Как и какво с ленено, орехово, сусамово и лешниково брашно?

  • 12 367
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Момичета, днес в Метро за първи път видях гореизброените брашна. Бяха в твърда опаковка от 450гр. Има дадени рецепти, но аз нещо съм скептично настроена към тях.......

Имате ли опит и какъв? Ще съм благодарна и за изпитани рецепти!

Въпросните брашна...

# 1
  • София
  • Мнения: 3 789
И аз ги гледах в магазина, ама си останах само с гледането Mr. Green Гледах и рецептите към тях, ама знам ли....
И аз ще следя темичката Peace

# 2
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
това ядките стрити на брашно ли са?

аз купувам понякога лешници на брашно да си правя линцер торте...
но незнам дали говорим за едно и също нещо newsm78

иначе с ореховото стават ореховки и т.н.
знам, че лененото брашно трябва да се ползва бързо, за да не загуби полезните си съставки, та не бих си купила пакетирано...
кой знае колко е висяло в магазина и как е съхранявано.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Аз си купих сусамово и слагам по около 100 гр. когато правя хляб - много приятно се усеща ароматана сусама.
Останалите сигурно ще ги пробвам по същия начин

# 4
  • Мнения: 72
И аз ще следя за рецепти с тия брашна, а също ме интерисува и ябълково, ползвате ли и за какво  bouquet

# 5
  • Мнения: 168
Преди години бях купувала орехово, но не ставаше за нищо - не беше почистено добре преди смилането и изобщо неможеше да се яде. Но не беше на тази фирма. Това може и да си е добро.
От тези съм ползвала лененото - като добавка към  хляба, защото дъщеря ми не обича да има семена, и не беше лошо.
Опитах и канопеното, пак към хляба, но толкова силно миришеше на треволяк, че не можах да се насиля дори да го опитам. Не мисля че съм прекалила с количеството - не беше повече от 1-2 с.л., явно си е доста ароматно. Може на някого пък и да му хареса, но аз няма да повторя.

# 6
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Вие ме разбихте! Какви са пък сега тия нови брашна.........  newsm78

# 7
  • Мнения: 1 283
Аз също съм ги виждала, но не посмях да купя, въпреки че имаше рецепти на опаковката.

# 8
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Тук продават брашна от леблебия и кестени, с кестеновото брашно не съм готвила никога нищо, но с това от леблебия става нещо много вкусно като тънка питка , обикновено се хапва като предястие,сервира се в пицериите, нарича се фарината. Става страхотно вкусно и леко мазничко, защото брашното се разрежда с вода и олио и стои така за около 2 часа като периодично се разбърква с лъжица.После се изсипва в тава и се пече на 180- 200гр, докато не хване златиста коричка.
Не знам дали може да се направи това нещо от тези брашна които са пуснали, но например от сусамовото защо не.
Значи ако някой реши да пробва пропорциите са следните:
125 грама брашно се разбъркват в 400 гр. вода, една лъжичка олио, и сол.Разбърква се хубаво за да няма бучки.
После като минат двата часа се изпипва в тавичка обилно намазана с олио или зехтин, така че като се изсипе сместа да се смеси с мазнината. Полученото тесто е с големината на формата на тавата и в тъничко. Сервира се още топло поръсено с черен пипер.

Ето и снимка на фарината направена с леблебиено брашно при нас


и нарязана на парчета

# 9
  • Мнения: 836
тези брашна се изпозват, като добавки, а не самостоятелно.
служат за подобряване на вкусови и хранителни характеристики на съответната манджа, към която се добавят (обикновено се изпозват в печивата).
представляват "кюспе" получено след извличането на мазнините от орехите, сусама и т.н. , което е смляно на брашно.
поради липсата на мазнини е по-малко калорично, но по-голямата част от полезните вещества е останала в него.
демек представляват една диетична алтернатива.  Mr. Green

# 10
  • Мнения: 1 572
Днес направих 1 багетка с лененото брашно на тази фирма.
Спазих рецептата от кутията, само разделих на 2, защото не исках голямо количество.
Стана вкусно.

Рецепта за цялата доза:
1 ч.ч. ленено брашно
2 ч.ч. обикновено брашно
1 ч.ч. вода
2 ч.л. мая
2 с.л. мед
2 с.л. олио
1 ч.л. сол
1 с.л. слънчогледово семе
1/3 ч.ч ленено семе /за поръсване/
1 с.л. маково семе /за поръсване/

Водата, олиото, солта, мед и мая се ръзбъркват. Добавят се двете брашна и се доомесва. Слага се да втаса. Оформя се хлебче и се поръсва с мак и цели ленени семена.
Пече се 30 мин в умерена фурна.

Мисля да опитам да заменя водата с прясно мляко да видя как ще се промени вкуса.

# 11
  • Мнения: 2 774
Интересна тема ,интересни въпроси и интересни предложения.
Да дарсна един запис  Peace ,че инак ще забравя да се оглеждам в магазина за споменатите брашна ,а дори и да се сетя ще забравя за какво  да ги ползвам  Rolling Eyes
Lindita апетитна фарината.
Само с брашно от леблебия ли е или е смес ?

# 12
  • Мнения: 11 607
Аз пък днес свърших брашната.......и по всяка вероятност нови няма да си купя.....Че едва ли изхарчих тези......И без това слагам семена сусам и лен в хляба, така че ми се види безсмислено.......

# 13
  • Мнения: 1 572
Ето го лененото хлебче по рецептата от кутията на лененото брашно.

# 14
  • Мнения: 902
От къде ги купувате тези брашна?! Rolling Eyes специално за лешниковото питам

Общи условия

Активация на акаунт