Обезопасени ли са детските клубове?

  • 3 127
  • 45
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 978
Повод за тази тема е следната случка. вчера заведох синът си в детски клуб "Всички звездички" за да си поиграе. Като влизахме ми направи впечатление врата към залите. Тя е голяма, тежка, стъклена-като на магазините по Витошка. Помислих си, че прищипаните пръсти са често явление. Детето си игра около час и като си тръгвахме една от леличките  му прищипа пръста. Стана просто за секунди, докато аз плащах за престоя там. Жената много се притесни и каза, че е от скоро там и това се случва често. Позаинтересувах се имат ли аптечка, оказа се, че нямат и това ме озадачи newsm78.
Навсякъде предлагат почасово гледане на деца и ако не дай си боже нещо се случи, как се процедира от страна на персонала?
Искам да питам според Вас детските клубове безопасни ли са за децата ни и има ли държавна институция, която да е отговорна за тях, т.е. да следи за оборудването, обзавеждането, хигиената и т.н.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аптечка трябва да имат според мен. Мисля, че там където съм водила дъщеря си е било обезопасено. Но честно казано не ходим много често в детски клубове. Предпочитам да играе навън, на въздух. В клубове ходим само на рождени дни.

# 2
  • Мнения: 1 347
А като имат аптечка, какво - да не би да знаят как да я използват и как да окажат правилно първа помощ?!
Лично според мен навсякъде условията в това отношение са под всякаква критика, къде повече, къде по-малко. Слава Богу, на някои места е доста помислено за безопасната игра, но инцидент винаги може да се случи - и когато е само детето, камо ли когато са повече накуп. Да не говорим как някои клубове и частни градини се намират в апартаменти и извеждат децата да играят на някоя неоградена и необезопасена площадка през една-две пресечки. На всичкото отгоре и по качествените ДГ (и частни, и държавни) единственото компетентно лице (в най-добрия случай) е мед. сестра, а навсякъде на запад са обучени и учителите и възпитателите. Тук обаче, като се спомене нещо такова, и всички казват: "Да бе, като едно време, дето учехме в у-ще за скривалищата и БОВ"  Close

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 522
По мое мнение не са, поне повечето, които сме посещавали.  В повечето клубове настилката е теракот, мозайка и т.н, достатъчно твърда за да се случат неприятни падания и удари при това. Откритите детски кътове по заведенията пък винаги са ме изумявали с избора при разположението на съоръженията. Люлки на пясъчник например. Бебета ровят в него, а по-големи деца се люлеят бясно на сантиметри от главите им. Иначе за аптечка не съм питала никъде, за щастие не се е налагало, но бих могла да предположа, че на повечето места просто няма такава.

# 4
  • Мнения: 6 206
Можеш да спиш спокойно  Simple Smile Държавни институции, коити да следят за оборудване, обзавеждане, хигиена има и при това всичката им дейност се отчита точно в детските клубове. Когато тръгна първата кампания за безопасността на детските площадките - нас ни направиха луди гъби и буквално са се гаврили с преводи за тест рипорти на стоки, за които ние нямаме никаква отговорност. Но съм мълчала и съм си плащала преводите от моя джоб, защото вносителите, от които съм закупила стоката вдигат ръце и казват - оправяйте се. Ако живеехме в нормална държава - фактурата щеше да е достатъчна да се търси отговорност от вносителя, но в случая въпросът беше - проблемът си е ваш. Същите тези органи не виждаха стотина пъти по-опасните межблокови катерушки и убийците самоделки по разни ресторанти. Всичката сила беше насочена към основното зло - клубовете. ОК - нека има контрол, няма по-важно от това, но както всичко в държавата ни по-лесно се контролират тези, които искат да са в стандартите от другите, които казват да не ги занимават с глупости.
Няма и не съществува клуб без аптечка. И въпреки това какво би помогнала аптечката за прещипано пръстче.
Да, има устройство, което предпазва от прещипани пръсти. Струва 80 британски паунда за 1 врата и не се продава в България. Нито може да се осигури. Да речем, че има някой, който ще даде 1000 лв, защото аз имам 5 врати, това съм аз. Но няма как да си го набавя...
Ако стане инцидент в клуб нещата стоят по абсолютно същия начин както ако стане инцидент на улицата - трябва да се реагира хладнокръвно и да няма никакви самодейности. Бърза помощ реагират до петата минута на всякакви детски обществени места - училища, градини, клубове. Без изключения.

Хубавата новина е, че контролът се затяга и ако преди 2 години клубове си съществуваха облечени в абсурдна законова форма, сега нещата са сериозни и затегнати. И с напредването на контрола от ЕС, ще става още по-сериозно. Относно оборудването и безопасността нещата си влизат много добре в законова форма, а относно медицинското лице, то се изисква над определен брой деца - и мисля, че само в Патиланци има осигурено.

# 5
  • Мнения: 2 448
В нашия град няма детски клуб, в който да си оставяш детето почасово без придружител. Имаше някакво жалки опити, но нямаха голям успех.
А и аз не бих го оставила при други деца и с наблюдението на някоя лелка никога.
Има заведения с детски кът, сравнително добри и обезопасени са, дори предпочитам да го водя на такива места, отколкото на люлки в някой парк, защото най голям страх имам от люлки.  И с право, защото сме се разминавали на косъм от тежки удари и са го удряли, слава богу, не толкова тежко.

# 6
  • Мнения: 1 347
Каспър, поздравления!   bouquet Надявам се да има повече такива клубове и изобщо места за деца, и съвестни техни собственици и управители!  Hug Лошото е само, че засега, изглежда, са малко... А и именно глупавите изисквания от страна на контролиращите органи, които се хващат за глупости, вместо да гледат сериозните неща, не водят до нищо добро, освен до проблеми за качествените клубове и начин за измиване на ръцете на некачествените. (не важи само за клубовете, а за много места в тази държава  Simple Smile ) Лично мнение  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
Може в сериозните клубове да е обезопасено, но като цяло не съм много оптимистично настроена. На колко места сте видяли нещо да е обезопасено за децата? Дори родните домове са доста опасно място и справките в болниците го показват. Мисля, че като цяло в БГ доста нехайно се отнасяме към степента на опаснот на средата, предназначена за деца.

# 8
  • София
  • Мнения: 978
Каспър, поздравления!   bouquet Надявам се да има повече такива клубове и изобщо места за деца, и съвестни техни собственици и управители!  Hug Лошото е само, че засега, изглежда, са малко... А и именно глупавите изисквания от страна на контролиращите органи, които се хващат за глупости, вместо да гледат сериозните неща, не водят до нищо добро, освен до проблеми за качествените клубове и начин за измиване на ръцете на некачествените. (не важи само за клубовете, а за много места в тази държава  Simple Smile ) Лично мнение  Peace

Напълно подкрепям това мнение, за съжаление като цяло така стоят нещата.

Каспър, действително е много хубаво това, което си направила и правиш. Колкото до аптечката, за която питах естествено, че няма как да помогне, просто бях провокирана от инцидента.

# 9
  • Мнения: 9 814
Някои от тях честно казано не са.
Моето дете често го водехме в "Патиланци" и на няколко пъти си разбива устата от пързалката в "малката джунгла".

# 10
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Много хубав въпрос.....не бях се замисляла,а ходиме често. Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 2 807
Аптечка трябва да имат според мен. Мисля, че там където съм водила дъщеря си е било обезопасено. Но честно казано не ходим много често в детски клубове. Предпочитам да играе навън, на въздух. В клубове ходим само на рождени дни.

Моето мнение е идентично с горното  Grinning

# 12
  • София
  • Мнения: 978
Аптечка трябва да имат според мен. Мисля, че там където съм водила дъщеря си е било обезопасено. Но честно казано не ходим много често в детски клубове. Предпочитам да играе навън, на въздух. В клубове ходим само на рождени дни.

Моето мнение е идентично с горното  Grinning

В този клуб има двор с пързалки и други съоръжения. За това го заведох там, за разнообразие, само че отидохме рано сутринта към 9ч. и в двора беше много сенчесто и хладно и го вкарах вътре докато понапече слънце. В това хубаво време не бих си затворила детето

# 13
  • Мнения: 6 206
Каспър, действително е много хубаво това, което си направила и правиш. Колкото до аптечката, за която питах естествено, че няма как да помогне, просто бях провокирана от инцидента.
Почти не минава ден, в който да не се използва аптечката. Особено сега лятото - рани по крачетата, деца си идват с техни си ранички от падания, сменяш, превръзваш. Лепенките вървят по опаковка на седмица. Лекарства не държим, защото не бихме дали лекарство на дете в никакъв случай. Има хапчета за глава и температура - за майките.
Мехлем за успокояване на рани и ухапване от насекоми.
Ако съществува клуб без аптечка, то е защото сигурно нямат много работа и опит. Дори и да тръгнеш в началото без аптечка, което е немислимо, защото от ХЕИ всеки път ми я проверяват дали е заредена правилно, времето и опитът изискват да се снабдиш с такава.

# 14
От всички клубове в София, където съм водила детето си, най-впечатлена съм от този в бившия Мултиплекс на НДК, аз даже поисках да ми покажат аптечката като ходихме първия път, настилката долу е мека като за фитнес, има дюшеци, момичетата са много внимателни.

Общи условия

Активация на акаунт