Помен - 40 дни

  • 193 257
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 675
Здравейте!След седмица ще правим помен на моята най-добра приятелка.Моля, да ми дадете инфо за това какво се прави на този ден.Аз например съм чувала, че след панахидата трябва да се съберат най-близките хора и да се хапне нещо постно.До 40 ден се раздавали и вещите на починалия човек.Защо се прави това?Трябва също и да се облече някой, в случая това е жена, още по-хубаво ако е някоя близка приятелка или роднина.Нейната майка е пожелала да облече мен.Ще ми даде пари да си купя дрехите?Какви да бъдат те и трябва ли да ги нося на самия ден?Казвали са ми по този повод, че трябва да се купи всичко-обувки, чорапи, бельо, блуза.Това вярно ли е?Каква е символиката на този ритуал?
Искам и още нещо да споделя, въпреки че е малко далеч от темата.Вчера с мъжа ми бяхме на Троянски манастир.Наистина вълшебно място.Много лошо впечатление ми направи държанието на хората в храма, в мисъл такъв все едно не са в църква, а в  махленското барче, клюкарстват и бърборят непрестанно, а една девойка дори имаше нахалството да извади дъвка и да започне да я дъвче, докато чакаше да се поклони на чудотворната икона.И това било православен народ.Примери за такова държание бол.С две думи, простотията на българина няма край.Вече нищо не може да ме учуди в нашата мила родина.Предварително благодаря за инфото. Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 2 099
Гитадам,немога да ти помогна с точна информация,за мен това са глупости,аз не ходя и на гробища,не ходя на 40,3 месеца и други подобни.Пазя спомен за душата на човека ,не оплаквам тялото и деня в който е умрял.
Не й троши хатъра на женицата,мъчно е много дето е загубила детето си.Колкото пари ти даде си купи дрехи и така.Ако не стигнат за пълен комплект купи с твои пари и ги наречи да са за приятелката ти.Поне аз така бих направила.Мисля трябва наистина на помена да си с изцяло нов комплект дрехи-бельо,връхни и даже чорап и чорапогащник ,обувки също.Идеята е, че обличат починалия.Да си има нови дрехи за "там".Помня баба така облича човек за дядо.Купува и обувки та за това знам.Раздаде одеало,чинии ,вилици и други подобни.
Колкото за търговците в храма- да много са.Вече не ходя и на църква,там не ходят за нещо определено,ходят масово щото е модерно ConfusedДа покажат новите дрехи и простотията си.А поповете са търговци.Грозна картина.
Познавам един свещенник от Родопите,може да сте чували за него,най-възрастния поп.Това е човек,който не взема пари за венчавки,за опело,за свещенослужение.Прави го,защото смята това за свой дълг,служи на бог.Ходи пеша ,ако някой не го вземе с кола за служба.Познавам го лично ,много чист човек.Около 90 годишен е и сякаш излъчва някаква добрина,сила когато си до него,за пръв път срещам подобен човек.?Да е жив и здрав дълги години още.Така трябва да е един поп,не първо да гледа в ръцете ти!

# 2
  • Мнения: 4 916
Не съм чувала, че трябва да се раздават дрехи и да се облича някой, но сигурно във вашия край е така.
При нас само се прави опело, събират се най-близките, подава се и това е.
За хората в манастира, където си била - много малко от тези, които се женят, кръщават или ходят по някакъв друг повод в църквата, са вярващи. Повечето го правят просто защото така правят и останалите.

# 3
  • Мнения: 2 197
Това за дрехите не съм го чувала. При всички случаи това не е по църковни канони, а някакъв ритуал, но не за всички краища на България.
Иначе на помена за 40-тия ден може да се повика свещеник, за да изнесе служба. По християнска традиция от този ден нататък душата вече отива при Бог. Желателно е да се изнесе служба, защото това е края на земните и дни (грубо го обясних, но това е смисъла). След службата на поканените се раздава пита (специална, за службата, от църковен магазин), жито и разни други дребни неща. Носи се вино, след отварянето се сипва част от него в пръстта. Виното символизира Господната кръв. По отношение на постната храна - по това време на годината постно се яде само в сряда. Ако поменът е в друг ден от седмицата може и месо.

# 4
  • Мнения: 3 675
Аз например за дрехите знам само това, че се раздават дрехите на човека, който е починал.И аз за първи път чувам, че трябва някой да се облича с нови дрехи.Раздават се кърпи, някакви съдове, вилица и лъжица.Според вас има ли някакво значение къде се прави помена, у дома или в ресторант.Имам предвид след опелото на гроба.

# 5
  • Мнения: 2 803
Най-важното е да се запише св.четиридесятница и да се отслужи Панахида. Идете в църквата и там запишете, носи се питка , вино и жито. Всяко нещо си има своето значение и символика. Прави се някакъв акт на милосърдие, раздайте нещо за Бог да прости на беден или в дом. Всичко останало не е по християнските традиции.

# 6
  • Мнения: 2 700
За дрехите и обличането не съм чувала. Не съм го и правила.
На 39-я ден се прави равнение на гроба.
На 40-я ден се отслужва панахидата. Ако е в черква, след панахидата се ходи на гроба на покойника и се прелива с вино. Оставя се от всичко, което е било за почерпката в черквата. Поменът може да се направи и на самия гроб от свещеник.
На 40-я ден догаря свещта от погребението.
По отношение на храната - тя е задължително постна само при църковни пости.
А за раздаването на дрехите, аз съм чувала точно обратното - че до 40-я ден нищо от вещите на покойника не се пипа.

# 7
  • Мнения: 2 099
В моя край пък се купуват дрехи и се облича жив човек за умрелия.От Пловдив съм,родом съм родопчанка.Та раздават съдове,храна и обличат.Соларис,защо не дават при вас нищо до 40 -тото?Къпят ли покойника?При нас -да ама защо немога да кажа,разлепят и некролози.Аз казах на мъж ми ако фърля топа преди него да не е посмял да ми разлепи лика из стълбовете в квартала Mr. Green

# 8
  • Мнения: 2 700
Соларис,защо не дават при вас нищо до 40 -тото?Къпят ли покойника?...

Виж, не съм веща по темата, въпреки че съм погребала вече и майка ми и баща ми. Cry
Доколкото знам личните вещи на покойника не се пипат до 40-я ден, защото дотогава духът му се рее около нас, близо до Земята. 40-ят ден е погребението на духа - тогава духът напуска нашата "орбита" да го наречем, т.е. след този ден духът на покойника не би "присъствал" на "раздаването".

Какво значи къпят ли покойника? Ти покойник виждала ли си? Естествено, че трябва да се изкъпе. Извинявай за образността, но при физическата смърт всички мускули се отпускат и всички течности изтичат...

gitadam, сетих се още нещо, въпреки че вероятно теб не те касае. На 40-я ден се свалят траурни лентички или шалчета (ако носите) и се оставят на гроба.

# 9
  • Мнения: 2 099
Ух извинявай ако те засегнах,съжалявам за родителите ти,не е било нарочно!
После и аз се сетих за течностите.Както й да е ,пак извинявай неудобно ми стана дето така питах.

# 10
  • Мнения: 3 675
Май в Плд е така.Имам колежка от Широка Лъка и тя ми каза, че трябва да се облече жив човек за мъртвия.Тя ми каза, че се купували одеала, съдове, които се раздавали -чинии, чаши и т.н. Каза ми същото, което ми каза и годеника на приятелката ми, която почина. Той ме беше помолил да си избера някои нейни вещи, козметика главно, защото тя беше яка мадама и много се поддържаше.Много ми е тъжно  Cry. Да попитам, ние трябва ли да носим нещо за раздаване или най-близките от семейството?

# 11
  • Мнения: 4 916
... Да попитам, ние трябва ли да носим нещо за раздаване или най-близките от семейството?

Предполагам, че е както при подаването - от най-близките, в случая от майка й. Но ако искаш й се обади и питай дали няма нужда от помощ, защото всяка панихида си е голяма хамалогия и винаги има полза от малко помощ.

# 12
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
gitadam - в различните краища на Бг е различно...
Моето виждане за 40я ден е почти същото, както го е описала Соларис.
Но в момента нямам време... утре ще ти споделя.

# 13
  • Мнения: 2 099
Да из родопския край е така за помените.И аз се учудих, че някъде не се дават дрехи и не се облича човек.

# 14
  • Мнения: 22 347
Това което аз знам за 40тият ден.
Прави се панахида, попа може да дойде и в къщата за здраве. Подава се непременно на гроба, събират се близки в дома за малка почерпка.
На гробището също така могат да се раздадат порцеланови чинии, чаши, изобщо домакинска посуда (поне по Плевенският край така правят), това е на най-близките също.
За дрехите - могат да се раздават и след това, но някой спазват до 40тият ден.

Общи условия

Активация на акаунт