здравейте .след като преди 4 месеца преживях спонтанен аборт/2-ри поред/ се обръщам  към вас за помощ и препоръки.ще ви опиша накратко случаят си.през 2004год.забременях нормално на втори месец от опитите ни.през цялата бременност съм нямала никакви проблеми освен това ,че носех плода ниско долу и постоянно ми притискаше пикучният мехур и имах проблеми с напишкването/изпусках се при кашлянее,кихане и т.н./и до сега имам такова проблемче.родих нормално на 27.07.2005г.живо и здраво момченце.1 година по-късно през октомври 2006 год.забременях отново ,за съжаление абортирах в 6г.с.на видеозона се видя че плода не отговаря на размерите си,пих утрогестан,който не помогна и така загубих бебето.организмът ми го изхвърли сам,пих антибиотик за де не стане някаква инфекция и метергин.преди 4 месеца-на 08.03 се случи същото.последният ми цикал беше на 06.02.,след еднодневно закъснение /очаквах цикал на 2-3 март/и положителен тест за бременност, след още 3-4 дена закъснение на 07.03.получих кафеникаво зацапване,което на следващия ден премина в обилен цикал и естествено пак абортирах.аборта протече по същия начин както и първият път.със цикъла изхвърлих парченцата и се изчистих за 3 дни.гинеколожката ми каза да мине извесно време да се нормализират хормоните ми и започнахме с изследвания. пуснахме хламиди-отр.,токсоплазмоза- 1 към 80-отр.ще го повторим след 2 седмици да видим дали нараства., изследвах си и щитовидната жлеза.на ехографа всичко е добре,хормоните също са в норма-ТАТ,МАТ и TSH.изследвахме също и естрадиол и пролактин-те са в норма,но прогестерона е малко нисък-на 4-ти ден от цикъл е 1.01 при реф.ст.-1-21-2.99 жени и 0.63-4.16 мъже.дали това е причината за 2-та ми сп.аборта или да продължавам  с изследванията .има ли още някакви изследвания,които трябва да направим според вас,освен изброените?каква според вас е причината за настъпването на толкова ранните аборти-5-6-г.с.и на какво трябва да наблегнем?благодаря ви предварително.а, забравих да спомена и това че след 1-вия аборт опитвахме цяла година докато забременея,и сега след 2-рия не се пазим ,но все още не се получава.дали да не търсим и проблем с овулацията.по принцип си я засичам всеки месец по симптоми,като остра  болка и тежест в яйчниците и след това болки в гърдите,които започват след предполагаемият ден на О и траят до деня на М ,като постепенно се засилват.водих си и 3 месеца графики с базална температура,имах повишение с 0. 2-0.3 до 0.4 десети градуса след предп.дата на овулация.имам редовен цикъл който варира между 24 и 28 дни,и по-графиките ми засичах О-ция на 12-13 ден .дали да се доверя на това или да пробвам с фоликуметрия?сега ще пия дуфастон няколко месеца от 17 -ти ден до начало на цикъл.това дали ще е достатъчно като лечение,че се изтормозих вече всеки месец да НЕ-очаквам цикъл,а той все да идва.извинявайте за дългият пост,но исках максимално да опиша състоянието си.