Четейки листовката на Panadol, ми се изправи косата!

  • 4 746
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 104
3-месечната ми дъщеричка вдигна температура след Pentaxim и купих Панадол по съвет на лекарката ми. Жената ми каза отдалече, че каквото и да купя, все ще е вредно, но да си имам някое за всеки случай (изреди ми и още 3 препарата срещу температура). Та, дадох аз смело на детето панадол и след няколко часа започна да плаче и да се присвива, все едно имаше колики (с които се бяхме разминали по принцип, тъй като сме само на кърма и вода не пием). Погледнах веднага съдържанието, за да видя какво предизвиква това неразположение и прочетох, цитирам: "Panadol Baby не съдържа захар, алкохол или аспирин. Съдържа азо оцветител азорубин (Е122), сорбитол и др."
Е, тук вече ми настръхна косата и веднага отворих за справка един сайт, в който проверявам кое Е точно колко е вредно /ето го за справка на родителите: http://www.analytica-bg.com/pages/e/
Та, какво открих за Е122 там:
червен цвят; дериват от въглищния катран; може да се получи реакция при астматици и хора алергични към аспирин; използува се в сладкарството, марципан, желета; забранен в Австрия, САЩ, Норвегия и Швеция.
Погледнах и за сорбитола, който хитро не беше назован като Е, но е всъщност Е420! Ето и за него:
изкуствен подладител, получава се от глюкоза; използува се в нискокалорични храни, консервант в козметиката; не е разрешен в детски храни, може да причини коремни смущения, има лаксативен ефект.
 #2gunfire Какво да си мисля за лекарствените компании? Че се грижат за здравето на детето ми или че си подсигуряват дългогодишни "абонати" още от най-ранна детска възраст!? А най-тъпото в аптеките е, че не мога да прочета листовката, преди да съм си купила продукта!
Мили мами и татковци, молбата ми към вас е, ако можете да ми кажете с какво сваляте температура, но да не е лекарствен продукт, който определено руши здравето?

# 1
  • Мнения: 950
Сорбитол почти всички лекарства съдържат, така че няма как да го избегнеш. А когато детето има температура, не знам по какъв друг начин можеш да я свалиш, освен с лекарство.

# 2
  • Мнения: 1 820
Сорбитол почти всички лекарства съдържат, така че няма как да го избегнеш. А когато детето има температура, не знам по какъв друг начин можеш да я свалиш, освен с лекарство.
Peace
Не си открила топлата вода,мила!Не си ли на ясно че всяко лекарство е вредно-независимо Аб,за болка или Т.понижаващо и т.н.?Аз не съм чула да има някое безвредно,изключвам хомеопатията,до някъде!Като не искаш лекарства сваляй Т с бабини рецепти-слагай студени кърпи на ръцете и челото,давай много течности,суров картоф в ръцете и такива работи.Има начини но зависи колко е висока Т и други фактори.А ако се разболее детето с какво мислиш да го лекуваш,освен с лекарства?За съжаление по някога е неизбежно и нямаме избор.Целта е да е колкото по малко,толкова по добре!Не се възмущавай чак толкова! Hug
Само да попитам колко беше Т след ваксината.Защото ако е била под 38.5 и си дала панадол по съвет на педито това би трябвало да те възмути може би Wink

Последна редакция: пт, 01 авг 2008, 15:26 от paneva

# 3
  • Мнения: 3 506
Листовките на лекарствата можеш да четеш в сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата. А че всички са вредни.. спор няма.. трикът е да се ползват минимално.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 430
Листовките на лекарствата можеш да четеш в сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата. А че всички са вредни.. спор няма.. трикът е да се ползват минимално.
PeaceТова важи за всички лекарства,даже ибупрофен,който е съставката на Нурофен се води на 4то място по токсичност,но той не е за постоянен прием

# 5
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Не го приемай чак толкова навътре. Понякога пиенето на лекарства е неизбежно  Peace

# 6
  • Мнения: 1 820
.. трикът е да се ползват минимално.
Именно! Peace

# 7
  • Мнения: 4 335
Понякога е неизбежно даването на лекарства,колкото може по рядко разбира се Peace

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 5 020
Просто трябва да се избягва даването им, да се изчаква и да се пробват други начини за справяне с проблема, в случая с високата температура - по принцип се чака до 38,5 и не се дава нищо, според мен и повече се чака... Wink, и лекарствата да останат последният вариант.   Peace

# 9
  • Мнения: 1 763
Никога не са ми отказвали в аптека да прочета листовката на някое лекарство още преди да го купя. Относно свалянето на температура с бабешки методи, не мога да ти кажа нещо по-различно от вече изброените.

# 10
  • Мнения: 141
Консултирай се с педито, има свещички които се слагат в ануса. Но при по-висока Т пак трябва задължително нещо през устата да даваш

# 11
  • Мнения: 4 784
Температура може да се сваля с налагане на кърпа напоена с оцет върху челото на детето или увиване на тялото с мокър чаршаф.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 524
Хем задължително трябва да прочетем листовката преди да дадем нещо на детето, хем се стресираме още повече. Омагьосан кръг, но по-добре пило лекарство и здраво, отколкото болно и накрая с усложнения.

# 13
  • Мнения: 8 769
но по-добре пило лекарство и здраво, отколкото болно и накрая с усложнения.
Грешка! Пиенето на химически лекарства (АБ, панадоли и разни други отрови) изобщо, ама изобщо не гарантира здраве!Напротив, подтиска симптомите, за да избият в друг един момент на още по-лошо място...ама това е друга тема.
firelady, опаковките могат да се прочетат в аптеката, стига да поискаш. Понякога ми се е случвало да питам някои неща, и аптекарите с удоволствие са отваряли описанието към лекарството.
Наистина, колко е била висока Т на детето? Аз не давам температуропонижаващо до 39-39.5 (а се е случвало и чак на 40 градуса да дам) градуса. Дори не пробвам изобщо да я свалям. След това започвам с мокрите кърпи, оцета, хладния душ (ама него го поотричат напоследък, та съм го правила само два пъти); някои слагат белтъци, чорапки с мед-рецепти има както в този форум, така и в другия.

# 14
  • Мнения: 2 197
Не го приемай чак толкова навътре. Понякога пиенето на лекарства е неизбежно  Peace
Точно така.
Аз лично за 3-месечно бебе не бих чакала да вдигне 39 градуса, за да дам Панадол. Милиони бебета са го пили и никое от тях не е получило усложнения. И за мен е по-добре да дам някакви милилитри сироп и детето да си свали температурата пред това да го завивам с мокри чаршафи, да му слагам кърпи с оцет на главата (вие сещате ли се какво ще стане ако му попадне в очите) и т.н.
А преди да изтеглят сорбитола от пазара дълги години се използваше. Както и цяла поредица подсладители, които и до ден днешен се използват в храните, въпреки, че са токсични.

Общи условия

Активация на акаунт