Кърмене и даване на витамин Д?

  • 4 698
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 171
 Задължително ли е даването на витамин Д по време на кърмене? Някой знае ли, какви са практиките в чужбина?

# 1
  • Мнения: 14 485
в щатите също се препоръчва, но не знам дали е задължително.

# 2
  • Мнения: 184
Напоследък се говори за това, че е излишен и може да бъде вреден.

# 3
  • Мнения: 728
Ако е зимно бебето е добре да му се дава, заради рахита. Зимните бебета излизат по-късно на разходка и слънцето тогава не е достатъчно за да си набавят необходимото количество витамин Д
Напоследък се говори за това, че е излишен и може да бъде вреден.
Ако се прекали с дозировката може да доведе до много лоши последствия.

# 4
  • Мнения: 2 807
За практиките в чужбина, не знам...

Давала съм и на трите ми кърмачета, по препоръка на педиатърката.
В час е и с новостите (избробвала съм я няколко пъти  Blush)
Доверявам й се във всяко едно отношение.

Освен от сезона, през който бебето е родено, дозировката се определя и от големината на фонтанелата.


п.п. Вит. Д обаче НЕ се дава преди излагане на слънце, т.к. ефекта се засилва.

# 5
  • Мнения: 502
  И тук няма единно становище по въпроса.При първото ми дете педиатърът препоръча витамин Д и аз давах почти година и половина.Сега имаме друг педиатър,който от самото начало ми каза да не давам на сина ми капките.И аз не съм давала.Детето е добре,лятно бебе е обаче,роди се през юли.

# 6
  • Мнения: 3 638
Тук в Холандия се дава на кърмените бебета, също така и заради факта, че сме на север и слънчевите дни не са чак толкова много, а и лъчите падали под ъгъл. Аз давам по 5 микрограма на ден, което е 33% от дневната доза, така че няма опасност от предозиране. Препоръчва се даването до 3 годишна възраст, особено при децата с тъмен цвят на кожата. Педиатърката ме посъветва дори аз да го взимам, тъй като кърмя, но в дните с повечко слънце пропускам  Simple Smile
Чела съм противоречиви мнения, но след като го препоръчват явно има причина, а и тук наистина слюнцето е кът  Sad
На кърмените бебета тук дават и вит. К през първите 3 месеца.

# 7
  • Мнения: 984
Почти две години давах на дъщеря си витамин Д. През пролетно-летния сезон спирах капките и започвах да правя профилактика с орехова вода. Ореховите листа съдржат йод и витамин Д, от тях се приготвя наситен чай, които прецеден изсипвам във ваничката за къпане. И до сега правя такава вана. Детето я обожава. Мирише приятно, но аз добавям и капка лавандулово масло.

# 8
  • Мнения: 376
A докога се дава?

# 9
  • Мнения: 2 807

Различно е при всяко детенце - при някой до 6 месеца, при други до година...
По принцип педиатър би трябвало да прецени.
След годинка вече, ако няма наличие на проблем и/или съмнение за такъв, аз не бих давала.

# 10
  • Мнения: 57
живея в Германия и давам витамин Д по препоръка на педиатъра от 10-тия ден, препоръчват го до една годинка. да добавя само, че го давам на таблетки- при капките опасността от предозиране е по-голяма.

# 11
  • Мнения: 1 404
На голямата ми дъщеря почти не давах,всичко си беше ОК,но сега бебето( на два месеца) направи нещо като гърч и се установи рахит в начална форма,понижено ниво на калций в кръвта,а повишено на алкалната фосфатаза,което води до повишена възбудимост,така че този път се оказах в огромна грешка CryДа добавя,че Виан наддава много бурно-по килограм и половина на месец и по 7 см пораства,това също увеличава риска от рахит.

# 12
  • София
  • Мнения: 39 743
И на Дияна и на Алекс съм давала витамин Д. На Алекс продължавам да давам, по препоръка на педиатърката.
Давам по капка, сутрин, преди кърмене.

# 13
  • Мнения: 657
И нашата педиатърка препоръча да давам вит.Д на Йоана, след като й прегледа фонтанелата и каза, че е започнала да се затваря бързичко. Предписа ни по 1 капка на ден, даваме й.  Peace

# 14
и в Италия го изсписват. Поне на нас ни го изсписаха, нищо, че дъщеря ми е юнско бебе.

Общи условия

Активация на акаунт