Дано ме успокоите!

  • 693
  • 14
  •   1
Отговори
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
Вече от 20 дни съм мама за втори път. Първият път кърменето ни се размина. Сигурно е било поради ред причини между които не добра информираност, недостатъчно мотивация и лошо стечение на обстоятелствата, но този път реших че на всяка цена ще кърмя. И така вече 20 дни тъпо и упорито упорствам  и вече се чудя този експеримент дето го правя дали е добър и за мен и за бебето.
Проблемът е, че в гърдите ми пак видимо няма почти нищо: нямам усещане да са по-натежали или вкоравели, като се оптивам да изстискам или изпомпам нещо от тях не пуска повече от 20тина грама, което направо ме отчайва. Иначе малката госпожица има точно три режима на действие: спи, реве и суче. Като спи, спи... може и по цяла нощ с едно малко прекъсване за кърмене, ама като се събуди просто задължително трябва да е на гърдите ми, иначе веднага почва да гризе ръце и да реве сърдито. Често се случва да суче по половин час от едната и от другата гърда и после да ги повтаря наново и така няколко пъти и след петнайсетина минути пак да е гладна и да търси... Педиатърката каза, че най-вероятно такова поведение индикира, че не ми стига кърмата, но от друга страна тя е наддала с 500 г за две седмици (от както ни изписаха от болницата),  което на мен ми се вижда повече от прилично за бебе само на кърма. Всеки ден се изхожда поне по  три-четири пъти, по малко, но в прилична конзистенция и пишка поне 5-6 пъти. Много ми се ще да не почвам да дохранвам, защото след пет дни "дохранване" синът ми съвсем се отби първия път. Но от друга страна не бих искала детето ми да гладува. При нея жълтеницата още продължава, което пак се чудя дали не е от недостатъчна кърма, която поема. Как изобщо мога да разбера дали й стига. Уж честото слагане на гърда стимулирало лактацията, ние по цял ден се кърмим и поне от изпомпаното количество не забелязвам кърмата ми да се е увеличила кой знае колко. Иначе пия хомеопатични за лактация,  ям разни странни смеси от копър, анасон и мед, пия много течности, но понякога направо се отчайвам. Определено не искам да лишавам малката си красавица от истинска храна и да я замествам с "формули", нито пък себе си от това чудесно усещане да бъдеш толкова близък и нужен за детето си и толкова специален и незаменим..... така че дайте съвет! Предварително благодаря!

# 1
  • Мнения: 4 242
Честита принцеса най-напред!
От това което пишеш оставам с впечатлението че всичко е наред при вас, явно детето наддава повече от добре. Не съди по изцеденото количество колко има в гърдите ти, по-голямата част от кърмата се произвежда в момента на сукането и бебка изсуква многократно повече. Това че гърдите ти не са напрегнати показва че кърмата ти се е регулирала според нуждите на детето.
Бих те посъветвала да кърмиш повечко нощем, веднъж ми се струва малко за бебе на 20 дни, но пък си качвате добре от друга страна newsm78.
Това че се кърмите по  цял ден може да означава че сте във фаза на усилен растеж и бебка работи по въпроса да си набави необходимото количество млекце за напред, тъй като нуждите и рязко се увеличават. Най-лошото което можеш да сториш в момента е да дадеш формула, така ще саботираш усилията на бебчето и кърмата ти вместо да се увеличи ще намалее.
Разгледай библиотеката на форума, има невероятно много теми по въпроса.
И най-важното - успокой се и повярвай в себе си!
Аз имах проблеми със сина и не можах да го кърмя, смятах че сега с дъщеричката ми ще е същото, но благдарение на форума успявам и съм много щастлива от това!
Късмет!

# 2
  • София
  • Мнения: 10 291
500гр. за две седмици и да гладува  #Crazy
Според мен детето си хапва съвсем прилично... а и спинкате почти цяла нощ... ти си направо щастливка!
Мога да те успокоя само като ти кажа че Али първите 4месеца имаше абсолютно същото поведение... много плачеше и аз постоянно се чудех дали и стига.... ама като наддаде 1,250 първия месец веднага спрях с мислите за дохранване.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Честито бебче и от мен Grinning
Съвсем нормално се държи детенце за бебенце на тази възраст - сега ги управляват две неща - глад и сън,т.е. се занимават постоянно или с едното,или с другото.Висенето по час и половина на гърдата е съвършено нормално и не означава,че нямаш достатъчно кърма - бебето далеч не суче само за хранене,а за успокоение,гушкане,приспиване,облекчаване на колики,защото му е топло или студено и т.н. - за него сега гърдата е втората утроба и ще си я иска постоянно.Но не се притеснявай,това няма да продължи още много дълго - при повечето бебета този етап на сучене с часове е докъм втория месец,когато внезапно започват да сучат по 5-10 минути само.
Имай си едно наум периодите на усилен растеж - единия ви е точно сега,а ориентировъчно са 3 и 6 седмица и 3 и 6 месец.Тогава бебето иска да суче през час денонощно в продължение на няколко дни - по този начин увеличава количеството кърма,което гърдите ти произвеждат и е абсолютно погрешно да се дава добавка,защото гърдите няма да получат достатъчно стимулация и няма да се увеличи кърмата в съответствие с нуждите му.
Как да разбереш дали млякото стига е много просто.Показател за това са добре напишканите памперси - ако има 5-6 очевидно мокри и тежички памперса за денонощие (и ако не даваш вода! а само кърмиш),значи получава напълно достатъчно - според това,което пишеш,е точно така и опасенията ти за недостатъчно мляко са съвсем безпочвени Grinning
И понеже синът ми също е кърмен съвсем малко,а с беба вече 7 месеца се справяме отлично,да ти дам кураж,че и ти ще успееш  Hands ThumbsupМежду другото,от самото начало та досега никога не съм успявала да изцедя повече от 30мл кърма от двете гърди общо - а беба беше изцяло на кърма първите 6 месеца.Така че това изобщо не е показател колко мляко има.Същото и с гърдите - абсолютно мекички са ми от втората седмица след раждането и не се препълват дори сутрин Grinning
Надявам се това да те е поуспокоило - и все така добре да се оправяте и нататък Grinning Много скоро ще имаш повече вяра в себе си - просто продължавайте да се кърмите с удоволствие и радост и нещата сами си идват на мястото Grinning

# 4
  • Мнения: 1 586
Здравей, фапуа!
Веднага те успокоявам - всичко е наред при вас! Твойта бебка се държи като едно образцово новородено кърмаче, а ти - като образцова кърмачка Simple Smile В нашето общество представите за обичайното поведение на кърмачка и кърмаче са изопачени благодарение на широкото разпространение на изкуственото хранене. Във връзка с това може да прегледаш тази статия и да се успокоиш:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21654.0

Продължавай все така да се отдаваш изцяло на бебето и проблеми няма да има!:)

# 5
  • Мнения: 5 228
Първо честито бебече!
Просто няма как да гладува, да цапа толкова памперси и да е качила 500 гр. за две седмици. Няма как. А също щом детето спи спокойно и продължително . . . Педиатърката ви незнам кое точно поведение е определила като индикация за недостатъчна кърма, но можеш да я попиташ от въздуха ли е качила половин килограм. Не просто те успокоявам, а е очевидно, че всичко при вас е наред.

# 6
  • Мнения: 2 274
Честита бебка!
Да ти е жива и здрава - умна и красива!   bouquet
Горе главата (респ. циците!) и ще мислиш положително.
Даже моят дундьо качваше САМО 400 гр  през първите 2 седмици, а сега на 4 месеца е удвоил теглото си от раждането...
Разбира се, тези цифри ще са само в началото, по- натам ще качва по по-малкое, което не бива да те тревожи.
И преди да посесгнеш (не дай Боже) към формулата пиши отново тук, набързо ще те разколебаем и успокоим!
Целувввки!  Heart Eyes

# 7
  • Мнения: 385
Здравей!

Честита ти радост. Да сте живи и здрави.

И аз искам да те успокоя, че щом наддавате така, бебето не гладува. Просто  продължи да предлагаш на поискване, т.е. често. При нас до началото на трети месец все имах чувството, че е гладен, че не му стига. Наддавахме над кило на месец. А после от третия месец  спря да иска да суче и от двете гърси, а му стигаше само от едната. Чак се бях притеснила. Но явно беше се напомпал и даде знак, че иска по-спокойно. Тъй че и при вас нещата ще се урегулират.

Много важно е да общуваш с майки, които кърмят. Да пускаш съветите на тези, които не са кърмили покрай ушите си независимо дали са лекари или с по-голям житейски опит.  Успех. И пак пиши как сте...


# 8
  • Мнения: 8 450
Миличка,моята буба наддаваше по 150 гр през първите 2 седмици/после по повече/,но хич не ми е минавало и през ум,че гладува.Спинкаше си и си мокреше памперсите.  ylinfant
Не че сега наддава кой знае колко,но сме в нормите-дърпа повече на височина отколкото на килограми,но пак не мисля,че гладува.
Успех и не се шашкай толкова!

# 9
  • Мнения: 249
ЧЕСТИТА БЕБКА И ОТ МЕН! newsm51

Мисля, че мамите вечЕ достатъчно сА писали, но да те успокоя и аз!
Аз също като теб с първото дете слушах лекарката за намалянето на кърмата и рано бебо се отби.(в третия месец).   Само заради моя инат , че се цедях и й давах от шише устисках някъде докъм 6-ия месец, но и това е адски малко!

Сега с второто се притеснявах по същия начин като теб! Теглехме се непрекъснато - направо полудявах! купих си кантарче и теглех , ли теглех... Mr. Green
...но не е нужно до се притесняваш толкова!...детето наддава съвсем нормално!...не се вманиачавай и не си внушавай, че детето гладува!!!!



Слагай я често на гърдата (пък било то й през 15 минути)! постепенно този период ще отмине! ...  Ние се хранехме по около 1 час и след половин пак бяхме на гърдата. Sick ... Вярно гадничко, но бъди търпелива!!!

УСПЕХ И ПИШИ!!! newsm10


P.S. Все още сме изцяло на кърма. Искам да кажа, че въпреки притесненията ми все още сме живи и здрави!!!

# 10
  • София
  • Мнения: 18 679
Честита бебка  bouquet
Всичко си е в реда на нещата, престани да се протесняваш WinkВ много отношеня/сънят например/ си си направо щастливка.Аз първите 4 месеца нон стоп си кърмех на 1.5-2-3 часа, ама нон стоп ShockedСега се чудя как съм оцеляла да не спя повече от 2 часа месеци наред, ама ...сега пък какъв ми е кеф Peace

# 11
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
Мили мамчета,
Да ви се отчета и похваля! Днес бяхме на консултация след първия месец и се оказа, че за пет седмици е качила 1300 г, което е 50% от теглото, с което я изписаха. Освен това е пораснала с 5 см! Много съм щастлива и много ви благодаря! За мен е истинско чудо, че успявам да я кърмя и всяка вечер благодаря на Бог, че й даде "ежедневната дажба кърма" Simple Smile. Все още почти нищо не успявам да изцедя от гърдите си, но вече не се притеснявам от този факт. Храним се винаги при поискване и нямаме кой знае какъв режим още, но и това не ме притеснява... важното е, че расте и явно има от какво Simple Smile. Верно трябва да си упорит и даже малко инат в началото, за да тръгнат нещата и да добиеш увереност. Но всички усилия със сигурност си струват!
Още веднъж ви благодаря!!!!  bouquet

# 12
  • Германия
  • Мнения: 8 085
ААААааа видиш ли, че можело! Давай все така, newsm10

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Едно голямо БРАВО на кърмачето и на кърмачката, които се справят толкова добре!
Много се радвам за вас, дано да нямате никакви проблеми занапред  bouquet

# 14
  • Мнения: 397
ООО, недей, не минавай на адаптирано мляко. 500 грама е просто чудесно наддаване за две седмици, даже на мен ми се вижда доста. Това, че не можеш да изцедиш почти нищо е нормално. При мен също беше така, а си имах мляко, и до сега не мога да изцедя повече от 30мл., но продължаваме да се кърмим, а сме на 11 месеца вече. Не е задължително гърдите ти да изглеждат пълни. А това, че детенце иска да суче по-често не е никак лошо. Кърменето на поискване се препоръчва. Така, че остави детенцето да си прави само режима, не го тормози с кърмене под час и с налагане на определени правила на сукане. При нас стана нещо подобно - педиатърката реши, че детето не е наддало и че нямам кърма и два месеца бяхме на смесено хранене, детето наддаваше рекордно много и затова му махнах добавката, оказа се, че педиатърката не е имала право и че при някои жени просто изцеждането не върви - имат мляко, а нищо не могат да изцедят. Това е така, защото детето по специален начин захапва гърдата, като натиска някакви специални центрове, някъде го четох това. Така че давай с кърменето и не ги слушай педитата, те определено не са много компетентни по въпросите на кърменето. Ако искаш прочети и статиите в библиотеката, има интересни неща там. Поздрави! Ала

Общи условия

Активация на акаунт