Изненада -:) Каква педиатърка съм имала!

  • 882
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 819
Повечето от вас знаят за моите дилеми относно начините на кърмеме и захранване. Е, покрай форума се навих да захраня по- късно Wink. На педиатърката обаче не бях казала, че Мая е само на кърма. Днес я срещнах случайно на спирката и си "признах". Изненадата ми беше голяма, когато тя каза че на запад кърмят до 6 месец, ама явно там са по- спокойни майките.... Wink Аз все пак изразих притесненията си за ниския хемоглобин, но тя ми отговори че това нямало особена връзка с ранното или късно захранване. Повечето деца на 6 месеца са със сравнително нисък хемоглобин. Единствено приемът на месце, който започва да се дава след 6 месец, дори по старите схеми на захранване, повишава хемоглобина. Не очаквах да чуя тези неща от нея, защото ми е казала да давам сок още от 40 ия ден....
Та, и аз вече имам "благословията" да захранвам след 6 месец.  Simple Smile

Последна редакция: пн, 20 юни 2005, 14:27 от Бу

# 1
  • Мнения: 7 106
А честито Grinning!
А бе, прави ми впечатление от темите тук, че като че ли проглеждат вече някои педиатри. Това е хубаво, означава че четат и се интересуват от новото(старо) по света.
Наистина хемоглобина няма много голяма връзка със по-ранното захранване. Основният източник - месото и без туй се въвежда след 6-ия месец, така че......Моята братовчедка кърми 20 дни+дохранване, след което минаха изцяло на формула. Захрани по бг-схемата и на 6 месеца ХБ на дъщеря и беше 102 (на моята 126), а на годинка 107 (на Евка 121) Grinning А сега де Wink!

# 2
  • Мнения: 6 243
Ами честито! Имаш педиатър, за който повечето майки могат да мечтаят. Дано това  те направи по-спокойна и уверена при вземането на решението. От личен опит мога само да те поощря да не избързваш със захранването, няма да съжаляваш  Grinning

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Честито за добрия педиатър Grinning
Аз бях скоро при моята (заради баткото) и й занесох малко материали за кърменето и си поговорихме,но малко ме подразниха коментарите й.Тя очевидно е напълно наясно с тези неща,каза - ами да,те открай време са двата начина - съвсем свободно хранене или на режим и освен това наистина защо да се бърза със захранването - детето има цял живот да яде какво ли не.
Е да,чудесно - ама защо не ги представя и двете възможности пред майките,а само с мен си ги обсъжда и подкрепя.Сигурно за да не я обвиняват нещо,ако застане като твърд поддръжник на хранене на поискване и късно захранване - не знам каква е причината и отде този страх,но явно $новаторството$ (което хич не е новаторство очевидно - защото нашата педиатърка е към 50-годишна,пък ги знае с подробности нещата) ги плаши и макар да не пречат,не подкрепят активно.
Иначе и тя отбеляза колко били хубави всичките инициативи за подкрепа на кърменето и че напоследък забелязвала у майките много повече мотивираност,знания и желание за кърмене Grinning

# 4
  • Мнения: 3 550
Честито! Тук имаше една тема, в която събирахме координати на такива лекари, в случай че някоя от нас се интересува да се свърже с нея. Може да я поместиш там. Мисля, че Бу няма да има нищо против, даже поощрява такива хора.

Хедра, и аз се чудя защо не ги казват нещата. Може би инерцията и навикът са много силно нещо. Нека да кажат и двете възможности, пък майките да изберат.

# 5
  • Мнения: 819
Да, интересното е че първо ти препоръчват познатото в България...... Ако я бях послушала сега щяхме да сме на зеленчуково пюре с жълтък.... Тя обаче ми даде брошурки още в началото, където пише и за храненето на поискване и за късното захранване....Но като цяло си кара със стария репертуар. Струва ми се че няма вяра в днешните майки (както и в себе си, защото е млада и по всичко личи - неуспяла кърмачка) Нали споменах че според нея българските майки не са достатъчно спокойни, за разлика от западните, и за това не могат да кърмят.....Дали има право да мисли така???

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ми не бих казала,че спокойствието е толкова значимо - то по тази логика бебетата ни би трябвало да се скъсват от рев нон-стоп,защото нали и те усещат колко са нервни майките и реагират съответно.Иначе че имаме бая повечко фактори за изнервяне и притесняване (основно финансови и разни обществени) от повечето западни мами си е вярно - обаче с изключение на някои традиционно прокърмачески настроени държави процентите на кърмещите у нас и по уредените държави са сравними (в Германия и България няма голяма разлика в процента на кърмачките - а условията им са мнооого по-добри от нашите).Та не съм сигурна,че това е сериозна и основна причина за неуспеха на кърменето Grinning

# 7
  • Мнения: 6 243
Нали споменах че според нея българските майки не са достатъчно спокойни, за разлика от западните, и за това не могат да кърмят.....Дали има право да мисли така???
Интересна тема отваряш... Не знам как да си спокоен (особено ако си майка за първи път), и каква увереност като кърмеща майка можеш да имаш, ако повсеместно ти се натрапва как в днешно време майките нямат кърма, как се предписват добавки с лека ръка, как в обичайния случай шишето е нещо нормално след втория месец... Иска се или инат, или непукизъм, или наивност (тук визирам себе си, докато кърмех сина си, тъй като не допусках и за миг, че може да не му стига млякото). Ако си сред майките, които още през бременността си са успели да се снабдят с нужната подготовка за кърмене (както и да е станало това), си сред един малък кръг на щастливки. Еле пък ако си, както се казва "от провинцията"... Тук "модата" на кърменето още не е дошла.

# 8
  • Мнения: 819
Хедра, и аз не мисля така, само казвам мнението на една невярваща в успешното кърмене лекарка. Simple Smile

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Вилионе - ами честито!, какво повече да ти кажа Simple Smile
Най-добре е, когато има разбирателство с педиатъра, макар че наистина е досадно да знае за тези неща, но да си трае...

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Хайде, честито и от мен, сега ще си "по-спокойна" майка и нещата покрай кърменто трябва да ти вървят по-лесно Wink
А относно информираността на педиатрите за късното захранване съм останала с впечатлението, че 99% от тях са наясно с тези методи, но не ги препоръчват или защото не им се обяснява (в крайна сметка ще трябва "да преподават" съвсем нова материя) или от страх, че хората ще ги порицаят за драстичните промени в начин на отглеждане на децата.
Представете си една лекарка, която е препоръчвала сокче от 40-я ден на първото дете на една жена, за второто да и каже: "ооо...то сокчето вече се отрича и се дава след 6-я месец". Ами повечето майки биха се учудили и притеснили от такова нещо.
Според мен хората в България не са отворени към новото и трябва някакво масово рекламиране на тези методи за да се замислят за тяхната полза и за вредата от старите. Едва ли педиатрите могат да променят отношението на бабите примерно и становището им, че в кърмата няма достатъчно витамини и трябва да се наваксват със сокчета и пюренца.

Като цяло педиатрите биха могле да помогнат много в налагането на "новите" стандарти, но не зависи изцяло от тях си мисля Thinking...или поне докато младите майки се научат да не слушат и да не се примиряват сляпо с "бабешките" съвети.

# 11
  • София
  • Мнения: 18 679
Абе не ви ли прави впечатление, че напоследък нещо взеха една по една майки да се хвалят с такива педиатри?Знаят за кърменето и късното захранване, вътрешно го подкрепят, но си карат по бг-схемата ShockedАз това не го разбирам, но...важна е тенденцията - днес вътрешна убеденост, утре - качествено обслужване на пациента Mr. Green

# 12
  • Варна
  • Мнения: 632
Е браво,браво Вили! Споделям радостта ти,защото и аз го изпитах същото преди няколко седмици.Първо сокче от 40-я ден,а сега детето трябва да е само на кърма.В крайна сметка важно е взаимното разбирателство и твоето спокойствие от получената "благословия".
Приятно кърмене Grinning

# 13
  • София
  • Мнения: 3 688
Честито! Тук имаше една тема, в която събирахме координати на такива лекари, в случай че някоя от нас се интересува да се свърже с нея. Може да я поместиш там.
някой може ли дами помогне да открия тази тема,интересно ми е да я прегледам
Предварително благодаря!:)

# 14

Общи условия

Активация на акаунт