какво се прави на прощъпулника...

  • 465
  • 3
  •   1
Отговори
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
поред на нещата?

# 1
  • Мнения: 750
 Може да н е е много изчерпателно но:
Постила се нещо бяло (чаршаф), на него се нареждат предметите, които предварително си нарекла (кой каква професия отъждествява). Търкулва се питката по чаршафа и детето трябва да тръгне след нея и..каквото си избере. После се разчупва питката и с малко мед се дава на всички, като децата взели питка  трябва да потичат с нея в ръка. Поверието е че, както тичат децата така да тича и бебето, т.е. да не се спъва, да не пада.От мен толкова. Simple Smile

# 2
  • Мнения: 1 085
Според прабългарските представи прощъпулникът се прави след като детето е направило стабилно своите първи стъпки.
Ритуал. Подходящи дни за извършването на този ритуал са понеделник, сряда и неделя, защото тези дни са добрите дни според християнските религиозни представи. В наши дни това се счита за отживелица и прощъпулникът се прави в който и да е ден от седмицата. Ритуалът отбелязва следващ етап от развитието на детето, неговото прохождане.
Според традициите майката на детенцeто замесва обредната питката или питката се замесва от човек с родители. Традицията е такава че на земята се постила бяла пътека или бял чаршаф. В края на пътеката се поставя малка масичка или столче, подреждат се различни предмети по избор на родителите. В миналото най-често са слагали бяла макара (не черна), молив, чукче, длето и други. Днес родителите избират да поставят по-актуални предмети - химикал, книга, телефон, пари, парфюм, отвертка и други. При нареждането на предметите те се наричат от родителите, като всеки от тях символизира бъдещата професия на детенцето. След това майката търкулва питката по бялата пътека към предметите и детенцето трябва да тръгне след нея, да отиде до масичката и да си избере предмет. Според поверието първият предмет, който детето вземе определя професията му. Накрая питката се яде с мед и сирене като първото отчупено залче се дава на детето.

Peцепта за обредна питка:

Продукти: около 1 кг. брашно
½ чаена чаша пудра захар
1чаена лъжичка сода бикарбонат
1 чаена лъжичка сол
3-4 лъжици растително масло
¼ кофичка кисело мляко
2 яйца и отделно 1 жълтък, разбит с малко прясно мляко за намазване на питката.
Приготвяне:Брашното се пресява със содата и солта два пъти. В средата се прави вдлъбнатина, в която се изсипва сместа от разбитите с кисело мляко и захарта яйца и растително масло. Замесва се меко тесто, като се добавя и малко хладка вода. Тестото се меси върху набрашнена маса, оформя се на питка и след това се оставя да втаса около 1 час. След втасването се поставя в намазана с растителна мазнина тавичка. За да бъде по тържествено питката може да се украси с форми , изработени също от тесто (ромбчета, листенца, усукано на тънък шнур тесто, и др.). Намазва се с разбития жълтък, набожда се тук-там с вилица и след което се пече в умерена фурна.

# 3
  • Мнения: 1 367
И аз така го знам,както Bunny.Сега се замислям,че ние всъщност не го направихме точно така.Когато детето направи първите си стъпки,свекърва ми направи питка /май трябваше аз да я направя,ама тя се справя къде-къде по-добре/,и аз раздадох от нея-на тях,на нашите и на едни съседи,като специално за съседите бягах по стълбите и внимавах да не се спъна.Това последното било важно,за да не се спъва детето като върви.Сега синът ми вече ходи много уверено,но...някак пропуснахме момента.Чувала съм,че този ритуал се прави на годинката на детето,независимо да ли ходи или не,а другият вариант,който съм виждала,е на кръщенето.Така че вероятно ще го направим на кръщенето през август.Абе...кой както си го направи,да е живо и здраво детето,другото са подробности.

Общи условия

Активация на акаунт