Пречат ли , като си мислят , че помагат ?

  • 2 318
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 668
Става въпрос за мои близки роднини  Simple Smile ... Не ми пречат , просто моделът им на поведение ме изумява тотално и съм убедена , че не правят услуга на сина си , по този начин ...
Не съм си отваряла устата пред тях , защото ще стане въстание , но да си сверя часовника ...
1. Синът им , който е на 29 г. и не работи нищо , според тях не е виновен за нищо . Все другите са му виновни - учителката , защото предпочитала другите , на олипмиадата го прецакали , защото била уредена , на конкурса , трябвало той да спечели , ама пак не станало , защото и той бил уреден . Не може да работи , каква да е работа - трябва да е най - малко зам. директор /примерно/
Ще кажеш , че целият свят се е заел да провали това толкова талантливо , умно и работливо момче  Simple Smile
Винаги е било така . Не се ли замислят тези хора , че причината може да е в синът им  Thinking Че го мързи да работи и е много удобно така да си стоят като коне с капаци ?
2. Сега се ожени синът , снахата също е там . Но и тя е прекрасна . Не чисти , не готви , спи до обяд и е със самочувствието на филмова звезда ... Също чака директорско място . Ако свекървата сготви - ще се яде , ако напазарува - също . Ако не - няма . Ще я чакат да си дойде .

И аз съм убедена , че да си добър родител не е нужно само да храниш и обгрижваш детето си , а да му дадеш насока , да го подкрепиш да направи нещо с живота си , за да стане човек , който може да се гордее с постигнатото ...
Но явно не всички смятат така ...

Моля за вашите коментари  Hug

# 1
  • Мнения: 388
Пречат!
Поне според мен... хубаво е да помагаш на детето с каквото можеш, хубаво е да го насърчаваш и да му изграждаш самочувствие, но е хубаво и да му показваш грешките и да го насочваш да се поправи вместо да изкарваш целия свят крив и само то право... Пречат и на него, и на себе си - утре-вдругиден може те да са виновни за поредното непризнаване на възможностите на сина им... утре-вдругиден когато останат на едната пенсия или се стигне до там сина им да се грижи за тях, ще мизерстват защото въпросния чака директорско място... Пречат и на снаха си, защото тя също не се развива... не домакинства... а някой ден ако се отделят само двамата, това мамино синче дето е свикнало целия сват да се върти около него... а и тя като гледам е същата... и още - горката жена... първа тя ще е на опашката на виновниците ако нещо не стане както трябва... Пък ако и внуче си имат... горкото дете...  ooooh!

# 2
  • Мнения: 3 294
Пречат и още как , все пак той вече е женен и е на 29 , малко му е късно да го гледат мама и тати , трудно такъв човек би направил нещо в живота си сам , след като е свикнал винаги някой да му помага и едва ли не да му върши работата.А относно снахата , ами какво да кажа друга жена трудно би търпяла такъв мъж , освен ако не е като него както е в случая  Peace

# 3
  • Мнения: 2 448
Не е задължително.
Защо някой трябва да спазва критерии на други хора?  newsm78
Хората се чувстват щастливи по различни причини, не винаги развитието е това , което би ощастливило някой. И след като родителите нямат против....
Моя баща е така отгледан от майка си, мамино синче в пълния смисъл на думата, но се е чувствал добре и сега гледа майка си много всеотдайно и тя е доволна от това.
Така, че аз лично предпочитам да не се меся и да изказвам мнение за чуждото щастие и развитие, щом не ме касае лично и не ми пречи. Ако искат цял ден да лежат и да спят. Все ми е тая.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Лоша услуга им правят! Не е ясно милото 29 годишно дете дали е наясно със ситуацията и само лешпери или просто го приема като даденост и не осъзнава какво го чака, като секне кранчето.

# 5
  • София
  • Мнения: 13 200
Ами! Хич не пречат! Така е удобно на сина и на снахата. Някой ден мама и тати няма да ги има и тогава ще се научат. Гаранция! Такива хора като тях са адаптивни. Имам примери, които наблюдавам... Grinning

# 6
  • Мнения: 4 668
Не е задължително.
Защо някой трябва да спазва критерии на други хора?  newsm78
Аз не мисля , че да ходиш на работа и да се издържаш е критерий наложен от други хора . Това е необходимост. Просто така е създаден светът.
Все пак мама и тати не са вечни  Confused

# 7
  • Мнения: 4 841
Аз не мисля , че да ходиш на работа и да се издържаш е критерий наложен от други хора . Това е необходимост. Просто така е създаден светът.

Необходимост е за някои, не за всички. Познавам доста хора на споменатата от теб възраст (дори и по-възрастни), които не работят, за да се издържат. Издържат ги други - родители, съпруг/съпруга, или живеят от наеми от реституирани имоти (за които също не са си мръднали пръста)... Мисълта ми е, че далеч не е някаква общовалидна необходимост. Всеки си търси начин на живот, който го устройва. И като си го намери - си го живее, колкото и "осъдително" да е поведението му в очите на околните.
И обикновено възмущението е винаги от страна на работещите към неработещите. Ами така са се уредили хората, да са живи и здрави. Едва ли има човек, който да има възможност да си остане в къщи, да му готвят и да го обгрижват, и да не се възползва от нея.
Така че напълно споделям това мнение:

Не е задължително.
Защо някой трябва да спазва критерии на други хора?  newsm78
Хората се чувстват щастливи по различни причини, не винаги развитието е това , което би ощастливило някой. И след като родителите нямат против....
Моя баща е така отгледан от майка си, мамино синче в пълния смисъл на думата, но се е чувствал добре и сега гледа майка си много всеотдайно и тя е доволна от това.
Така, че аз лично предпочитам да не се меся и да изказвам мнение за чуждото щастие и развитие, щом не ме касае лично и не ми пречи. Ако искат цял ден да лежат и да спят. Все ми е тая.

# 8
  • Мнения: 384
И аз съм убедена , че да си добър родител не е нужно само да храниш и обгрижваш детето си , а да му дадеш насока , да го подкрепиш да направи нещо с живота си , за да стане човек , който може да се гордее с постигнатото ...

Напълно съм съгласна newsm10
Аз имам такива познати, на които все някой друг им е виновен и все нещо им пречи. Все едно има някакъв велик заговор на вселената срещу тях. И това са интелигентни и способни хора, на които или не им стига кураж или просто така им е по-удобно. И всичко идва от възпитанието и примера, който ти дават родителите. Мен винаги са ме учили, че ако искам нещо трябва да се потрудя за да го получа и нищо не идва даром.

# 9
  • Мнения: 494
Ужас,ама то, не е луд този,който яде баницата,а този който я дава Naughty и е верно,че с тези приказки от нашето гардже по-хубаво няма, няма да стигнат далеч, това не е подкрепа ,а начин zа възпитаване на слабохарактерни, егоестични и най- вече мързеливи хора

# 10
  • София
  • Мнения: 1 529
 Пречат ,не на младите ,а най вече на себе си. Когато станат болни и немощни ще изтрезнеят и ще ронят горчиви сълзи.
 Младите са си екстра,но и те рано или късно ще се озорят. Поне такива са ми наблюденията от подобни семейства... Кой сам си го направи ,никой не му е виновен казват.

# 11
  • Мнения: 2 556
Нека си помагат (пречат). Аз също нямаше да си мръдна пръста, ако някой ми е осигурил къде да живея, готви, чисти и ми прислужва денонощно.  Twisted Evil

# 12
  • Мнения: 482
Пречат.
Моите баба и дядо така съсипаха двете си дъщери.Възпитанието на сина им е по-хубаво, в самостоятелност.След като баба и дядо починаха, сравнително млади, дъщерите им сринаха живота си.Не можаха да свикнат по друг начин.Старо куче не се учи, казва народът.
Много се чудя на такива родители.

# 13
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Те са почнали да му пречат да се развива като отговорен човек още от детството му. Щом си на близо 30 години и все още не смяташ, че може и ти да си виновен за неудачите в живота си, значи си възпитаван да мислиш, че си нещо повече от другите, че нещо друго ти пречи нарочно и т.н., само и само да не потърсиш причината в себе си. А за снахата какво да кажа - търкулнало се гърнето, та си намерило похлупака ...

# 14
  • Мнения: 473
Има една книга "Отровните родители", не помня автора вече, но в нея са описани точно подобни случаи. Родителите на някои деца формират у тях грешна представа за самите тях и тези деца не могат реално да преценят къде е мястото им в живота. Но от това страдат само децата, защото се получава невероятна разлика в очакванията от живота и от полученото.

Общи условия

Активация на акаунт