Право на обезщетение от борсата?

  • 285 131
  • 759
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 1 840
ivalinai, много ти благодаря!   bouquet Така бях разбрала и аз, но вчера темата за декларация №7 ме хвърли в смут и реших за всеки случай да питам  Confused  Peace

# 721
  • Мнения: 384
И аз да се включа с въпрос, ще съм ви страшно благодарна, ако можете да помогнете:)
От 01.01 съм освободена по чл.328,ал.1,т.2-съкращаване на щата.
В заповедта пише, че ще получа обезщетение по чл.220,ал.1-за неспазено предизвестие и по чл.224-за неизползван год.отпуск/това не ме касае, тъй като съм го използвала докрай/.

не би ли трябвало, обаче, да ми се изплати обезщетение и по чл.222-' При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 15 работни дни работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец.'

От кога реално ще получавам обезщетение за безработица-от НОИ ми казаха, да отида чак след 1-ви февруари, тъй като за периода 01.01-01.02 фирмата ми плащала обезщетението?

Благодаря предварително!   bouquet

# 722
  • Мнения: 534
Да, имаш право на обезщетение по чл. 222, независимо, че не е написано в заповедта. Обезщетението за безработица ще бъде от 01.02., а ти регистрира ли се в Бюрото по труда? Там имаш срок - 7 работни дни! Peace

# 723
  • Мнения: 384
Благодаря много за своевременния отговор!   bouquet
 

Последна редакция: ср, 12 яну 2011, 11:44 от elf4e

# 724
  • Мнения: 1 941
Здравейте момичета. Исках да попитам в Заявлението за отпускане на обезщетение, отзад на самата бланка пише, че трябва да се предостави документ от Агенцията по заетостта за регистрация като безработен.... задължително ли е това? Освен това трудовата ми книжка де факто явява ли се документ, който удостоверява общия ми трудов стаж?
Изобщо на трудовата борса е някаква пълна мъгла, няма от къде да получиш каквато и да било информация, за да се подготвиш Sad Така например сега чета тук, че трябвало да си носиш дипломите, но това не го пише никъде в изискванията за документите.
И последното ми питане  е - някой знае ли ако се пропусне 7 дневния срок, тогава какво става?
На мен утре ми предстои висене на борсата в Младост, днес отидох към 3 и те тъкмо обявиха на хората да не чакат повече, че за днес приключват. А, имаше поне 30 чакащи...

# 725
  • София
  • Мнения: 642
Ако изпуснеш 7 дневния срок, в момента в който си подадеш документите в БТ от тогава ще ти плащат.  Примерно ако си освободена на 01.01.2011г. до 7 работни дни трябва да се регистрираш и ще получиш обезщетението от датата на прекратяване - т.е. 01.01.2011г.
Ако обаче отидеш да се регистрираш на 15.01. примерно, ще ти изчислят обезщетението от дата 15.01, т.е. губиш дните до 15-ти (закъснението).
Дано го обясних правилно.
Трудовата книжка удостоверява стажа ти. Ако имаш няколко - носиш всичките.
Заявлението за което говориш не е ли за НОИ? Документа за който говориш е Служебна бележка от БТ (Агенция по заетостта), която ти дават и с която се регистрираш в НОИ.
Колкото до Младост, след 15-15,30ч. започват да се отказват много хора. Така от 30-те дето са чакали остават 10-тина. Към 16,00 започват да работят на бързи обороти и до 16,30-16,45 минават повече хора отколкото са минали до 15,00ч.  Peace

# 726
  • Мнения: 76
Момичета предстои ми да ходя до борсата,но виждам,че сте писали,че искат всички дипломи.Моята от висшето е в Университета,защото съм записала магистратура задочно и си стои там (на 200 км.от нас),в мен е само за една квалификация и дипломата от средното.Тогава какво да правя?Само средното ще мога да впиша или?Ще съм благодарна,ако някой ми отговори. Praynig

# 727
  • София
  • Мнения: 642
по принцип ти трябва №-ра и датата на издаване.
Ако има кой да ти ги продиктува, обади се, за да ги запишеш. На мен не ми гледаха никакви дипломи. В крайна сметка винаги могат да направят справка по номера  Peace

# 728
Здравейте,знаете ли ако 15,датата ,на която се изплащат обезщетенията за безработица,се пада в събота както сега,на коя дата ще бъдат изплатени,на 14 или на 17.
Благодаря

# 729
  • София
  • Мнения: 642
Здравейте,знаете ли ако 15,датата ,на която се изплащат обезщетенията за безработица,се пада в събота както сега,на коя дата ще бъдат изплатени,на 14 или на 17.
Благодаря

според мен на 14-ти

# 730
  • Мнения: 1
А на някого случайно да са преведени вече днес?Защото обикновено ги превеждат сутрин,но до момента няма нищо:)

# 731
  • Мнения: 56
Във петък се записах в борсата успешно но по кое преценяват колко пари да ти превеждат на месец казаха ми че чак след 2 месеца ще получа по пощата писмо колко ще са .

# 732
  • Мнения: 534
Ако си освободена преди 01.01.2011г. обезщетението се изчислява така:
- осиг.доход 9 месеца назад : бр. работни дни х 60% = дневно ПОБ /парично обезщетение за безработица/;
Ако си освободена след 01.01.2011г. то се изчислява по същият начин, но базата е 18 месеца назад.  Peace

# 733
  • Мнения: 280
а как се пресмята когата се записваш на борсата след свършване на майчинството? В смисъл последните 9 месеца, когато си получавал минималната заплата ли се гледа?

# 734
  • Варна
  • Мнения: 1 023
а как се пресмята когата се записваш на борсата след свършване на майчинството? В смисъл последните 9 месеца, когато си получавал минималната заплата ли се гледа?
Да. Peace

Общи условия

Активация на акаунт