Да се доверяваме ли безрезервно на лекарите?

  • 2 630
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 013
Детенце беше с много висока температура, извкахме бърза помощ, оказа се че е с гнойна ангина. Лекарката му изписа антибиотик  на 8ч. по 7,5 мл. При закупуването в аптеката ни казаха, да не даваме в никакъв случай такава доза на 2-годишно дете, а да се консултираме с педиатъра! Благодаря на Господ, че педиатъра си вдигна тел. в събота! и също ни каза, че дозата, която да приеме трябва да е на 12ч. по 5 мл.- т.е. за денонощие ни бяха изписали повече от 2 пъти по-висока доза доста силен антибиотик!!!
Какво да мисля??? Ами ако имаше последици, ако в суматохата се бяхме доверили???

Последна редакция: пн, 21 юли 2008, 16:40 от левскарката

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Случвало ми се е нещо подобно в спешния кабинет УНГ в ИСУЛ. Там един "специалист" ми изписа 2 пъти завишени дози на Зиртек  за малко дете.
 А във вашият случай добре, че фармацевта е обърнал внимание, че и те понякога машинално действат. Имали сте късмет.

# 2
  • Мнения: 581
 Винаги, когато ми изписват антибиотик или друго по-специфично лекарство звъня на моя много близка аптекарка- много добър професионалист да потвърди дозата и да ми даде повече инфо на разбираем език.Между другото тя ми е разказвала много случаи на объркани дозировки или на тотално сгрешени лекарства (примерно доктора имал предвид някакво мазило за алергия, пък на рецептата написал хапчета за съвсем различно заболяване).
 

# 3
  • Мнения: 4 784
Относно детето не ми се е налагало да се доверявам на друг лекар, освен на личната. Но ако се наложи, първо с нея бих се консултирала и тогава бих изпълнила препоръките.

# 4
  • София
  • Мнения: 558
По-принцип докторът назначава дозировката по своя преценка, а не фармацевтът!!! Има много причини за това!
Освен това, има минимална и максимална дозировка, т.е. лекарят определя каква да даде в конкретния случай. Често пероралните /приемани през устата антибиотици/ се дават в максимални дози при децата в зависимост от килограмите на детето, а не годините, а и в зависимост от състоянието и заболяването му !!!  Naughty Пак поради ред причини... В това няма нищо нередно или опасно. 
 Друг е въпросът, че различните педиатри може да имат различно мнение  - един ще даде една дозировка, друг друга....

# 5
  • Мнения: 1 013
По-принцип докторът назначава дозировката по своя преценка, а не фармацевтът!!! Има много причини за това!
Освен това, има минимална и максимална дозировка, т.е. лекарят определя каква да даде в конкретния случай. Често пероралните /приемани през устата антибиотици/ се дават в максимални дози при децата в зависимост от килограмите на детето, а не годините, а и в зависимост от състоянието и заболяването му !!!  Naughty Пак поради ред причини... В това няма нищо нередно или опасно. 
 Друг е въпросът, че различните педиатри може да имат различно мнение  - един ще даде една дозировка, друг друга....

Не бих изразявала по този начин възмущението си, ако:
-детето ми не беше толкова слабо- на 2 год е и е под 11 кг.
-в листовката на антибиотика не пишеше, че дозата за неговата възраст е два пъти по малка, от тази изписана от лекаря.

# 6
  • Мнения: 1 152
Може би малко от вас го знаят, но фармацевтите имат важна функция при отпускането на лекарството! Те са крайната и доста важна цедка! Именно те са специалистите, които преценят дали е правилно изписано лекарството в нуждана доза според възраст и килограми, дали може за се комбинира с другите лекарства по рецептата! Могат да оспорят дозата с право! От личен опит споделям, че доста пациенти вече избягват срещата с лекар по една или друга причина, което разбира се не толерирам. И това се корени именно в недоверието към лекарите и грешките им. Права е tala, но да ми каже кой лекар си прави труда да пуска антибиограма, и най-бързо и лесно изписва АБ без да го е грижа за последствията!

# 7
  • Мнения: 179
 В случая говорим за дозировка по предписание на лекар от бърза помощ. Моите уважения към всички колеги, работещи там, но често са без нужните познания в определена област. От тях се изисква бърза и адекватна реакция при състояния често свързани със застрашеност на живота. Те се сблъскват с други проблеми, други неща са им в главата. Всички сме хора и всички грешим. В операционната може да се случи да ти изрежат здравия бъбрек вместо болния(тук вече ме избива на черен хумор, извинете ме за което).Оказват влияние умората, притеснението, пренатовареността...,но когато това касае здравето ни и това на децата ни...Недопустимо е наистина, но се случва. Наистина сте имали късмет с отговорен  фармацевт... Те и фармацевтите грешат по същия начин. Тогава възниква въпроса дали и на тях да се доверяваме.
 Просто приемете, че и при вас се е случило и навреме е направена корекция в дозировката.
 А дали да се доверяваме безрезервно на лекарите? Какво друго ни остава? При възможност обаче, второ мнение (на специалист, разбира се) никога не би било излишно  Wink .
 За антибиограмите - изискват време за получаване на резултат от тях. При много висока температура и диагноза гнойна ангина, незабавната реакция с прием на антибиотик е била наложителна.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 5 009
Отдавна вече не се доверявам безрезервно на никой лекар!  Naughty
След поредица от грешки, и то от различни лекари, ми писна всички да си правят експерименти с моите деца!

Чета много, интересувам се, мисля, затова имам глава на раменете си!
Изчаквам, никога не бързам с даването на АБ или пък свалянето на температурата.
Пробвам народна медицина, хомеопатия, алтернативи...

И се оказва, че успешно се справям!  Blush
Децата ми 4г. не са пили АБ, разболяват се, но и оздравяват бързо, без АБ, и в повечето случаи без никакви лекарства!  Peace

# 9
  • Мнения: 4 564
марти като беше бебе на няколко месеца и вдигна висока температура лекарката от  бърза помощ му изсипа в устата двойна доза течен аналгин т.е той беше 5 кг тя му даде 5 капки , а то се дава по половин капка на килограм тегло трябвало е да му даде 2.5 к
и така от 39 и кусур му падна на 36 че и по ниско
тогава почнах едно загравяне идеше ми да я убия

# 10
  • Мнения: 143
 Каквото лекарство и да ни изпишат първо чета листовката и сравнявам изписаната дозировка, а и какво представлява самото лекарство, защото веднъж вместо антибиотик ми бяха изписали лекарство против разстройство (не знам за какво си е мислел лекаря тогава). На децата също са ми обърквали дозировките, а и лекарства.

# 11
  • Мнения: 121
Каквото лекарство и да ни изпишат първо чета листовката и сравнявам изписаната дозировка, а и какво представлява самото лекарство.
И аз така. Не само дозировка, а и противопоказанията. На майка ми личната ѝ лекарка и беше предписала 2 лекарства за сърце, а на едното пише да не се дава заедно с другото... Така че винаги чета!!

# 12
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
марти като беше бебе на няколко месеца и вдигна висока температура лекарката от  бърза помощ му изсипа в устата двойна доза течен аналгин т.е той беше 5 кг тя му даде 5 капки , а то се дава по половин капка на килограм тегло трябвало е да му даде 2.5 к
и така от 39 и кусур му падна на 36 че и по ниско
тогава почнах едно загравяне идеше ми да я убия

Дава се точно по 1 капка на кг тегло. Малко е трудно да се дадат две капки и половина, не мислиш ли?!

Аз се доверявам сякаш относно дозата  Thinking Все пак, винаги чета листовката на лекарствата и ако има разминаване, се консултирам допълнително с изписалия лекарството лекар.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 430
Почти винаги се доверявам,при взимане на лекарството пак прочитам дозировка,странични ефекти,противопоказания PeaceАко не съм много сигурна в компетентното мнение(слава на Бога не ми се е случвало)бих потърсила второ мнение от друг специалист Peace

# 14
  • Мнения: 4 564
Тарталета за дозата на течния аналгин съм сигурна защото съм питала поне 5 детски специалиста от различни области , защото този случай много тежно го преживях
естествено че няма половин капка ако детето е напр 10кила и 500 грама се дава  5,6 а не 10 ,11капки

Общи условия

Активация на акаунт