как да захраня капризно бебе

  • 1 216
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 420
Здравейте момичета!Чета от известно време темите във форума,намерих отговор на много въпроси,но ето какво ме вълнува:предварително се извинявам ако темата е дискутирана-моля дайте ми линк,ако е така.Синът м и е на 6 навършени месеца,изключително  кърмено бебе-без режим -на поискване,не пие вода,не ползва залъгалка,пие от лъжичка-давам му Вигантол-а разтворен в малко кърма . Надявам се още дълго да го кърмя.Бях решила да захранвам педагогически-много ми хареса това дето го прочетох ,но....Преди няколко дена му правиха рутинните изследвания на кръв и урина-оказа се,че НВ е 95-което е малко ниско.\Само да допълня,че е доста едро бебе-тежи около 10 кг и е 73  сантиметра,има здрав вид,много е енергичен .Педиатърката ни веднага започна-той има анемия,трябва спешно да захраниш с месо,жълтък...,попара със сирене и разни други благинки #Crazy-само дето не каза на обяд да изпива по една чаша червено вино!!Аз се паникьосах естествено.Първо направих прочутото картофено пюре-ис кърма и без нея не ще и една лъжичка да преглътне.После реших да пробвам с банан-размачкан на пюре,круша -сварена и пасирана,въобще голяма мъка-нищо не харесва.Купих онзи ден сладки картофи-батати-сварих,пасирах, предложих-не и не-днес толкова се ядоса,че от яд се разрева и повърна.Може би аз съм много нетърпелива и съм позабравила нещата-имам едно голямо дете ,което навремето захраних много лесно-не знам.Моля посъветвайте ме какво да правя-притеснявам се  от ниския хемоглобин.Предварително благодаря,на тези,които си направят труда да ми отговорят

# 1
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Педиатърката ти отчита ли факта, че на малките деца по принцип хемоглобина е по-нисък отколкото на възрастните?! И "малко по-нисък" не значи непременно анемия. Ако толкова те притеснява този хемоглобин потърси второ мнение!
Докато сама не се успокоиш захранването ти ще е доста несполучливо. Трябва основно търпение и спокойствие, защото детето усеща настронеиятата ти!

С практически съвети за жалост не мога да ти помогна. Може би трябва да продължиш да опитваш с различни храни! newsm78 Защо не опиташ с тиква? Според мен е много подходящо за захранване, а и по мои наблюдения е от доста харесваните храни. Педагогическото захранване ми се струва много удачен вариант.

# 2
  • Мнения: 420
Да,и аз си мислех да продължа да опитвам различни храни-току виж нещо му харесало-просто не исках да купувам готови пюрета,въпреки,че ме посъветваха така.Мислех си и за друг вариант-да пробвам с каша,но педката ни каза-не-и без това бил доста едър,от кашите се пълнеело!Та ще видя какво ще правя

# 3
  • Мнения: 2 467
След като е казала, че детето има анемия, защо не е дала направление за Хематолог??? (Щото има вид анемия при който приема на желязо е противопоказен например.)

Някои педиатри им дай да плашат само.

1. Направете в друга лаборатория повторно изследване. Стават грешки в различните лаборатории.
2. Притеснява ли те ниския Хб, отидете при Хематолог. Той ще каже има ли детето анемия или не.
3. За захранването - с много търпение!

# 4
  • Мнения: 2 807
Подкрепям изцяло съветите на Jes  Peace

# 5
  • Мнения: 420
Консултирах се с хематолог-ето какво каза:резултатите-не само хемоглобина а и останалите показатели-хематокрит,мcv ,mch вървят на лека желязодефицитна анемия.Но той допуска известно опорочаване на резултатите поради начина на кръвовземане-от пръста.Иска да вземе венозна кръв,да се изследва серумно желязо и тогава да даде мнение,защото външно бебо е ок,те няма данни за анемия.Препоръча вземане на Малтофер-по 10 капки дневно и след 1 месец отново да се изследва кръвта.Някой ползвал ли е тези капки?Ох хич не ми сеиска да го бода от вената ама щом се налага...

# 6
  • Canada, ON
  • Мнения: 71
Не мога да се произнеса по въпроса с анемията, но ще си дам мнението за захранването. Не мисля, че е добра идея да сменяш предлаганите продукти по този начин. По добре се спри на един и почни да го предлагаш търпеливо. Щом детето е запознато с лъжичката значи си с една стъпка напред в захранването Simple Smile. Следва продукта. Опитай с различни консистенции, с различни температури... Мисля, че е най-добре да се започне със силно разреден продукт (пюре/каша) с температурата на тялото, 1-2 лъжички. Ако не иска, изчакай. Предложи на следващия ден още по-разреден продукта, ако ще да е почти само кърма. Следващите дни сгъстявай и увеличавай количеството. Успех!

# 7
  • Мнения: 420
Благодаря за съвета-ще се опитам да го приложа!Мисля пак да пробвам сладкия картоф,там имаше някакъв минимален интерес-изяде 2 лъжички преди да се ядоса и да повърне.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 626
Имай предвид, че някои кърмени деца до доста късно не желаят почти нищо освен кърма. Моята дъщеря до 1 г. си изкара основно на кърма, опитваше по 1-2 лъжички на ядене на 6 м., по 3-4 на 8-9 месеца и по 50 гр. ядене на 1 г. Едва на 1 г. и 3 м. прояде, като още е далеч от количествата, които изяждат другите деца. Така че, много търпение, не го насилвай, става по-зле, когато настояваш. При нас помогна ПЗ, то не е лош вариант при злояди деца /макар че и определението злояди не е точно, на тях просто кърмата им стига/, така или иначе ако не яде пюретата въобще или по 1-2 лъжички, по-добре да хапва повечко от Вашата храна /но здравословна, разбира се, и в началото по малко/.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 252
Първо да ти е живо и здраво юначето Hug

Не е проява на каприз 6м бебе да не иска да яде твърда храна Peace Може би още не е готово за нея. Продължи да го кърмиш като от време на време предлагаш нещо да опитва. Не очаквай да ти яде по половин пюре от втория ден. Не насилвай, за да не си направиш детето капризно.

95 хемоглобин не ми се вижда малко. И не виждам причина да се дава Малтофер - поне аз не бих дала на детето си. Доколкото знам само в България подлудяват майките с изследване на хемоглобина на 6м. В чужбина на децата кръвни изследвания се правят само при нужда и лекарства се изписват в краен случай. Знае се че в края на 6м има естествен спад на хемоглобина и лекарите бързат да се застраховат с лекарства. Аз съм против лекарствата и дори и Вигантол не съм давала на сина си.

Ако все пак много те притеснява хемоглобина - пускай си по  някое изследване от време на време. Но даването на месо, жълтък..., попара със сирене и разни други благинки не виждам как бързо ще му вдигне хемоглобина. Докато прояде нормално количество от тези благинки ще минат поне 6м.
Синът ми бе едър и ящен, но до годината си беше основно на кърма - за ужас на педката  Mr. Green
Гледай си детето и се води по него, а педката само в случай на нужда, но с контролно второ мнение след нея.  Откак ми оплескаха едни изследвания и 6 месеца че чудих умирам ли и имам ли шанс да се оправя на лекар не вярвам - правя поне 3 консултации с 3 различни лекаря.

# 10
  • Мнения: 420
Момичета,благодаря,наистина ме поуспокоихте!Бе и аз си виждам детето как изглежда,ама като те подплашат,знаете как е щом става дума за детенце!Ха познайте какво ми каза една позната-медицински кадър,когато споделих с нея за хемоглобина"Ми така е с това дълго кърмене,и нищо друго не давате-гледаш го голямо ,едро,хубаво бебе,а всъщност..."-е,не каза болно,ама се подразбираше.Толкова ми докривя,така се изпретесних,че чак не можах да спа .Впоследствие като се поразрових из нета и попрочетох туй-онуй,като най-добро средство за набавяне на желязо при бебета се препоръчва именно кърмата!
Ra4e и аз мисля така за Малтофера-няма да го давам .Ще продължавам да си го кърмя,пък след време може да пусна един Нв.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 252
Твоята позната да седне да прочете нещо преди да изръси поредната порция глупости. Моят съвет е да не се впечатляваш от медицинските лица - най-много простотии на тема кърмене и захранване съм чувала от лекари. Ти си майката и ти можеш най-добре да прецениш дали детето ти е здраво. А щом е здраво - стой далече то лекари Peace
Кърми и се радвай на здраво детенце  Hug

# 12
# 13
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Абсурдно е да се получи анемия защото е само на кърма! Ще ти кажа какво ми обясни на мен моята педиатърка относно анемията, соковете и захранването.
Наистина е вярно, че в кърмата има малко желязо. Но то е специфично и за разлика от желязото в другите храни, се освоява на 50-60%. За нормалното желязо не помня какъв беше точно процента, май някъде около 10% освояемост, но не помня много добре.
Относно ранното даване на сокове - безмислено е, защото в тях има много минимално количество хранителни вещества и за да си набави бебето необходимото, което уж не му стига, трябва да изпие с литри. Още повече, че соковете са от сурови плодове и зеленчуци и действат много зле на стомаха и червата на бебето.
До към 8мия-9тия месец, дори и да е захранено бебето, то все още е основно на кърма. Дори да избрзаш със захранването както те е посъветвала твоята педиатърка, няма да има особено голяма полза, защото стомаха на бебето не може да усвои особено добре новите храни, трябват му няколко месеца, за да може наистина да си набява всичко необходимо от друга храна, различна от кърмата.

Само не се шашкай!

# 14
  • Мнения: 276
надявам се, че перипетиите за авторката са минали, но само искам да кажа, че не е абсурдно бебе на изключително кърмене да има анемия
така се случи с моето. просто и аз се оказах с анемия. на 4тия месец мерих себе си и всичко беше наред, на 7мия месец мерих детето и желязото му беше почти нулево, не хемоглобина, серумното желязо (тук го изследват само от вената и заедно с хемоглобина) измерих и себе си, подобна картинка. т.е. за 3 месеца и аз го бях привършила (взимах витамини, но не редовно)
моето дете също изглеждаше много жизнено, около 9 кг и 72см на 7м. бях захранила на 6м и няколко дни, но само със зеленчуци. затова почнах да вкарвам месата (първо пуешко, после телешко), но си продължих предпазливо. имам поне 4 дни интервал м/у новите храни. давам 7-8 капки ферум хаусман (предполагам, че е подобно на малтофера). нямаме заместено хранене и продължаваме да се кърмим. но излседванията след първия месец са доста по - добри
няма нищо страшно, просто спокойно си следвай схемата
има в постовете на косе босе съдържание на жезяло и усвояемостта му в различните храни. много полезно
и ако си го кърмиш, виж и твоите показатели да са ок

Общи условия

Активация на акаунт