Счупване на ходило(5-та метатарзална кост)

  • 10 183
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 236
Здравейте.На 20.06.2008 си счупих въпросната кост!!!(пета метатарзална)
Счупването беше без дислукации и се наложи само гипсиране (на 23.06.2008 г) за 30 дни.През този период наблегнах на продукти съдържащи калции ,но не се застоях много в къщи.Т.е. не сам му дал много покои на крака-шофирах.ступвах на пета и т.н. но все пак си го и пазих крачето Simple Smile))
И ето,отидох да ми свалиат гипса на 17.07.2008 г и след снимката се установи ,че "нямям добре иградени свързващи костни нам си кво"(не го разчитам)
Доктора ми каза да го понося още 10 дена и ще видим.
Аз съм на 30 години- мъж .Как смятате ще зарасне ли само или ще се наложи да се кове!!!!оф колко ужасно звучи

# 1
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Здравейте.На 20.06.2008 си счупих въпросната кост!!!(пета метатарзална)
Счупването беше без дислукации и се наложи само гипсиране (на 23.06.2008 г) за 30 дни.През този период наблегнах на продукти съдържащи калции ,но не се застоях много в къщи.Т.е. не сам му дал много покои на крака-шофирах.ступвах на пета и т.н. но все пак си го и пазих крачето Simple Smile))
И ето,отидох да ми свалиат гипса на 17.07.2008 г и след снимката се установи ,че "нямям добре иградени свързващи костни нам си кво"(не го разчитам)
Доктора ми каза да го понося още 10 дена и ще видим.
Аз съм на 30 години- мъж .Как смятате ще зарасне ли само или ще се наложи да се кове!!!!оф колко ужасно звучи


При такива счупвания оптималния период за възстановяване е между 30 и 45 дни.Следвало е да давате повече покой на крака ви в периода на възстановяването.Вие сте млад мъж и според мен крака ви ще си зарастне сам,но ще е нужно да продължите да го пазите известно време без да го натоварвате.Мисля,че няма да се стигне до слагане на пирони - както това наричате коване.Всичко ще бъде наред.Запазете спокойствие.

# 2
На 24 юли си счупих въпросната кост на десния крак. На 57 години съм, направиха ми веднага снимка и ме гипсираха и счупването било без разместване. Тъй като ми е трудно да ходя с патериците, стъпвам малко по малко на пета, но съм лека около 50кг. Въпросът ми е понеже съм фенка на дългите разстояния ходене пеша, ще мога ли и след колко време да ходя нормално?
Благодаря предварително!   Wink

# 3
Ами аз си счупих въпросната кост на 20 дек. 2008 бях 25 дена в гипс и го махнаха доктора каза да си ходя че сам готова, само че доста ме заболя като трагнах да ставам и тъй като за втори път чупя същия крак, на същото място имам понятие каква трябва да е болката и тъй като беше доста силна реших да мина частно ренген. Не се виждаше да е зарастнало и така на друг ортопед. Казаха ми че е рано да се види на снимката зарастването но се усещало насъбиране на тъкън за зарастване и едва ли нямало да зарастне, шанса за псевдоартроза бил 1-2%. И аз каръчко, даже Мърфи би ме съжалил, си ходих 2 месеца куцукайки и с болки все едно сега съм си счупила крака. Март месец ми казаха че имам псевдоартроза и е за операция, но нали съм Тома неверни смених 5 лекаря, последния каза 4е максималния период е 6-8 месеца за диагностициране на псевдоартроза, и реших да изчакам още месец тъй като ме чакаше сватба и изпити, но о... каръчко. След 5 месеца усърдно пазене и куцане реших че е време да се подхлъзна и направо си дочупих и разместих костта. Оперираха ме и ми сложиха винт, всичко беше наред ходех си и все още си ходя с патериците, само че отока не спада кракът започна да ме боли много на приливи и отливи  не съм стъпвала и нямам и намерение. На 28 05 ми беше операцията. Въпроса ми е тази болка може ли да е индикация че отново може да имам проблеми с тази кост възможно ли е въпреки винта да не зарастне и ако да, какви мерки се предприемат ако въпреки всичко костта не зараства?

Общи условия

Активация на акаунт