проблеми с наддаването

  • 1 090
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 86
Бебенцето ми е на 2 месеца и в последните 4 дни не се храни добре. Кърмех го. Сутрешното кърмене беше идеално, но всяко следващо кърмене се влошаваше - запо4ва да се храни в апетит, след 2-3 минути пиши, извива се и не иска да погледне гърдата. Пла4ът продължава, не мога да я успокоя дълго време, тя пла4е и от глад ве4е. Отидох при периатърката и тя ме стресира. Каза, 4е детето не наддава в норма. За 35 дни е наддала 740 грама, което е 20 грама на ден (трябвало да са минимум 30!!!)
Знае ли някои нормите на наддаване за 1-2 месе4но бебе?
Каза, 4е ако продължава така детето трябва да влезе в болница! (Бебенцето ми изглежда добре, смее се, дори има гривни4ки на кра4етата и ръ4и4ките.)
Препоръките и са да се изпомпвам и да давам шише, като за 1 ден трябва да поема 1/6 от теглото си и да се храни на 4 4аса, т.е. на хранене да яде 130 грама. Ако не мога да изцеда 130 гр. да допълвам с АМ. Да, оба4е аз изцеждам 140 грама (първите 100 с лекота, после с масаж). Но беба яде 110 мл и нито капка пове4е, не мога да я накарам да яде пове4е. А преди малко беше от4аиващо, изяде 90 мл и след проведената битка с мен, заспа изтощена.
Незнам какво да правя.
Разбрах, 4е няма да кърмя, а много исках. Като потръгна кърменето, бях много шастлива, дори обяснявах на една приятелка предимствата. Но явно щастието е краткотраино.

# 1
  • Мнения: 851
Чакай, успокой се. Не се отказвай толкова лесно от кърменето- пък и нали имаш кърма. Ти какво мислиш, че АМ ще го яде с апетит ли? Може и съвсем друга да е причината. Не че не иска кърмата ти. Прочети за наддаването от библиотеката - бебетата не наддават еднакво, а различно - един месец повече, друг по-малко. Нека се включат и други мами, които са имали подобен проблем и да кажат как са го преодоляли. Успех и дано нещата се оправят скоро Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 2 801
Не се отказвай от кърменето, сама знаеш предимствата! Сменяй педиатъра си незабавно! Какви са тия приказки и то от лекар не мога да разбера, че чак и в болница да влиза...  #Crazy
Недей да следиш колко яде бебка, не може всеки път да изяжда едно и също количество. Бебетата преминават през различни периоди от своето развитие и ми се струва, че в момента е в стачка, временно е, всичко ще си дойде на мястото, само че е нужно повече търпение от твоя страна. Не забравяй, че и ние възрастните в тези жеги нямаме много апетит, а може и коремче или зъбки да го мъчат... Не сравнявай бебето си с другите, всяко е индивидуално, може просто да му стигат тези 90 мл, още повече казваш, че се смее и има гривнички, т.е. няма признаци на болно бебе. Ами радвай се и се наслаждавай на кърменето, не се цеди и недей да следиш колко изяжда. Предлагай по- често гърдата (4 часа са много голям интервал от време, кърмата се усвоява по- бързо от АМ) и не давай водичка. Ще се справиш! Успех!  Hug

# 3
  • Мнения: 1 691
Не се предавай без бой! Наистина малко е наддала госпожицата - е, не отчайващо малко, но леко под нормата. Ако с това ще мога да те успокоя поне мъничко, синът ми първите 6 месеца наддаваше още по-малко, по 500-600 гр на месец максимум - и все още се кърмим (виж ми лентичката). Щом аз съм успяла, значи има начин.
Питаш за норми и таблици. Доколкото аз знам, за първите няколко месеца нормата е 800 гр за кърмено бебе.
Първото, което ще те посъветвам, е да кърмиш преди да дадеш изцедена кърма от шише. Да суче  ако ще и само две минути в началото, пак е нещо. Така намаляваш шанса да се отбие.
Второто - кърми по-често и по възможност докато е сънена или дори съвсем заспала. Не знам дали спазваш някакъв режим (на 3 часа например - или пък не дай боже 4 часа, както те съветва педиатърката), но ако спазваш, поне временно ще е добре да увеличиш честотата - на   около 2 часа например. Така и по-малко да е сукала предишния път, ще успее да си навакса.
Третото и най-важното - не се шашкай! Кърма очевидно имаш, детето минава през някакъв нервен период, който рано или късно ще отмине и нещата ще си дойдат по местата. Щом е весела и жизнена, щом дори гривнички има, нямаш основания за паника.  Hug Hug

# 4
  • Мнения: 502
  Честно да ти кажа,и аз мисля,че трябва да си смениш педиатъра.Как така за един месец 740 грама не е никакво наддаване?!Наддало си е бебето.Успокой се.Този лекар вместо да те успокои и да те подкрепи да продължиш да кърмиш,те обезсърчава.Аман от глупави хора!
 Бебето ти има колики.Затова се извива и пищи.Потърпи,ще премине и този период.Сега е важно да продължиш да кърмиш на поискване,изобщо не се занимавай да пълниш шишета и да засичаш колко изяжда.При всяко проплакване си го гушкаш,предлагаш гърда.Ако не иска,подръж го,може да се оригне.Поглаждай му коремчето,облекчава коликите.Спазвай лека диета-продукти от краве мляко яж по-малко,шоколад,газирано,пържено-спри ги за известно време.Има много начини да си разнообразиш менюто.
  Но наблюдавай бебето и не спирай да го кърмиш.Още повече,че си имаш достатъчно кърма.Всичко ще си дойде на местата.Успех!

Последна редакция: пт, 11 юли 2008, 15:05 от maraidara

# 5
  • Мнения: 121
Pipe, не се отчайвай!!! Мамите хубави съвети са ти дали придържай се към тях доколкото можеш и доколкото бебка ти позволява- не я насилвай, така повече се изнервя детето, а също и ти! Изобщо не си приключила с кърменето, не си го помисляй! Naughty
Доколкото си спомням нормалното наддаване за първите месеци е 25(или 26) до 30 грама на ден! Това, че може би малко сте под нормата не означава нищо- за всяко бебе е строго индивидуално!! Трябва да следиш как е детето всеки ден- как се чувства, колко пъти ака и пишка, дали спи спокойно...  От личен опит мога да ти кажа, че така започнах да давам АМ на баткото- понеже първите два месеца качваше точно по 690гр. И на третият месец, когато вече бе на АМ отново качи 690гр. педито ми вика:"  Ми то няма да се притесняваш, ама явно така си наддава детето..." Twisted Evil И след това безкрайно съжалявах, че спрях да кърмя, а не положих никакви усилия да не прекъсвам този процес... Sad Но тогава нямаше и кой да ме подкрепи друг освен съпруга ми- никой с опит, за да ми каже какво да правя- най- малко пък личната... Twisted Evil На тях така им е най- лесно-"давайте АМ, че да се знае дали яде и по колко яде детето!"- пълни глупости Mr. Green
Намали интервалите между кърменията и спри да се цедиш поне за момента- явно кърма имаш предостатъчно- бебка ще яде толкова, колкото има нужда. Ти просто винаги и предлагай и не губи кураж! Успех! Peace

# 6
  • Мнения: 14 483
е по колко да наддава? моето бебе така си наддава- първия месец 800, втория 700.
благодаря ама напомпано бебе не ща, като че ли ако наддава по кило и половина ще има гаранция че всичко е ок Crossing Arms

# 7
  • Мнения: 3 663
норми за наддаване (това и в библиотеката го имаше някъде)
http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain.html
една унция е 28.349грама
тоест за 0-4мес минималното е 156 грама на седмица, което прави 22 грама на ден
честно казано аз не бих цедила, бих кърмила малко по-често може би и това е
а пък чак за болница... малко ми е пресилено  Confused

# 8
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Абе какви са тия глупости с ядене на 4 часа за 2 месечно бебе?
Детето нормално си е изяло 110 мл, това се определя от обема на стомаха му.
Просто не трябва да яде на 4 часа, а когато огладнее, а това става обикновено два- два и половина часа след яденето.
Наддаването ви въобще не е толкова трагично, колкото го изкарва лекарката.
В началото има един спад на тегло, и после почва качването, така че ако се отчете спада, ще излезе, че е наддало повече.
Детето знае кога му се яде и колко му се яде. Здраво бебе няма да се остави да умре от глад.
Кърми на поискване, не се мъчи да цедиш и да мериш...
И ти веднъж ядеш едно количество, друг път друго.
А "лекарката" да си изяде дипломата, извинявай, ама все повече се нервирам, като слушам как обезкуражават майките.
Имай повече доверие в себе си, ти вече кърмиш успешно, а и за да си успяла да изцедиш толкова кърма, значи имаш много повече.
А и не виждам как би могла да налееш 140 мл в устата на бебето насила - ами нали ще повърне.

# 9
  • Мнения: 2 401
Аз искам да ти кажа, че това с дърпането и пищенето докато суче се случваше на няколко пъти и при нас, а доколкото знам и на много други се случва и може да е просто някакъв период през който преминава бебето. Това което аз правех,  когато беше по-малко моето бебе е да го полюшвам лекичко и да се разхождам докато кърмя и така се успокояваше. Наскоро пак започна така да прави и аз установих, че може би причината е в топлото време и затова докато я кърмя я слагам до мен на леглото за да не я затоплям в мен и действително имаше ефект. Може и ти да пробваш, дано да помогне.
(За педиатърката нямам думи #2gunfire,а трагедията е че такива като нея са масово явление)

# 10
  • Мнения: 835
Аз също не виждам проблем.Моята бебка на първата консултация за 1мес беше наддала само 200гр!!! До този момент аз бях супер спокойна, но се хранехме на режим/кърмих я/.И като се прибрах изчетох де що имаше инфо за кърменето.
В момента /след 1мес./ се кърмиме на поискване, бебо не наддава толкова, колкото педиатърката иска, но аз съм доволна и не я слушам, защото виждам, че бебо е спокойна, спи добре, мокри пелените.......

Изобщо това с наддаването ........ами ако детето просто си е по-дребничко? Моята е на 3 мес и на ядене изпомпва по около 100-140 мл.Малко е, но толкова си иска!

Просто не се притеснявай и си кърми спокойно.

# 11
  • Мнения: 2 132
Честно казано педиатърката ти не е добре- чак пък с болница да те плаши #Crazy Аз ти предлагам да я смениш. И на какво основание реши , че 4 часа трябва да е паузата newsm78 Кърми я по начесто, по продължително. До тук си получила добри съвети - не се притеснявай. В мартенската тема има момичета дето децата им наддават по 400-500гр и педиатрите ги окуражават да продължават да кърмят щом детето им изглежда добре Peace

# 12
  • Мнения: 86
Мили майчета, искам много да ви благодаря за подкрепата. Колкото и чудно да изглевда, но само тук намерих подкрепа и кураж. Дори съпругът ми ме обвини, че с ината си искам да вкарам детето в болница. Но всичко с времето си. За сега се държа емоционално.

Лекарката ще я сменя и по- друга причина. Когато отидохме преди 1 месец при нея за преглед обясних, че искам лекар, които да следи бебка дългосрочно. Оказа се, че госпожата излиза в пенсия след 2 месеца, но забрави да го сподели на първия преглед! Толкова за некоректността!

Реших да цедя и да давам на поискване. Каквото и да ми коста това. (Малко компромисен вариант, но до сега я кърмех на поискване и не мога да я оставя 4 часа без кърма.) Установух, че поведението на бебека на гърда и на шише е едно и също!!!! т.е. детето не пищи от глад и не се отказва от гърда, защото е празна. (На диета за кърмачки съм от 1 месец, не съм я променила.) Храненията между 13:00 и 18:00 са еднакви. Бебка е гладна, започвам да храня, след 2-3 минути пищи и отказва храната. Продължава да пищи почти 10 мин и заспива уморена. В този период изяжда не повече от 40 грама!!!!!!!! ( До сега нервният и период започваше, независимо от храненето.) Започвам да мисля, че е топлината, но и преди да започе тази истерия беше топло.

Един въпрос: Може ли газовете да започнат по време на ядене. (Според педиатърката - не. Газовете започват след хранене, когато започне да се разгражда храната.)

За 3 дни направих статистика!
- мляко имам, дори в повече.
- не мога да я накарам да хапне повече от това, което бебка си е определила. опитвах да предлагам шише, докато е унесена - не се прие!
- на ден яде около 550 мл (педиатърката препоръча 800!!!!)
Поне убедих семейството си, че проблемът е друг.
Сега сме пак на гърда. Храня я на поискване. Преди почти беше си направила нещо като режим, сега започвам от начало.

Отново благодарности на всички, които ме подкрепиха.

# 13
  • Мнения: 14 483

Един въпрос: Може ли газовете да започнат по време на ядене. (Според педиатърката - не. Газовете започват след хранене, когато започне да се разгражда храната.)




не знам дали може но при нас се е случвало- сгъва се докато суче, мята крака и ръце и хоп, пръцка. това ако не са газове, здраве му кажи

# 14
  • Мнения: 3 663
на теди с първото всмукване мляко започвам да му чувам червата, а и някъде бях чела, че е нормално, така че споко Wink
според мен педиатърката ви е твърде възрастна и си кара по методите, които е учила преди не мога да сметна колко години  Confused аз бих я сменила  Confused

Общи условия

Активация на акаунт