Да попитам за пренаталния скрининг...

  • 2 676
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 798
Здравейте, мами.
Обръщам се към вас, защото нещо съм го дала по течението... Все още не съм отишла да си направя скрининг, а съм вече почти пети месец. Това ми е втора бременност, след една безпроблемна. Тази също си протича съвсем нормално. На 33 г. съм, лекарката не ми е препоръчала специлни изследвания, но всички около мен ме натискат, че било несериозно да не си направя скрининг "за всеки случай". Някак си, обаче, все намирам повод да го отлагам, защото живея с усещането, че всичко е наред. Та, да ви попитам - вие правихте ли си допълнителни изследвания? Какво ви мотивира? И не е ли това допълнителен стрес? Може да звучи несериозно, но за мен поне това си е стрес  Embarassed

# 1
  • София
  • Мнения: 12 547
Вероятно говориш за БХС - биохимичния скрининг, който всъщност дава просто някаква средностатистическа оценка на възможния риск от генетични увреждания. Не виждам от какво да те е страх. Все пак изследването се прави, след като ти вземат кръв.
Така че решението си е абсолютно твое. Ако си правила ФМ и резултатите са били нормални, не виждам причина за притеснение.

# 2
  • Мнения: 1 155
Направих си скрининг, по препоръка на лекарката ми. Така се чувствах по-спокойна. Много пъти обаче при скрининга има грешки. Прецени си сама. Peace

# 3
  • Мнения: 4 428
Аз първия път не си правих скрининг. Четох толкова мнения, че резултатиет не са верни, че реших да си го спестя. Моето АГ настояваше да си го направя, но аз реших да мина на една добра фетална морфология. На нея се вижда много по-добре дали има някакви отклонения. И може да си сигурен, че наистина е така. А не е някаква вероятност.

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Прецени сама-скрининга не е 100% верен

# 5
  • София
  • Мнения: 3 789
БХМ е по-скоро някаква статистика, базираща се на базата на резултатите, които софтуера ще даде посредством направените кръвни изследвания.
аз лично ходин на ранен скрининг на 1-т триместър, бил много по-надежден
По принцип многото изследвания, без да има нужда, а просто защото са пожелателни или препоръчителни могат съвсем да те объркат.
Все пак ти си преценяваш Hug

# 6
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Отговорът на този въпрос винаги е един.

Ако те интересува дали има вероятен риск за проблеми, от който те е страх и не би искала да гледаш болно дете - направи си.
Скрининга не дава гаранции.
Нито че всичко е наред, нито че има риск.

Както и морфологията, между другото.

# 7
  • София
  • Мнения: 17 591
Ами... Ако би гледала детето, каквито и проблеми да има, просто не го прави. Но... Въпросът, все пак, не опира само до теб. Би било добре да се консултираш и с татито, и с по - голямото си детенце. Би ли приело то ... ако?... За цял живот?.. Помисли и за това.

# 8
  • Мнения: 4 428
Аз тогава между-другото много се бях замислила за амниоцентеза. Не исках да си правя куп прегледи и изследвания, а исках едно, но да ми дава някакви гаранции. За това се бях замислила за него. При него 100% е ясно има ли нещо или не. Но не е много безобидна манипулация и трябва да ти я направи специалист.
Но първо реших да видя какво ще ми кажат на феталната морфология. Слава Богу всичко си беше в норма  Peace

# 9
  • Мнения: 1 795
Имам позната, която смята, че тези изледвания са излишни лиготии, аз обаче смятам, че е хубаво да се направят, при положение, че науката е напреднала толкова, а за мен стресът би бил по-голям, ако мисля за това през цялата бременност, отколкото да си направя необходимите изследвания

# 10
  • Мнения: 13 664
За съжаление усещането "че всичко е наред" не е нещо на което можеш да се облегнеш, казвам го от личен опит.
Както сподели някой преди мен, въпросът е до колко те безпокои факта да родиш дете с генетично увреждане. Подкрепям мнението че скриининга е една вероятност с доста голям процент грешка - и фалшивоотрицателни и фалшивоположителни. ФМ също допуска грешки в определяне на наличие на генетични отклонения , а да не споменаваме че има и случаи на незабелязани физически отклонения ... . Амноцентезата дава 100% информация за част от отклоненията но не всички. Манипулацията е бърза но мисълта за нея ужасява повечето бременни. Така че истината е някъде по средата. Според мен БХС и амниоценетзата са плод на развитие на медицината в помощ на майката а решението дали ще ги прави и ако ДА как ще реагира според резултата си е вече нейно.

Последното което искам да спомена е че наличие на една или повече предишни безпроблемни бременности не са гаранция.

Поздрави и най-добри пожелания.

# 11
  • Мнения: 4 428
Имам позната, която смята, че тези изледвания са излишни лиготии, аз обаче смятам, че е хубаво да се направят, при положение, че науката е напреднала толкова, а за мен стресът би бил по-голям, ако мисля за това през цялата бременност, отколкото да си направя необходимите изследвания

Ако си наясно с това изследване, ще знаеш, че то не ти е никаква гаранция, че с бебето ти всичко е наред. Това е само статистическа вероятност.
Има съседна тема с майче, на което резултатите от това изследавне не са добри. И какво се прави в този случей...Пак опираш до други изследвания, които дефакто ти казват какво става...Извод - Този тест се прави за статистика и е още едно листче в картона ти.

# 12
  • Мнения: 1 795
Имам позната, която смята, че тези изледвания са излишни лиготии, аз обаче смятам, че е хубаво да се направят, при положение, че науката е напреднала толкова, а за мен стресът би бил по-голям, ако мисля за това през цялата бременност, отколкото да си направя необходимите изследвания

Ако си наясно с това изследване, ще знаеш, че то не ти е никаква гаранция, че с бебето ти всичко е наред. Това е само статистическа вероятност.
Има съседна тема с майче, на което резултатите от това изследавне не са добри. И какво се прави в този случей...Пак опираш до други изследвания, които дефакто ти казват какво става...Извод - Този тест се прави за статистика и е още едно листче в картона ти.
Под изследвания (мн.ч.) имам предвид не само БХС, а и фетална морфология и всичко, което е възможно на този етап, а гаранция никога няма за съжаление дали всичко ще е наред

# 13
  • Мнения: 1 586
Направих си БХС още в началото на бремеността, по препоръка на лакарката,не съжалявам,ако забременея втори път, пак ще искам да ми го направят!

# 14
  • Мнения: 24
Биохимичен скрийнинг се прави 15-17 седмица, ти си вече 5 месец и мисля, че е късно за това изследване. Не мисля, че скрийнингът е безполезен, особено ако жената попада в рисковите групи - над 35г и/или с генетична обремененост. Попитай лекаря си какво да предприемеш, ако не се чувстваш спокойна. Но щом всичко е ок на този етап, мисля, че притесненията ти са излишни.

Общи условия

Активация на акаунт