Аденом на хипофизата

  • 932
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 268
Здравейте мами,
от една година съм с диагноза макроаден на хипофизата.Вече е време да взема решение за операция.Имам обаче много въпроси, които си задавам относно след това какво става.Дали след това организма възтоновява нормалните си функции на 100% или се налага доживотна хормонална терапия.Може би всичко е индивидуално и  зависи до каква степен е засегната хипофизата , но бих се радвала ако някой знае нещо по въпроса.

# 1
  • София-Варна
  • Мнения: 119
Здравеи atyty,аз също съм с аденом на хипофизата.В никакъв случаи не бързаи да се оперираш...Консултираи се с повече от един доктор!Поискаи да влезнеш в ендокринологията за изследвания и за протокол за съответното лечение!Моя аденом е с размери 5.8мм,наблюдавам го на МЯР и не расте!Няма гаранция,че след като се оперираш няма да рецидивира или да даде усложнения!
Дано да ти помогна в избора!

# 2
  • София
  • Мнения: 1 783
Дали да се оперира един аденом на хипофизата, зависи от размерите му, притиска ли съседни структури, на кой дял е, има ли хормонална активност и какви хормони произвежда, влияе ли се от консервативно лечение, тежестта на клиничната картина.
Последствията от операцията зависят от количеството на тъканта, както и от дяла на жлезата, който се резецира. Има краткотраен следоперативен период на безвкусен диабет при повечето оперирани, който преминава. Необходимостта от заместително лечение се определят от нивата на хипофизните хормони след операцията.
Тъй като за съжаление транссфеноидалните резекции на хипофизата са много добър търговски продукт при недобросъвестни хирурзи, задължително мнението за оперативно лечение трябва да бъде съгласувано и с ендокринолог, а не само с неврохирхрг.

Общи условия

Активация на акаунт