Днес ще има слънчево затъмнение!

  • 3 518
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25 589
Днес ще има пълно слънчево затъмнение.

То ще може да се наблюдава от жителите на цяла Европа, с изключение на страните в южната част на Стария континент.

В България затъмнението ще бъде частично, ще започне в 12:26 часа и ще приключи в 13:41 часа.

С най-голяма продължителност и фаза ще бъде в Северна България, като там слънчевият диск ще бъде покрит на 17%.

Слънчево затъмнение има, когато Луната застане между Слънцето и Земята и трите небесни тела са в една линия. Тогава Луната покрива изцяло или частично слънчевия диск и за кратко той става невидим.

Специалистите препоръчват слънчевото затъмнение да не се наблюдава с невъоръжено око.

Най-добре е да се използват очила със специални предпазни филтри, но не и слънчеви очила.



Пазете очите на децата си!

# 1
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Брех, бях си купила специални очила за гледане на слънчево затъмнение и сега не знам къде съм ги дянала. Що не каза по-рано?

# 2
  • Варна
  • Мнения: 909
 Simple Smile Ура Ура пък аз пък си ги пазя още от 1999,когато на 11,08 имаше пълно слънчево затъмнение и сега ще гледам. По тв-то казаха ,че от Варна ще се наблюдава най-добре  Sunglasses ,каква съм късметлийка  Whistling

# 3
  • Мнения: 1 517
Голяма работа.

# 4
  • Мнения: 2 478
Въобще няма да дам шанс на детето да погледне към слънцето.
Аз също ще се въздържа,защото не си пазя очилата от 2000-та година.
Ама тогава учените казаха,че следващото пълно слънчево затъмнение,което ще се наблюдава от БГ ще е след около 80 години.И затова ги изхвърлих.Не съм чак такава.....оптимистка. Laughing

# 5
  • София
  • Мнения: 982
Супер, а от къде да си намеря очила?

# 6
  • Мнения: 6 992
Когато беше пълното, май казваха, че може и през опушено стъкло да се гледа.
Вярно ли е?

# 7
  • Мнения: 2 164
Когато беше пълното, май казваха, че може и през опушено стъкло да се гледа.
Вярно ли е?

Вярно е  Peace

# 8
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Когато беше пълното, май казваха, че може и през опушено стъкло да се гледа.
Вярно ли е?

Вярно е. Когато през 2006 г. пак имаше затъмнение, ни завари на работа и един колега опуши един пластмасов диск - от ония, дето ги слагат за предпазване на другите в кутията. Добре се виждаше през него, но дали защитава очите, не знам. Затова и не смях да гледам много.

# 9
  • Мнения: 25 589
Имаше нещо и в дискетите.  newsm78
Ако счупиш дискета и извадиш пластинката отвътре, май пак можеше да се гледа през нея.

# 10
  • Мнения: 604
Мдаааа, Как'Сийка ме изпревари с инфото за дискетите.
Номера е следния, две дискети се долепват една до друга и се дръпва плъзгача там на онова, дано да се сещате. Пробвано е, чудесно се вижда, но се изисква ловкост

# 11
  • Мнения: 152
ше гледам през маската на електрожена...ако няма облаци!  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 3 880
Когато беше пълното, май казваха, че може и през опушено стъкло да се гледа.
Вярно ли е?

Вярно е  Peace

Става и с маска за електрожен Simple Smile ако ви се намира такава под ръка Wink
Предполагам не предпазва от вредните лъчи на слънцето, но за кратко поглеждане става, видимостта е добра.
Аз всъщност не съм много сигурна дали и онези картонени очилца предпазват от нещо, но за няколко погледа няма да е фатално. Моят мъж нали е прибрана къща сега веднага намерих очилата Simple Smile Не знам само дали ще имам възможност да ги ползвам, защото тук от сутринта са се заблъскали едни облаци по небето и точно сега слънцето се вижда, но не се знае след 2 часа как ще е.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 430
С опушено стъкло е вредно за зрението,а с маска за електрожен става Peace

# 14
  • Мнения: 167
Досега рових да търся в нета линк да гледане онлайн. Намерих няколко, незнам дали ще се вижда добре, че не е почнало още, но ги пействам тука, за да гледаме.
http://www.exploratorium.edu/eclipse/2008/
http://novosibirskguide.com/eclipse-2008/live-broadcasting/
http://sunearthday.nasa.gov/2008eclipse/

Според справката, която направих - 10:30 UT = 13:30 българско време.
Приятно гледане.  bouquet

Само да допълня за информация, във фазата, в която луната напълно закрие слънцето, гледането с просто око не е опасно. Но така или иначе сега от България ще се вижда само частично, така че ползвайте предпазни средтсва. Аз миналото слънчево затъмнение го гледах през много добре опушено стъкло. Аз след това във фаза на пълно затъмнение без стъкло и беше невероятно красиво.

Общи условия

Активация на акаунт