Да давам ли да суче и от двете гърди на едно хранене?

  • 997
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 796
Мили момичета, да споделя и моят проблем, извинете, ако съм поредната, която задава този въпрос - да давам ли на бебо да суче и от двете гърди на едно хранене - още от родилния дом ми казват, че гърдата трябва да "почива" поне 6 часа, за да се напълни.
Пламен е на 1 м. и още от родилния дом си вървеше мързеливичък със сукането - отдавах го на жълтеничката и на това, че още е много мъничък.  Направх грешка още тогава, когато след първоначалното пренапълване и болезненост на гърдите, една акушерка ми отпуши каналите, започнах да се цедя, бебо засука и гърдите ми омекнаха - за бой съм, но реших, че той ме изсуква досатъчно и не цедих три дни! Embarassed Когато разбрах, че съм сгрешила веднага започнах пак да цедя, но изобщо не съм сигурна, че кърмата се е увеличила, а и още в родилния дом ми казваха да започна за дохранвам защото при контролните тегления се виждаше, че не е изсукал достатъчно кърма.  В момента кърмя и дохранвам с Фризолак 1.  Пия много течности, чаят на Хипп, ям жито, ядки, поемам много белтъчини, пия и хомеопатичното лекарство за засилване на кърмата, смятам, че правя всичко възможно да усиля лактацията.  Последните дни не мога да изцедя почти нищо след като е сукал, но продължавам да давам само от едната гърда на хранене.  Във форума прочетох, че най-ефективно средство е да му давам да суче колкото се може по-често, опитах да направя това вчера, но следобяд и вечерта накрая той много нервничеше, беше ясно, че е от глад и пак му дадох формулата, след което той заспа блажен.  Сърце не ми дава да го държа гладен, а с това дохранване звам, че съвсем ще ми намалее кърмата и ще спре. Въртя се вомагьосан кръг явно, помогнете моля!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Всичко ще се оправи буквално за дни,ако коригираш грешките,които сте направили в началото.Давай на бебе да си суче и от двете гърди на хранене (това е препоръчвания начин поне за първия месец,а повечето бебета си ги искат и двете на всяко хранене чак до отбиването или пък често сменят - ядат няколко седмици само от едната на хранене,после внезапно искат пак и двете и т.н. - всичко това е съвсем нормално поведение,нормални са и честите смени).Не чакай часове,давай всеки път,когато детето изглежда гладно,дори да е ял преди 15 мин - противно на това,което са ти казали,гърдите изобщо нямат нужда от почивка,те са разчетени на често изпразване (може и на всеки час) и мляко в тях има постоянно,голямата част от него се отделя по време на сученето,а не стои складирана в гърдите - съвсем простото наблюдение,че след няколко засуквания на бебето усещаш болка и гърдите видимо се изпълват,ти го показва.
от изцеждане няма никаква нужда,особено щом бебо ги изсуква докрай - какво да изцеждаш тогава и защо?!Аз не съм цедила никога - а кърмя вече почти 7 месеца - другите мами ще ти кажат същото.
Имай си едно наум скоковете в растежа,преди да си правиш заключения,че кърмата ти не стига и бебето затова иска да суче много често.Това са периодите около 3-та и 6-та седмица и после 3-ти и 6-ти месец - тогава ще има дни,в които бебе ще суче буквално денонощно през час в продължение на 3-4 дни до седмица.Това отговаря на повишените му нужди - изпразва по-често гърдите и ги стимулира да произвеждат повече мляко.Да даваш добавка в тези моменти е фатална грешка - защото така бебето не суче достатъчно често и съответно не дава сигнал на гърдите да произведат колкото мляко му трябва,а само колкото изпива - т.е. винаги ще има нужда и от добавка.Това е основната ти грешка в момента - спри добавката,води,чай,сок и каквото още даваш,което само му заема място в коремчето и за няколко дни се посвети само на кърмене,нищо друго - дръж го на гърдата нонстоп,ако иска или просто предлагай на всеки 2ч през деня и на 3ч нощем - и след 3 дена някъде няма да имаш никакви проблеми с количеството мляко.Иначе за храните и хомеопатията добре си се ориентирала - просто оправи и другите неща и всичко ще се нормализира много бързо Grinning
И помни,че показател за това дали бебе получава достатъчно са само и едниствено мокрите памперси (и доброто наддаване - но е достатъчно да се мери само веднъж-два пъти месечно,не всеки ден!) - ако имате 6 обилно мокри памперса за 24ч,значи всичко е наред (естествено,при условие,че не даваш допълнително вода - защото тогава няма да знаеш от мляко или от вода са мокри).

# 2
  • Мнения: 7 106
Страхотни съвети ти е дала Хедра. Искам само да добавя - не ходи повече на контролни кърмения !!! Те само травмират и майката и бебето, образуват нерви и тревоги и създават абсолютно гешна представа за количеството мляко. Особено пък ако бебето се кърми на поискване. Поставено в нови условия то може и нищо да не изсуче, това не означава че и по принцип така се храни, нали?
Вместо да даваш само едната гърда и след това да дохранваш, като изпразни хубаво първата гърда го премести на другата, после пак дай първата в нея вече се е събрало мляко, защото млякото се образува и в момента на сукането.
Ето един цитат от тази тема :

Цитат
Второ – при недостиг на мляко, предлагайте на бебето двете гърди на едно кърмене, както и увеличете броят на кърменията. На всяко кърмене предлагайте първо едната гърда, която бебето да изпразни до край (при необходимост може да я изцедите), а след това и другата. Важното е и двете гърди да получат “сигнал”, че трябва да произвеждат мляко.
И последно - ако все пак се налага да дохранваш понякога не го прави с биберон, а с лъжичка, чашка, спринцовка, сламка и каквото друго ти е удобно. Свикне ли веднъж бебето на биберона, задачата ти става вече трудна.
Няколко дни ще има хър-мър, но само това е начина да махнете добавката. Стискам палци и ще чакам да пишеш как вървят нещата.

# 3
  • Мнения: 796
Момичета, благодаря многа за съветите и пожеланията ви! Ще пиша как се справяме! Ще се опитам да издържим без добавката...

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ще се справите Grinning И непременно пиши как върви - ще ви се радваме Grinning

# 5
  • Мнения: 437
извинете, че се намесвам в темата, но имам абсолютно същия проблем и съм отчаяна... не знам как да се справя..изчела съм всичко по въпроса и се опитвам да прилагам съветите ви.. но просто няма как да махна добавката! като престане да пуска гърдата бебето се дърпа и започва да реве... колкото и дса сменям гърдите - все същото положение е.. изобщо не се пълни достатъчно че беба да може да си се нахрани хубаво. А и не мога да я оставя така, защото започва да се сърди и да скимти... вече мисля че никога няма да мога да се отърва от пустата добавка и да мога да си храня бебето пълноценно....
за статистиката - на 43 дена сме, а добавката я вкарахме преди около седмица и половина..

# 6
  • Мнения: 1 072
Шуши, бебчо ти е много малък, пробвай да не му даваш добавка, ако ще по цял ден да ти виси на гърдата! Кръгът е затворен, ако не му я спреш сега после няма и да можеш. То може не само от глад да скимти бебче! Може да са колики на тая възраст. В моите книжки пише, че истинските колики се описват с "търсене на нещо заядене (гърда), след кратки сучене пускане и започване на реване".
Като му дадеш пустата добавка успокоява ли се?
Как расте иначе? Пика ли достатъчно? Това са най-важните показатели дали му е достатъчно яденето.
Забравих, извинена си, че се намесваш в темата, поне от моя страна Simple Smile

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ще се справиш,Шуша - просто категорично не давай добавката и остани с бебе в леглото поне 24ч нон-стоп - нека да виси на гърдата колкото иска,тя никога не е празна.Мрънкането и пищенето е повече навик,защото от шишето тече постоянна струя и детенце се дразни,че на гърдата струята намалява в един момент - а бебето няма търпение да изчака още малко да суче на почти празен ход,докато слезе следващата порция мляко.Но е абсолютно наложително да махнеш добавката - иначе гърдите ти произвеждат толкова мляко,колкото бебето изсуква,т.е. са се настроили да произвеждат по-малко,отколкото в действителност му трябва,защото то спира в един момент и си чака шишето.Просто бъди твърдо убедена,че млякото се настройва според нуждите и махнеш ли добавката,ще започнат да произвеждат повече,защото бебето ще суче повече - но трябват поне 3-4 дни,за да минат устойчиво на новия режим на производство.
Ако те е страх да махнеш решително добавката без никаква подготовка,пробвай друго (не знам дали ще е ефикасно,но от пробата глава не боли) - започни няколко дена да се изцеждаш през 2ч независимо от кърменето,т.е. продължаваш да си кърмиш като досега и добавяш изцеждане към цялата работа.Пий лактогонен чай,яж овесени ядки и варено жито и постоянствай с кърменето и изцеждането (изцеденото мляко можеш да събираш и да даваш вместо добавка или вместо част от нея - но не смесвай кърма и адаптирано,а винаги давай първо кърмата и после добавяй адаптирано,ако се наложи).Така след няколко дни млякото ще се е увеличило и можеш да опиташ тогава да спреш изцяло добавката и да разчиташ само на сученето на бебе да довърши останалото.

# 8
  • Мнения: 437
Sara, коликите си ги има - точно като по книга са... но пък дори като се успокои коремчето и детенце си суче добре, след известно време пак започва да нервничи и да се дърпа.. и да - пустото шише не само я успокоява, но направо се размазва от блаженство Sad А толкова исках да я кърмя.. даже се престраших и го правя и в проклетия парк.. и винаги когато поиска - белким това оправи проблема.. но не... като се осъзнае че яденето е свършило прави отчаяна физиономия и започва да реве.. докато не и дам пустото шише Sad
hedra, може би ще пробвам с изцеждането - и аз си го мислех... иначе тя много нервничи и се ядосва и се дърпа рязко и рита и буксува.. голяма битка пада Sad Само че ми се струва, че не е достатъчно времето да се напълни гърдата.. сутрин например ако не се е будила за нощно хранене - направо прелива - толкова са ми твърди и надути гърдите.. а през деня - слаба работа...

# 9
  • Мнения: 980
Габи правеше точно така - пуска зърното, плаче, рита, пак пробва, пак и пак. Много е стресиращо. Аз тогава я кърмех на всеки час. Според мен не може да ти виси нон стоп на кърдата, ти трябва да почиваш, да се храниш пълноценно. Яж сурови бадеми, вземи си чайа на Хип за кърмачки, на мен много ми увеличи кърмата безалкох. бира на Каменица. Бебка знае, че шишето ще дойде, прави сравнение между двете и се ядосва. Ако я кърмиш на всеки час, да не изгладнява толкова може и да е по-спокойна. Най-голямата заблуда за мен се оказа, че трябва да се чака 6 ч. да се напълни гърдата, глупости. Чакам, бебка реве, аз си чакам. Накрая е толкова озверяла от глад, че две такива гърди "пълни" може да изяде. Кърмата се увеличава само с повече кърмения. Храни я и през ноща, тогава има най-много мляко. Доизцеждай, ако се налага. Ако й даваш добавка, първите дни, я давай с лъжичка. После всичко ще се оправи и ще продължите само на кърма.
Към началото на 3-я месец при мен нещата напълно се нормализираха. Успех.

# 10
  • Мнения: 437
дано да имам нерви да издържа докато се оправят нещата ( АКО се оправят:( ) на момента ме обхваща такова отчаяние от цялата тази работа, че съм на ръба да се откажа....

# 11
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Ами аз от самото начало досега съм давала все от двете гърди на хранене да суче, много рядко е сукала само от едната на хранене - и доста добре се спрявяме...

# 12
  • Мнения: 35 948
тази тема все едно, че е писана за мен! благодаря ви, момичета!

Общи условия

Активация на акаунт