Топлоизолация, но при стара дограма

  • 2 917
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 700
Знам, че много е писано за изолации, но случаят ми е по-специален. Вътрешно в себе си НЕ желая да си сменям дограмата, защото:
1) не искам да си вкарвам зорлем пластмаса вкъщи,
2) не знам дали след найсет години няма да се наложи отново да я сменям заради амортизирани уплътнения
3) през старите дограми помещенията "дишат". Мъжът ми силиконира фугите около старата ни дограма в кухнята и взехме, че мухлясахме (в другите помещения този проблем не стои)
Но искам да си топлоизолирам жилището. Въпреки, че ефектът няма да е пълен, все се надявам да се покачи температурата с няколко градуса (имаме преобладаващо външни стени) пък и не го правя, за да се откажа изобщо от топлофикация. Обадих се на фирма да дойде за оглед и оферта, човекът е дошъл, огледал и любезно посъветвал мъжа ми да си помислим преди да предприемем каквото и да било. И докато мислим, реших да ви питам:
Може ли да ми обясните аджеба защо трябва задължително да се смени дограмата?  При нормална поддръжка (маджун и боя) тя си трае десетилетия и десетилетия.
Дори и някой хубав божи ден да решим да сменяме дограма и нарушим целостта на външната изолация, толкова ли е трудно да се "поправи"?
Как бихте постъпили?

# 1
  • бяла спретната къщурка с две...дъги отпред
  • Мнения: 30
Здравей, Solaris!
В сериозна чуденка са те вкарали майсторите.
Доказано е, че основната част от топлината излиза през прозорците- изметнати, проядени, недобре уплътнени. Ако този, който е правил огледа е установил някое от тези неща за дограмата ви вероятно затова е дал съвет за смяната и. Ако ти не виждаш причина за подмяната и не се притеснявай да минеш само с изолация.
От личен опит ще ти кажа, че при нас първо направихме изолация, а след това се наложи да подменим дограмата /беше нападната от дървояд/. Мъжът ми сам демонтира старата, изключително внимателно и нямаше абсолютно никакви поражения върху изолацията.
А колкото до мухъла- ние го имахме в кухнята преди да поставим изолацията и при изметнатата дървена дограма. След санирането той изчезна нацяло. Не се появи и миналата зима вече с новата PVC дограма. Но както много пъти е споменавано- проветряването играе основна роля в битката с мухъла.
Успех в решението.

# 2
  • Мнения: 2 700
Мерси за отговора  bouquet
Значи все пак съществува и тази версия. Моята цел с изолацията е стените да не са изложени пряко на атмсферните условия (външни са), но не гоня херметизация на апартамента. Това с мухъла го споменах, защото в същата тази кухня години наред не е имало мухъл, докато по неизвестни причини на мъжа ми не му хрумна идеята да изпразни една туба силикон и така ни запечата...
Значи все пак ако някой хубав божи ден решим да сменяме дограма, може все пак да се направи и безблезнено.
Ще съм благодарна на още коментари.

# 3
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 148
Зависи на кой етаж си.
Баща ми сам налепи/накова (не знам точно) стиропор 5см и после замазка на целия апартамент отвън, но са на 1 етаж. Дограмата си е старата, дървена. Ефект определено има. Прави я миналото лято и си купиха климатик за зимата. Доволни са.

Общи условия

Активация на акаунт