Със счупен крак...

  • 8 636
  • 7
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 807
Дъщеря ми е на почти три години и преди два дни си счупи кракът. Сега ни предстои да се изправим пред нещо налълно ново и, признавам, доста плашещо за нас.

На първо място тя е доста стресирана. Сънува кошмари, стряска се и преживява падането и болката отново и отново. Много е изплашена и не ни дава дори да я пипнем, камо ли да я завъртим, пренесем или нещо подбно. Лекарите казаха, че вече няма стряскаща болка при движение, защото кракът е гипсиран, но тя започва да плаче още преди да сме я докоснали. Минавали ли сте през нещо подбно и как се справихте.

Друго, което ме притеснява е, че се върнахме към папмперсите, защото тя не казва, че й се пишка. Изглежда я е страх, че ще я заболи, ако я мръднем. Поне аз нямам друго обяснение.

Решихме да не отлагамае морето, защото тя го чака с нетърпение. Една приятелка ще даде бебешка количка и ще бъдем подвижни, а гипса е от някакъв модерен тип и няма проблем да се мокри. Но аз все пак се притеснявам. Някоя от вас била ли е на море с дете с гипсиран до средата на бедрото крак?

Лекарите казаха, че след 20 дни ще може да ходи с гипса, но аз нещо не мога да си представя как ще стане newsm78 newsm78

Изобщо ще се радвам ако споделите опит за тези от вас, чиито деца са чупили крак в тази възраст. Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 1 479
Не ни се е случвало,но в момента моя приятелка е вече на морето.Детето и е в гипс до коляното,лежа в Пирогов и т.н.Заминавайте спокойно и така- детенце ще смени обстановката и ще забрави Peace

# 2
  • Мнения: 25 441
Не съм имала този проблем с дете, но самата аз съм чупила подбедрица на по-голяма възраст и помня какви са усещанията.
За мокренето нищо не мога да кажа, нямам опит с тези нови гипсове, но те съветвам да не прекалявате с мокренето. Не за друго, а да не "настива" кракът. Поне на мен навремето ми бяха казали да го пазя и държа на топло, като профилактика против ревматизъм в по-късни години.
За ходенето след 20 дена, може би имат предвид това, което наричаха навремето "да настъпва" счупения крак. Т.е., да не се държи във въздуха, а да се стъпва на него при ходене. Аз го правех, но с патерици. Съмнявам се детето да може да ходи, без помощни приспособления. Ако гипсът беше под коляното, да, но когато е над, самото коляно е обездвижено и ходенето е нестабилно.
Имайте предвид, че кракът може да боли няколко дена след гипсирането, после болките спират и започват сърбежите. А те са наистина гадни! Нищо чудно да е така и при детето ти. Не го насилвайте, нека премине стресът, а и то да свикне с положението си. А се свиква, няма страшно. Като му писне да седи и лежи, само ще започне да търси начини, за да се придвижва.  Laughing
За памперсите не бих се притеснявала, сега по-важното е да се оправи крачето, има време пак да се приучавате на хигиенни навици. Хубаво е, че е малка, ще оздравее много бързо и скоро ще забрави за мъките.
Приятна почивка и бързо възстановяване ѝ желая!   bouquet

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Здравей, Ради допреди 2 седмици беше със счупена ръка и първите няколко дни беше подобен ужас - не даваше да пипаме гипса, първата вечер - да я събличаме, не даваше да я къпем, изобщо нищо, което налага пипане на гипса или мърдане на ръката. С доста настойчивост и рев от нейна страна, но ги извършихме тези дейности - просто нямаше как иначе. След това лека-полека свикна, след 3-4 дни вече не я болеше ръката, порисувахме малко по гипса - видя, че няма страшно.

И аз като теб мисля, че го е страх детето от мърдане и пипане, затова се напишква.
Дано скоро се успокои и се отпусне. И бързо да заздравява крачето!  Hug

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 537
Малката мина през няколко оперативни интервенции, съпроводени разбира се с гипсови имобилизации, които не бяха никак леки за нея, но най страшно беше третата, която не беше очаквана /получи се битов инцидент, съпроводен със счупване на крайник/ и преди поредната интервенция имаше дооооста болки в областта на счупването, така че след операцията и гипсирането, тя вече не изпитваше болка, но беше толкова наплашена от това, което е изпитвала до сега, че не даваше да я пипнем поне седмица. След което се престраши и като видя, че не я боли даже започна сама да се изправя на дивана/ с гипса/. А колкото до памперса, тогава и аз бях притеснена от това и бях питала във форума и една майка беше го описала, мисля като '' синдром на хоспитализацията" или нещо от рода, но въпроса е че го имаше о/о 1-2 седмици след гипсирането и отшумя. Нещо като съпротива с/у факта, че е обездвижена и най-просто казано не може да стигне сама до гърнето си. След като свикна с това - поне казваше кога има отделителна нужда, а след махането на гипса - дори ходеше до "тоалетната си" по 100 пъти Laughing не толкова от нужда, а от кеф, че го може сама.

# 5
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 037
Ети, как го счупи това краче детето?! Съжалявам за преживелиците ви  Hug

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Горката....много съжалявам
Дано скоро се оправи Hug

# 7
  • София
  • Мнения: 1 807
Благодаря, че споделихте с мен преживяното. Днес е по-добре. Имам чувството, че аз съм по-уплашената от двете.

Здрасти Димана, настъпила е играчка или събута обувка (бабата беше много притеснена и не съм я тормозила да питам в детайли как се  еслучило), завъртяла го е и е паднала. В средата на хола, на мокет. Просто мал шанс.

Pamsi, благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт