, пада се да ми дойде точно за морето и искам да си изместя цикъла. Някоя от вас правила ли го е и знае ли хапчета за това , а също и дали има странични ефекти ? Благодаря предварително Simple Smile

# 1
Ето една статия от в-к Сега:

Еднократното отлагане на менструацията е безопасно

Петрана Пунчева

Лятната почивка може да се окаже кошмар за някои жени, ако съвпадне с досадния месечен цикъл.
Приемането на прогестеронови таблетки може да забави менструацията за определен период от време, обяснява гинекологът д-р Елица Иванова. Прогестеронът е женски хормон, който се отделя през вторите две седмици на 28-дневния менструален цикъл. Неговата функция е да удебелява лигавицата на матката. Така се създават благоприятни условия за оплодената яйцеклетка при бременност. Ако не се оплоди яйцеклетка, нивото на хормона спада. А менструацията всъщност представлява освобождаване на организма от ненужната удебелена лигавица. За да се отложи менструацията, трябва да се повиши нивото на хормона 4-5 дни преди очакваната дата и така да се задържи лигавицата.
Таблетките се приемат най-много 14 дни. Няколко дни след спирането на лекарствата менструацията идва по естествен начин. Следващата менструация не идва по "предварителния график", а 28 дни след отложената, т.е. установява се нов график.
Еднократното отлагане на менструацията с прогестеронови таблетки е препоръчително за жени, които по принцип не ползват противозачатъчни средства, обяснява д-р Иванова.
Отлагането на менструацията при жени, които приемат противозачатъчни, става, като не се спират хапчетата и през 7-те дни, през които обичайно не трябва да се приемат. По принцип те се пият 21 дни в месеца, а 7 дни се почива.
Ако жената по принцип не използва антибебе хапчета, но реши например през август да отложи менструацията си с тяхна помощ, тя трябва да почне таблетките още през юни и да ги продължи до август включително.
Най-често жените "влияят" на цикъла си веднъж годишно през летния сезон заради почивките. В тези случаи отлагането не е опасно. Менструацията обаче не бива да се отлага повече от 2-3 пъти в годината, съветва д-р Иванова. Между две забавяния трябва да има поне 2 нормални менструации.
Честото изкуствено завишаване на нивото на прогестерона в организма чрез прием на таблетки може да разстрои дейността на хипофизната жлеза, която произвежда стимулиращи яйчниците хормони. Крайният резултат може да бъде блокиране функцията на яйчниците.
За разлика от противозачатъчните, които не са показни при високо кръвно налягане, разширени вени, злокачествени образования на млечната жлеза и др., прогестероновите таблетки са подходящи за всички жени, твърди лекарката. Те се препоръчват при обилна менструация и през менопаузата. Прогестероновите таблетки не предпазват от бременност. Не е препоръчително да се приемат заедно с противозачатъчни, защото се увеличава значително нивото на прогестерона.

# 2
Но, разбира се, най-добре е да се консултираш с лекар и той да ти каже какво точно да вземещ.
Иначе, аз пия противозачатъчни - за да си отложа цикъла е достатъчно да не прекъсвам приема им (пият се 21 дни, почива се една седмица, през която ти идва). Но, не е препоръчително да се прави повече от 1-2 пъти годишно.

# 3
  • Мнения: 250
Благодаря ти Таничка Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 820
Промолут Нор 5  PeaceСпираш им приема и след 2 дни ти идва.При мен не е имало странични ефекти и си карам почивката както трябва  Blush

# 5
  • Мнения: 250
Преди 5-6 години ги бях пила и напълнях няколко килограма ... някой може ли да предложи някакви други ?

# 6
# 7
  • Мнения: 3 157
Преди 5-6 години ги бях пила и напълнях няколко килограма ... някой може ли да предложи някакви други ?


Това не е сергия с краставици домати,че да ти ,,предложат,, други...много грозно ми прозвуча.Съжалявам,ако съм груба,но явно лекарствата ги имате за шарени бонбончета и не знаете колко могат да ви навредят при такова безотговорно използване.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 521
mar4ella_ ,
Задай си въпроса на личния си гинеколог, който ти познава здравния статтус и той ще ти предпише правилния за теб препарат!

Аз направих това, и на мен за отлагане на менстр. с няколко дни /толкова ми е необходимо поради служебно пътуване в чужбина/ ми изписа Дуфастон от 10 мг. 2 по 1 табл. от 13-я ден. Докато ги пия - няма да ми дойде. Като ги спра - ще ми дойде след 2-3 дни.

Но пак ти казвам - питай си лекаря.

# 9
  • Мнения: 250
Шоколадче, съжалявам ако съм прозвучала така, тук търся информация , не заяждане . Аз много добре знам , че това не сергия с  краставици и домати и знам, че трябва да се обърна към лекар, и ако за тебе хапчетата са бонбони , то за мене не са, което не ти дава право да говориш така за мене . Лек ден

# 10
  • Мнения: 2 231
Примолут Нор дейдтва безотказно, НО
На мен цикълът ми идваше на 45 до 60 дни. След като ги пих 2-12.06 (понеже бях на море) ми дойде на 15.06. До тук всичко о.к., докато вчера не прокървих (04.07). Досега ми се е случвало само 2-3 пъти да ми дойде цикъла по-рано и то преди много години, а то се оказа, че дори не е цикъл а само прокървяване. Немога да го отдам на нищо друго освен на някакво хормонално  изкривване и то благодарение на Примолут Нор 5. Дано не те плаша, но мисля за следващото море да си карам по стария изпитан начин - с тампони. Embarassed
Разбира се ако ще го ползваш това лекарство само веднъж (заради морето) не мисля, че ще има някакъв отрицателен ефект, но се обедих, че с хормоналните препарати шега не бива. Sick
Ти решаваш. Успех и приятно изкарване. Heart Eyes

# 11
  • София
  • Мнения: 2 521
Наистина с хормоналните препарати трябва да се внимава много!

Прогестерона е най-женския хормон, това е хормона на бременността, без него или при отклонения в стойностите на прогестерона много трудно се забременява.

Друга истина - жена, която има нередовен цикъл и хормонални проблеми, много често си остава с такива проблеми дори и при проведени лечения с хормонални препарати /противозачатъчни/.

Друга истина - жена, която има редовен цикъл и си знае приблизително овулацията кога е, нищо лошо няма да и се случи от еднократен прием на прогестерон с цел отлагане на цикъла /еднократен в смисъл веднъж годишно, но препарата се пие определен брой дни по схема, назначена от лекар/.

ronisum говори за нередовен цикъл /от 45 до 60 дни/ . Може би лекар може да даде обяснение защо е получила зацапване, след като предния месец е пила прогестеронов препарат. Изобщо материята с женските хормони е много сложна. Те се променят по време на цикъла и т.н. затова доктори учат години наред!

Общи условия

Активация на акаунт