ПРЕДОГОВАРЯНЕ на ипотечен кредит

  • 5 946
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 081
Здравейте!

Моят казус е следният-ще теглим ипотечен кредит от Уникредит Булбанк(имаме предварително одобрение, капарирали сме къщичката). 80 000 евро. Цената на имота е 130 000 евро. Понеже официално доходи можем да докажем малко, и ни отпускат кредита за 35 години, само на мъжа ми, по около 580 евро на месец. Обаче аз след 2-3 месеца се връщам на работа, и мога да докажа стабилни доходи. Идеята е да предоговорим срока на кредита, като включим и моите доходи, да стане за 15 години(вноската за същата сума 80 000 евро е  730 евро...Оказва се, че 20 години ще плащаме безмислени лихви, но засега доходите ни стигат само за 35 годишен кредит. Та някой знае ли при какви условия се предоговарят кредити, възможна ли е такава опция-намаляване на срока и увеличване на вноската, има ли период, който трябва да се изчака, за да се направи предоговарянето...

# 1
  • Мнения: 46 430
Може.
Питай само в конкретната банка за условията, обикновено има такса някаква, но не е страшна Peace

От друга страна, ако планирате други деца, доходите ви пак ще се смалят, тогава? Ще търсите обратния вариант (удължаване на срока), но на него не се гледа с добро око, т.е. ще приемат, че сте затруднени с изплащането и не знаеш каква ще е реакцията - я неизгодна лихва, я ще го направят изискуем.

# 2
  • Мнения: 1 081
Благодаря за светкавичния отговор, Никол:) Други деца-само ако успеем предсрочно да си погасим кредита, или ако останат незначителни вноски...Искам, ама няма как да стане засега...Първо осигуряваме полянката за тичане, пък децата-дай боже и тях да умножим:)

Мернах някакви такси из разни брошури-около 1100 евро при предоговаряне, но не знам от коя банка са. Дано Уникредит  са по-скромни, че бая са се оляли в таксите си...

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 593
Има такава процедура ,аз съм предоговоряла но не към Булбанк , има и срок обикновено е 6 месеца след отпускането на заема но зависи от конкретната банка и параметрите на конкретия заем има ли промоцонален срок и т.н .Пуска се молба за предоговаряне плаща се такса която е процентова След около една седмица проверявате и ви дават новия погасителен план

# 4
  • Мнения: 1 655
Може.
Питай само в конкретната банка за условията, обикновено има такса някаква, но не е страшна Peace

От друга страна, ако планирате други деца, доходите ви пак ще се смалят, тогава? Ще търсите обратния вариант (удължаване на срока), но на него не се гледа с добро око, т.е. ще приемат, че сте затруднени с изплащането и не знаеш каква ще е реакцията - я неизгодна лихва, я ще го направят изискуем.
Таксите на УниКредит Булбанк преди 4-5 месеца, когато се интересувах за последно, бяха в зависимост от останалата главница. За суми до 50 000 лв беше 250 евро, за суми от 50 0001 до 100 000 лева - 500 евро, по нагоре не попитах. До колкото знам, няма проблем да предоговориш няколко месеца след отпускането на заема.  Има разлика в наказателната лихва (ако все още има такава) при предсрочно погасяване на главницата, първите няколко години е по-висока. При предсрочно погасяване на част от главницата също може да се предоговори срока на кредита.

# 5
  • York
  • Мнения: 826
Ако няма наказателна лихва можете да си плащате по-големи вноски и по този начин да изплатите предсрочно кредита. Нашият ипотечен креди е точно от Уникредит булбанк. Често внасяме 2 пъти по-голяма сума от определената ни минимална вноска. и намаляме главницата.
Проблемното при нас е, че никога не сме получавали уведомително писмо за увеличена лихва и т.н. Това го разбираме, когато ходим при кредитния ни инспектор. Системата на работа в банката е тромава и доста изнервяща (поне за мен).

# 6
  • Мнения: 425
Не знам в Уникредит как е точно, но скоро проверявах как стоят нещата при Райфайзен (нашия кредит  е от там). За предоговаряне трябваше да изчакаме да минат 6 месеца от усвояването и може да подадем молба. Таксата за предоговаряне е 1% от остатъка по главницата. Предполагам и при другите банки е подобна схемата. Но най - добре се консултирай с кредитен инспектор.

# 7
  • Мнения: 1 081
Благодаря, момичета:) Ще видим в крайна сметка какво ще направим-или ще предоговорим като почна работа, или ще рефинансираме кредита от друга банка, защото се оказа, че на служители от фирмата, където ще се върна на работа отпускат промоционално кредити на общ годишен процент 6.14%. Което си е доста по-добро от 8.2%, на колкото всъщност излиза в Уникредит. Ще сметна кое ще е по-изгодно, и това ще направим:) Само да вземем сега парите, пък после:)

# 8
  • Мнения: 588
В Райфайзен таксата за предоговаряне клаузи по ипотечен кредит
е 1.5% от оставащата главница.

Аз предоговарям сега от кредит без доказване на дохода към кредит с доказване на дохода, тоест подадох документи, още не са отговорили, че могло и да не ме одобрят.

Което не ме притеснява, понеже ако стане така евентуално ще рефинансирам с кредит от друга банка с доказване на дохода, ама си е пак разправия.
Та се надявам да ме одобрят.

# 9
  • Мнения: 425
В Райфайзен таксата за предоговаряне клаузи по ипотечен кредит
е 1.5% от оставащата главница.

Аз предоговарям сега от кредит без доказване на дохода към кредит с доказване на дохода, тоест подадох документи, още не са отговорили, че могло и да не ме одобрят.

Което не ме притеснява, понеже ако стане така евентуално ще рефинансирам с кредит от друга банка с доказване на дохода, ама си е пак разправия.
Та се надявам да ме одобрят.

Може би има значение какъв ти е кредита в момента. Моят е с доказани доходи и ми казаха 1 % за предоговаряне (миналата седмица го кометнирахме с Райфайзен). Ние обмисляме вариант за преминаване от лева в евро и намаляване на годините от 30 на 25, но може би ще изчакаме за сега.

# 10
  • Мнения: 588
Грешно се изразих - процента е ДО 1.5%
тоест максималният процент е 1.5

Но аз мисля че за малък кредит като моя (35 хил Е) ще ми бацнат
най - високия процент

# 11
  • Мнения: 425
Грешно се изразих - процента е ДО 1.5%
тоест максималният процент е 1.5

Но аз мисля че за малък кредит като моя (35 хил Е) ще ми бацнат
най - високия процент

Не е заължително - и моят кредит е толкова.

Общи условия

Активация на акаунт