Хорионбиопсия

  • 7 961
  • 3
  •   1
Отговори
Може ли повече информация за процедурата(какво представлява, начин на извършване, показания), какви данни дава, болезнена ли е, кога е най-добре да се направи(чета около 10-11 г.с, а аз лично знам за 7-ма г.с), кога излизат резултатите от нея, къде и кой може да я извърши, какъв е процента вероятност за усложенения и загуба на бременността и не по-маложавно колко струва.

Предварително благодаря

# 1
  • Мнения: 239
Някой от вас правил ли е хорионбиопсия и колко струва самото вземане на пробата от хорионните въси (не последващия ДНК анализа)?

# 2
  • Мнения: 400
Може ли повече информация за процедурата(какво представлява, начин на извършване, показания), какви данни дава, болезнена ли е, кога е най-добре да се направи(чета около 10-11 г.с, а аз лично знам за 7-ма г.с), кога излизат резултатите от нея, къде и кой може да я извърши, какъв е процента вероятност за усложенения и загуба на бременността и не по-маложавно колко струва.

Предварително благодаря
В Гугъл има инфо за самата процедура.

Преди година и половина и аз се интересувах за хорионбиопсията,но не срещнах някой,минал през нея.Води се по-рискова процедура от амниоцентезата и малцина я практикуват.

# 3
  • Мнения: 239
 Понеже вече минах през хорионбиопсията, мисля че не е зле да споделя опита си. Според мен тя е нещо много полезно нещо за онези,които искат да са сигурни че детето им няма да се окаже носител на синдром на Даун и още 4 генетични болести - изследват се общо 5 показатели. Тези болести могат да се случат при всяка бременност, дори да не спада към рисковите групи. Обикновено предварително се прави биохимичен скрининг за установяване уж на вероятността за аномалии - при него се взема само кръвна проба,но си е доста несигурно,защото може да не покаже риск,дори да има такъв или може да покаже фалшив риск. Освен това се чака поне седмица за резултата. Затова настоявах да ми се направи директно хорионбиопсия,с цел да не си губя време и средства. Има някакъв много минимален риск от аборт вследствие взимането на пробата,но зависи от специалиста мисля. Може да се прави според различни източници между 8 - 14 гест.седмица, в БГ обикновено се прави между 11 и 14 седмица. И ако се установи проблем (този метод дава 100% сигурност), трябва да се реши ще се ражда ли детето и ще се гледа цял живот болен индивид или ще се прави аборт.
Аз лично правих в Майчиндом-Сф - за здравно осигурени е безплатно, но лекарят,който ми взе пробата (Д-р Марков) ме принуди да платя 100 лв уж за избор на екип,при положение че не съм искала и не съм имала възможност да избирам,но както и да е, със здраве да си ги харчи. Резултатите се забавиха цели 2 седмици,при положение,че трябваше да е 1 седмица.
В София може да се направи и на частно - независимо дали си осигурен,струва 400 лв като пробата я взима д-р Мазнейкова в болница Св.София,а самото изследване се прави в лаборатория Геника-там със сигурност са по-бързи и отзивчиви и не са по-лоши специалисти,не ви размотават с излишни документи и разпити,стига да ви се плаща по-високата цена.
Самото взимане на проба беше доста неприятно,защото беше без никаква упойка,въпреки че трябва да е. Най-вероятно, за да не си дели доктора 100-та лева с анестезиолога. Хубавото е,че трае кратко - 5 мин,ако не са пропуснали да ти кажат,че трябва да отидеш с пълен пикочен мехур,за да се вижда по-добре на ехографа къде отива иглата,с която взимат пробата. Ако са пропуснали да ти го кажат, може да те бодат и пак да не ти вземат проба,заради собствения си пропуск.
След манипулацията може да приболва малко от време на време, но само за няколко часа.

Общи условия

Активация на акаунт