Болничен за майчинство

  • 1 210
  • 12
  •   1
Отговори
Здравейте,

Не знам дали този въпрос е за тук, но не можах да се ориентирам, в кой от форумите на БГ мама да го пусна.
Бих искала да получа вашето мнение по следният въпрос: В момента фирмата, в която работя ме осигуряват на 180 лв., а заплатата ми естествено е по-голяма от тази сума. Тъй като живот и здраве ми предстои забременяване, по време на което най-вероятно ще бъда в болнични (заради предишен спонтанен аборт) искам да започна да се осигурявам на по-висока заплата, за да получавам и по-големи болнични. Та въпросът ми е - колко месеца трябва да съм осигурявана на по-високата заплата за да мога да получавам и съответната по-голяма сума като болничен.
Предварително благодаря за отговорите.

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 514
Сумата за болничен се изчислява на база осигурителните доходи 6 мес назад от началната дата на първичния болничен лист.
 В които от тези месеци увеличиш осигурителния си доход това ще се отрази на сумата на болничния нагоре т.е. не е задължително да си се осигурявала  6 мес по 250лв. например, а може и 5 по 180 и 1 по 250. Естествено колкото по-ве4е толкова по добре. Ако ти трябва нещо по-подробно питаи.
 И успех с бременността Peace

# 2
Кони, много ти благодаря за отговора. Само ще те помоля за едно уточнение. За изчисляването на сумата за болничния  средно аритметично от последните 6 месеца ли се изчислява?

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
май беше 80% от заплатата...

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Болничния за бременост и раждане е в размер на 90% от среднодневния осигурителния доход за последните 6-месеца, но изчислената сума за получаване не може да е по-голяма от нетното възнаграждение за този период. Така,че колкото повече време в тези 6-месеца се осигуряваш на по-висок доход, толкова по-добре, защото и нетното ти възнаграждение/сумата, която получаваш накрая, след приспадане на осигуровки и данъци/ за тези 6 месеца ще стане по-високо.

# 5
Благодаря на всички за отговорите. Явно ще трябва да се задействам и да почна възможно най-скоро да се осигурявам на по-висока заплата.

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 514
 
Болничния за бременост и раждане е в размер на 90% от среднодневния осигурителния доход за последните 6-месеца, но изчислената сума за получаване не може да е по-голяма от нетното възнаграждение за този период. Така,че колкото повече време в тези 6-месеца се осигуряваш на по-висок доход, толкова по-добре, защото и нетното ти възнаграждение/сумата, която получаваш накрая, след приспадане на осигуровки и данъци/ за тези 6 месеца ще стане по-високо.
Всичко е абсолютно вярно само ще добява да имаш  предвид че когато се осигуряваш на по-висока заплата осигуровките и данъка които ще ти удържат трябва да са по-големи което намалява нетната сума (дано да се изразих разбрано)

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Болничния за бременост и раждане е в размер на 90% от среднодневния осигурителния доход за последните 6-месеца, но изчислената сума за получаване не може да е по-голяма от нетното възнаграждение за този период. Така,че колкото повече време в тези 6-месеца се осигуряваш на по-висок доход, толкова по-добре, защото и нетното ти възнаграждение/сумата, която получаваш накрая, след приспадане на осигуровки и данъци/ за тези 6 месеца ще стане по-високо.
Всичко е абсолютно вярно само ще добява да имаш  предвид че когато се осигуряваш на по-висока заплата осигуровките и данъка които ще ти удържат трябва да са по-големи което намалява нетната сума (дано да се изразих разбрано)

Дори и да я намаля, пак ще е повече. Ето един пример:
1. Осигурителен доход/приемам, че и това е заплатата, която се води по ведомост/ 180лв.
Осигуровки за с/ка на работник върху тази сума:  180лв.*12,45% = 22,41лв.
Облагаем доход: 180лв - 22,41лв. = 157,59лв.
ДДФЛ/това е ДОД/  (157,59 - 150)*10% = 0,76лв.
Нетен доход: 180 - 22,41 - 0,76 = 156,83, което при един месец с 22 раб.дни прави среднодневно: 156,83 : 22 = 7,13лв/ден

2. Осигурителен доход 300лв.
Осигуровки за с/ка на работник: 300*12,45л% = 37,35лв.
Облагаем доход: 300 - 37,35 = 262,65лв.
ДДФЛ: 22 + (262,65 - 250)*22% = 22 + 2,78 = 24,78лв
Нетен доход: 300 - 37,35 - 24,78 = 237,87лв., при 22 раб.дни в месеца се пада на ден: 237,87 : 22 = 10,81лв.

Ето и среднодневният р-р на обезщетенията при 180лв., при 22 раб.дни/само да вметна, че не ми се смята за 6 месеца, но грубо нещата изглеждат така, ще има малки разлики/
180 :22 дни = 8,18лв. * 90% = 7,36, това е повече от нетния доход, следователно за база ще се вземе нетния, т.е. 7,13лв на ден при смятането на сумата по болничния или става 7,13*135дни = 962,55 общо за целия срок на болничния.

А това е при 300лева и 22 раб.дни:
300 : 22 = 13,64 *90% = 12,28лв., което отново е повече от нетното и за това вземаме за база 10,81лв. И става 10,81 * 135 дни = 1459,35лв. за целия срок на болничния, което е с 496,80 лв. в повече.

Осигуровките при по-високия доход са с 36,98лв (60,15-23,17) на месец. За 6 месеца става: 36,98лв. * 6м. = 221,88лв.
Чистата сума в повече е: 496,80 - 221,88 = 274,92 лева.

Пак пояснявам, че изчисленията са груби, ще има леки разминавания в сумите, защото се смята за период от 6 месеца назад и дохода през тези месеци може да не е един и същ, което се отнася и за броя на рабонтите дни в месеца, но общата картина е тази.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 514
 qmsvetla обсолютно си права. аз не съм казала 4е няма да се вдигне
 Исках neli да го има в предвид защото явно не е смятала такива неща и да не се заблуди

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 514
 маи много абсолютно стана! Радвайте се на живота Laughing

# 10
Отново благодаря за отговорите и за изчерпателния пример на gmsvetla. Имам обаче още един въпрос - тези 135 дена, за които изчисляваш болничния - това е платената отпуска за бременност и раждане, нали? Ако аз съм 4-5 месеца болничен заради рискова бременност, по същият начин ли ще се изчислява размера на болничния, който получавам, като променя съответно броя на дните, които ще съм в болничен ?

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Скоро обсъждах този въпрос със СърДечко. Болничните, които ще ползваш заради рискова бременност са си съвсем други, те са отпуск поради временна нетрудоспособност и са в размер на 80% от среднодневния осигурителен доход за 6-месеца назад. Тези 135 дена са за бременност и раждане и както писах са в размер на 90%. Но ако ползваш преди това болнични - заради рискова бременност, те ще влезнат при определянето на среднодневия осигурителен доход при изчисляването на болничния за бременност и раждане и ще ти падне дохода. Но от друга страна пък докато си в болнични няма да плащаш осигуровки, цялата сума по тях ти идва чиста, само работодателя плаща 4,2% здравно върху сумата по болничния.

# 12
ОК. Разбрах. Gmsvetla много благодаря за отзивчивостта!

Общи условия

Активация на акаунт