Левски

  • 2 175
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 470
Днес е бил роден Левски.Какво е той за вас?Има ли място в новата ни история за подобна личност?!И би ли могла нашата сегашна култура и народопсихология да я съхрани като личност поне до 18 година,или ще я смачка овреме?!Въобще   ЗАЩО ???   НАРОДЕ!!!

# 1
  • Мнения: X
За мен Левски е икона.

# 2
  • Мнения: 662
В най-новата ни история подобна личност???? Не ме карай да се смея... Въобще няма и да има Tired. Не само като Левски, като никой от революционерите ни, като никой от царете ни от първото и второто българско царство...
А иначе за Левски винаги ще има място поне в сърцата ни, но много се отвращавам, когато разни престъпници и политици си окичват кабинетите с портрета му. Абсолютна гавра...

# 3
  • Мнения: 71
За мен Левски е икона.

Така е, за нас той е икона. Една от най-големите! Обаче за тези дето сме между 25- 30г и нагоре ( ориентировъчно). Не мисля, че повечето младежи днес и децата ще мислят така на нашите години. Защо?
Ами само това ще кажа - от "РОБСТВО" го обърнаха в "ПРИСЪСТВИЕ". Жестокостите и потъпкването са скрити или завоалирани, т.е., че какво пък толкова лошо е било, та да има нужда от личност като Левски, и Ботев, и Раковски и всички останали...??? Как да схванат тези деца какво е било тогава и за какво са се борили и умирали тези хора???

А според мен в Новата ни "история" - подобна личност или ще бъде освидетелстван, или обявен за терорист.

# 4
  • София
  • Мнения: 4 866
А искаме ли да имаме такава личност?
Искаш ли твоето дете да е такава личност? Ама не за да гордееш с него, а да страдаш така, както само родител може да страда за детето си. Пък голяма работа, че другите се гордеят...

# 5
  • Мнения: 2 161
За мен Левски не е икона.Иконата е парче дърво,пред което някой коленичи,друг целува,трети се кръсти.Аз приемам Левски като човек,с човешки слабости,защото той е имал такива.И същевременно с това толкова силен,толкова съобразителен и смел.Единственият герой,когото признавам.Може би е по-добре,че са го обесили и не е доживял следващите събития след освобождението.Нова власт,политика,мерзости...Не съм съгласна,че Левски е далечен образ за децата.

# 6
  • Мнения: 2
Левски за мен  е човек изпреварил времето си .

# 7
  • Мнения: X
Казвайки икона, последното нещо, за което си мислех беше парче дърво.

# 8
  • Мнения: 2 161
И какво тогава значи икона?Много често се изнасилва тази дума.

# 9
  • Мнения: X
И какво тогава значи икона?Много често се изнасилва тази дума.
За мен ,в смисъла който вложих, значи символ, святост.

# 10
  • Мнения: 2 161
Левски,както казах,е бил човек от кръв и плът.С недостатъци и точно затова аз така страстно го харесвам.Но човек трябва да прочете мааалко повече за него,за да придобие представа за действителната му същност.Левски винаги ме е интересувал като човек,а не като символ

# 11
  • Мнения: X
Левски,както казах,е бил човек от кръв и плът.С недостатъци и точно затова аз така страстно го харесвам.Но човек трябва да прочете мааалко повече за него,за да придобие представа за действителната му същност.Левски винаги ме е интересувал като човек,а не като символ
Да,липсват ми повече познания ,за да мога да мисля по различен начин за него.

# 12
  • Мнения: 2 161
Образът на Левски е силно идеализиран.Но с много исторически личности е така.И все пак,той не е обикновен човек.Незнам...Всичко при него е било на живот и смърт.Да,определено не е обикновен човек.Ще се потретя,аз не мога да се сетя за друга личност,която така да ме е впечатлила.А,да,има още един.

# 13
  • Мнения: X
Chanel ,би ли ми препоръчала тогава, източници,от които да науча малко повече за човекът Левски? Мисля,че баща ми има една книга на Яна Язова за Левски. Ето че намерих прекрасна тема за разговор с него довечера.  Hug А ти какво ще кажеш за тази книга?

# 14
  • Мнения: X
Мислила съм много по този въпрос. И аз възприемам Левски като човек. Именно това ме изумява и ме кара да му се прекланям. Той не е бил силно емоционален, човек на страстите като други революционери. Взел е едно решение, взел го е трезво, логично, с пълно съзнание и го е следвал не половинчато, а с план, напълно отдадено, до смъртта си. Знаел е какъв е народа му, не си е правил илюзии, но не е допуснал да се разочарова, отчая и му се е отдал напълно. Че той е бил заобиколен от същите хора, от които и ние. Какво си мислите, че са били по-свестни? Ми не са били, същите дребни душици сме били и тогава. Но той е успял да запали огън именно в тези дребни душици. Такава цел си е поставил и е успял донякъде. Това го прави велик.

Хора, той е бил целунат от Господ. Раждат се и такива хора. И сега сигурно се раждат, няма начин да не е така.

Общи условия

Активация на акаунт