Синът ми бърза да порастне.

  • 3 724
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 135
Ами накратко. Снощи синът ми се прибра в 23ч надрусан. Той е 12г и не мога да обясня с букви или каквото и да е чувствата, които изпитах. Как да кажа............притеснена, не е точната дума, не знам. Сега също не знам, какво да мисля, в какво да се упреквам, какво да му кажа. Днес говорих с него и се опитах приятелски да му изложа моята гледна точка по въпроса. Имам претенция, че съм съвремен човек и въпреки това се почувствах далече, далече. Направих опит да говоря с приятелчето му, с което са отишли заедно на купона, защото баща му е болен от рак в болницата и майка му е при него, а хлапето е само в къщи. Той реши, че ще си пишем по Скайпа. Не искам да звучи погрешно- не обвинявам чуждото дете за случката, искам да говоря с него защото смятам, че ако го спечеля за каузата ще помогна и на моето, освен това мисля, че майка му ако нямаше проблеми в момента би постъпила по същия начин. Уплашена съм до смърт и не знам как да се справя с двамата в момента. Искам съвет, не ми тежи факта, че трябва да разговарям с двама тинейджъри, не се изживявам като жертва- отчаяна съм и просто имам нужда от съвет.

Последна редакция: ср, 16 юли 2008, 22:38 от nin4

# 1
  • София
  • Мнения: 2 020
Наистина е много притеснителна ситуацията!  Hug
А синът ти какво ти каза, когато разговаряхте? Защо е решил да се надруса? Изобщо пожела ли да разговаря с теб?

# 2
  • Мнения: 3 034
с какво беше надрусан?
има една книжка, която много ми помогна, коато бях тийнейджърка. подейства ми като шамар.
тя, обаче засяга предимно хероина и опиати, приготвяни в къщи.
казва се "Мементо" /няма нищо общо с филма/ - Радек Йон е автора. ако я намериш, дай му я да я прочете, може да помогне.

а да - и не бързай да се упрекваш. понякога нещата се случват, независимо от усилията на родителите да възпитат децата "паривлно".

# 3
  • Мнения: 154
Мисля си, че трябва да се опиташ да разбереш твоето дете защо го е направило. Вярно е, че на тази възраст са много податливи на чуждо влияние, но това е в твой плюс - ти също можеш да повлияеш. Говори с тях приятелски, ама наистина приятелски. На твое място не бих показала пред тях колко съм притеснена и отчаяна, просто ще се опитам да разбера, защо са го направили, как са се почувствали и съвсем спокойно ще обясня, какви са последствията от подобни "забавления". Когато сина ми беше на тази възраст разговаряхме много и свободно по тази тема, не издавах забрани, просто обяснявах, исках да чуя и неговото мнение и го "оставях" сам да преценява, контролирах го невидимо.Тогава гледахме заедно и един филм с Леонардо ди Каприо по действителен случай, за жалост не си спомням заглавието. На сина ми подейства потресаващо тази история.  Лесно е да се дават съвети, всяко дете е с различна чувствителност и няма универсално правило. От опит знам, че най-важно е да спечелим доверие, но това е като да ходиш по тънък лед... Знам също, че не бива в никакъв случай да се отчайваш, нещата все още са в твои ръце.
Впрочем надрусан или "напушен" беше, защото на тази възраст повечето това опитват. Добре е, че си забелязала, защото има много родители, които не са в час доста дълго време и влизат, когато вече е късно.
Успех!

Последна редакция: ср, 16 юли 2008, 23:26 от Noisia

# 4
  • Мнения: 494
   Аз, без да искам да те обидя, ще ти кажа, че според мен, на 12 г., едно дете е малко за купони. Ако не беше надрусването, можеше да е твърде много алкохол или нещо друго...все неща, които изглеждат винаги примамливо за деца, на прага или в пубертета. Само от интерес да е, пак може да злоупотреби с какво ли не. Остави, че може някой да го подведе лесно или пък да го излъже...И няма нищо странно. Даже и в това, че иска да се почувства по-голям-нищо чудно. Че как да е иначе, когато е на купон. На купоните ходят големи хора. На 12г., едно дете трябва да е у дома вечер. На 12г., в  23 и 30, едно дете трябва да е изкъпано и в леглото си вече. Не казвам, че ако е на 18г. то пак няма да сгафи с нещо или е чак пък толкова по-умно, но все е нещо повече от 12г. , но и тогава е друго-причините за една такава постъпка са вече съвсем други. И не искам отвсякъде да ми казват, че всички деца сега, на 12г., вече ходят по купони. Знам това много добре. Но просто се ужасявам.
   Аз заживях сама, в друг град, когато бях едва на 14г. и това беше времето, веднага след промените, когато имахме право на 50 неизвинени и навсякъде цареше пълна анархия, дори пресилена, за компенсация на "старото време". Марихуана, хапчета(тогава бяха на мода), морфин и какво ли не още, се продаваше буквално в коридорите и на "елитните" училища. Знам какви неща тогава опитах(, но не е за разказване), защото излизахме със съквартирантката ми през прозореца на първия етаж и се измъквахме на купони, без да ни знае спящата хазайка...Какво да очаква човек от едно дете...Съвест? Предпазливост? Затова са родителите за малките деца-те да ги пазят!  И добре, че ме усетиха родителите ми, че... и ето какво направиха те тогава: направиха всичко възможно да ограничат късните ми излизания поне докато не попорастна още няколко години. Ако искахме купони, правехме ги в квартирата ни или у дома. Насърчиха ни да се занимаваме с разни интересни неща, подходящи за възрастта ни, водеха ни на екскурзии и т.н.(запълваха ни времето). Съвсем целенасочено се държаха много по-свободно и предразполагащо, като в следствие на това се запознаха (макар и бегло) с компанията ни. Но това стана на по-късен етап. Първо, надълго и широко, без да ме поучават, без да ми се карат, но(спомням си това много ясно) със сълзи в очите, разговаряха с мен. Говорихме за приятелствата, за купоните, за моите пубертетски проблеми и грижи и какво ли не, като не си спомням да са казали и един път, че нещо от това е глупост или не е важно. След това ме освободиха от училище за 3 дни и изкарахме приятно заедно-те се постараха всячески. Държаха се напълно нормално и нито един път, в началото, не обелиха и дума да ме обвинят. След време, след доста време, ми споделиха, че моите неща са ги наранили и ужасно притеснили, но нищо повече.
  Така направиха моите родители. Знам, че беше правилно и възпитателно за мен.
  Не знам доколко ще е полезно за теб и твоя син, nin4, но това направиха моите родители точно преди да го ударя "съвсем през просото". И още съм им благодарна от все сърце. Иначе и книгите са поучителни, но едва ли на 12г. "Моменто" би се разбрала...съмнявам се. Не че не одобрявам книгата, но разговорите най-помагат. И разбирането към детето. Пък и малко строгост, в последствие, поне още няколко години, докато родителите могат действително да влияят и са фактор, няма да е излишна. Приятелството с детето не е даване на пълна свобода на неопитното същество, което е то, все още...Успех и дано се справите с кризата  bouquet

Последна редакция: ср, 16 юли 2008, 23:37 от Кrisal

# 5
  • Мнения: 135
krisal не ме обиждаш по никакъв начин, дори напротив благодарна съм ти защото ми помогна. Аз мисля по същият начин , но моят тинейджър води от близо половин година необявена война с мен и ако в 23ч си е в леглото не е изкъпан или обратното. Когато забелязах първата съпротива риших да му внуша, че аз и баща му сме най- добрите му приятели и едновременно с това престанах да забранявам а само да съветвам, за което сега съжалявам. Постъпката на родителите ти е мъдра и смятам да постъпя горе долу по същият начин, само не знам на 12г келеш колко ще има ефект. Другото дете също не знам как да му въздействам. Те излезнаха в 20ч и казаха, че отиват на лостовете в училище, не е идело реч за купон. Аз също съм била пубер, и това, че той опитва нещо на 12 което аз съм опитала на 23 ме вцепенява. Не знам как да реагирам, мисля че съм пропуснала нещо и изобщо не съм подготвена, а съм биткаджийка повярвай ми.
Наистина е много притеснителна ситуацията!  Hug
А синът ти какво ти каза, когато разговаряхте? Защо е решил да се надруса? Изобщо пожела ли да разговаря с теб?
Беше леко неадекватен, широки зеници, жажда, непукизъм. По- късно му стано лошо и започна да повръща, сдрусах го и му казах да ми каже какво е взел за да знам как да постъпя ако му стане по- зле. Исках да го сплаша. Отговорът му беше: Като другите. Днес не говорихме за това какво е взел, а как се е стигнало до там. Още споделя с мен или така си мисля. Май така искам да е.

# 6
  • Мнения: 1 731
Кrisal ти е отговорила много изчерпателно.Дъщеря ми е на толкова и не бих и разрешила да ходи където и да било до късно. newsm78 newsm78 Имаш голям проблем.Аз се уплаших само при прочитането на думата 'надрусан'.Вземай мерки отсега. Thinking

# 7
  • Мнения: 135
с какво беше надрусан?
има една книжка, която много ми помогна, коато бях тийнейджърка. подейства ми като шамар.
тя, обаче засяга предимно хероина и опиати, приготвяни в къщи.
казва се "Мементо" /няма нищо общо с филма/ - Радек Йон е автора. ако я намериш, дай му я да я прочете, може да помогне.

а да - и не бързай да се упрекваш. понякога нещата се случват, независимо от усилията на родителите да възпитат децата "паривлно".
Благодаря ти, ще потърся книжката и ще им я връча.
Кrisal ти е отговорила много изчерпателно.Дъщеря ми е на толкова и не бих и разрешила да ходи където и да било до късно. newsm78 newsm78 Имаш голям проблем.Аз се уплаших само при прочитането на думата 'надрусан'.Вземай мерки отсега. Thinking
Не си мислиш че с баща му сме му разрешили да се мотае по улиците по нощите нали? Какво правиш ако звъниш  и отсреща ти вдигнат и ти кажат " Ей сега си идвам" и така три пъти.

# 8
  • Мнения: 25 610
Какво правиш ако звъниш  и отсреща ти вдигнат и ти кажат " Ей сега си идвам" и така три пъти.

Стъжнявам му живота.

# 9
  • Мнения: 3 479
Какво правиш ако звъниш  и отсреща ти вдигнат и ти кажат " Ей сега си идвам" и така три пъти.

Стъжнявам му живота.

Ще осигуря придружител от и за училище, а свободно излизане няма да има преди да се възвърне загубеното доверие. Crossing Arms

# 10
  • Мнения: 2 161
Добре,де,какво прави 12 годишно дете до 23 часа по улиците?Да си съвременен родител не означава да си безхаберен.Не те съдя,защото това е въпрос на личен подход и избор.Но ако искаш,можеш от тук да започнеш.Едно дете на 12 няма място на късни купони и изобщо на купони.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 941
Ох, няма място 12 годишно по улиците, по купони........... до 23 часа. И за да не е така, осигури му приятни занимания - спорт, танци, рисуване........ каквото обича, да види че на неговата възраст децата правят и други неща. Сега лятото е трудно, но все ще намериш нещо. Пусни му филмчета за дрогата, цигарите, алкохола. В нета има потресаващи.  И контрол, но с обич. И аз имам 12-годишно у дома..., не се упреквай, но взимай мерки. Тепърва става сложно. Най-трудно ми е да отговоря на въпроса - А другите как ги пускат? Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 934
Малък е за купони определено.  Naughty
Бих се опитала да му намеря смислени занимания през деня - спорт някакъв, или каквото там друго го влече. Или лагер примерно.
И друго ми мина през ума - приятелят му явно е в голям стрес, може затова да го избива на такива работи. Ако бях на ваше място и имах възможност, бих го поканила да поживее у нас за малко, хем ще ги наблюдаваш и ще видиш какво им е в главите.


Разбира се, моменталната ми реакция би била по-скоро нещо като:
 #Crazy #Cussing out #2gunfire
Не е правилно, но няма да мога да се сдържа. После ще го попитам дали му харесва да повръща така и ще му кажа, че това е само началото.  


# 13
  • Мнения: 2 161
Нямате ли някакъв бизнес?Опъваш го на тръстиката здраво.Аз не бих пропуснала този момент просто така.Мисля,че на всяко действие,трябва да има подобаващо противодействие.

# 14
  • Мнения: 24 467
Хубави неща са писани вече тук и верни. И аз не мисля да те обвинявам и пишейки тук го правя със съзнанието, че четеш не само ти, а и други майки, включително и на по- малки деца.
Та за мен до 21.30 е нормален вечерен час за дете до 14 години, включително, а след това- евентуално до 22.00 часа. Децата, също така, нямат място по заведенията. Купони- до този час и то на места и при деца, които аз познавам и с които имам постоянна връзка.
Когато детето е още малко е важно да не се отпускат твърде много поводите, след това е много по- трудно да се навакса. Когато моят син вдигне телефона и не изпълни обещанието си да се прибере веднага го прибирам моментално и на следващият ден просто не излиза. Ако не си вдигне телефона или го забрави- същото. Не е жестоко, необходимо е и навреме. На 8 години е, но смятам, че сега му е баш времето да свикне с правилата и с това, че същите съществуват, за да се изпълняват. Не от тази, а от по- ранна възраст е понатоварен с езици, плуване, задачи, книги. Има и лично време, но не по цял ден и не до късно. Има и определен периметър за ходене навън. Гледам и да говоря и общувам с него колкото мога.
Не съм приятел на децата, а родител. Те си имат свои приятели, аз- също.

Общи условия

Активация на акаунт