Религиите /сектите/ в България

  • 12 740
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 885
Случиха ми се разни неща напоследък, които ме накараха да се замисля за религиите в България или кой в какво вярва.
Всеки от вас най-вероятно има познат, запознат или напълно отдаден на някакво религиозно учение било то християнство или някакво друго.
Чудя се обаче имаме ли информация за повечето от тях (за всичките ми се вижда невъзможно), които се разпространяват помежду ни. Иска ми се целта на темата да е изцяло инфромационна и да  не накърнява ничие право на вяра и начин на живот.

И така освен сравнително по-познатите и разпространени Християнство и Ислям у нас, с какви други религии /сектански движения/ сте запознати?

Имате ли близки и познати, силно вярващи?

И всъщност каква е религията на тия момчета костюмарчета с табелките, които се движат из София /може би и в други градове/? Някой беше споменал, че са мормони...  Rolling Eyes

Има и разни други кришнари, свидетели на Йехова, Бяло братство и т.н

# 1
  • Мнения: 2 401
Сподели какво ти се е случило.
А на въпроса, за мен всички дълбоко вярващи са откачалки и хич не ми трябва да ги знам и да се запознавам с вярата им..

# 2
  • Мнения: 4 651
Имам, близки роднини и една позната. Съботяни мисля, че са.
Ами какво 10% от дохода им чинно отива в църквата. Одобряват се гаджета на дъщеря им само от църквата. Синът им беше доста голям, когато станаха членове на това религиозно движение и явно не успяха да го възпитат в любов към Църквата. Сега той е черната овца в семейството - живееше отделно, с жена без брак, после се зажени, но не отидоха на сватбата му, искаха да правят втора сватба в тяхната църква, но той не се съгласи.

Добри хора са, но не ми харесват крайностите, в които изпадат. Имам предвид в отношението към децата си.
Иначе с всички сме се разбрали, че не искам да засягаме религиозни въпроси и те се съобразяват, както и аз не си позволявам да ги критикувам за начина им на живот. Опитват се от време на време да ми пробутат някоя религиозна книжка, но я вземам с усмивка и толкоз.

# 3
  • Мнения: 2 388
Имате ли близки и познати, силно вярващи?


Имам такава позната - "йеховистка" ( свидетели на Йехова ).
За мен е трудно разбираемо безпрекословното следване на вярата и.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 783
Познанията за религиозните течения е въпрос на четене. Запозната съм с всичко, което ме е интересувало за теченията в християнството и философията на големите световни религии, моята вяра е резултат на информиран избор.

Мормони са, да.

"Кришнарите" са будисти, "бялото братство" - дъновисти.
За бахайците чувала ли си? http://en.wikipedia.org/wiki/Bahai

# 5
  • Мнения: 1 885
Интересът ми е продиктуван предимно от любознателност, но не е само това.
А иначе не ми се е случило нещо кой знае колко странно. Просто наскоро се срещнах с най-добрата ми приятелка от училище. Не се бяхме чували 3-4 год като изключим няколко ел. картички по поводи. Учеше в чужбина. Та тя в момента е част от едно такова общество и е променена. Иска ми да знам какво да очаквам?  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 2 401
Тони, извинявай, че ще използвам темата ти, но бих искала да помоля запознатите с религиозните течения да хвърлят едно око тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=317969.0 и да изкажат мнение евент.
А за приятелката ти, мисля си, че тя вече все по-малко ще те чувства такава. Може да се пробва да те привлече индиректно, а може и просто да те "забрави".

# 7
  • Мнения: 2 448
... Иска ми да знам какво да очаквам?  Rolling Eyes

Очаквай в скоро време да не сте приятелки.
Няма затворени религиозни общества , в които се толерира силно приятелство с хора извън сектата. Или по точно смисъла на такива контакти е да се проповядва.

# 8
  • Мнения: 1 885
f(x), чувала съм и за други секти, на които всеки месец броиш десятък. И аз не си падам по крайностите. Горкият им син  Rolling Eyes

palavata_monahinq , а винаги съм си мислила, че си вярваща  Laughing

Имелда, за пръв път чувам от теб, но попрочетох това онова. Какъв  е твоя религиозен избор ако е удобно да попитам?



# 9
  • Мнения: 3 423
Има и Българска Божия църква,
има и адвентисти, има и хора на
Муун все още, предполагам, има
и католици, има какви ли не. Не
съм сигурна, дали има сциентолози.

# 10
  • Мнения: 25 449
... Не
съм сигурна, дали има сциентолози.

Оооо, няма начин да няма. Не може да караш Бугати и да не си сциентолог.  Mr. Green

Иска ми да знам какво да очаквам?  Rolling Eyes

Никой не може да ти каже, докато не споделиш за коя точно секта става въпрос. А любознателността най-добре се задоволява, когато попиташ чичко Гугъл. Тук е Клюкарник и освен клюки, едва ли ще научиш нещо по-съществено.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 783
Всъщност не е удобно, Тони, това е много личен въпрос.  Simple Smile
Нямам религиозен избор, избрала съм в какво да вярвам, аз правя разлика между двете неща.
Не съм бахайка, ако това е подтекстът на въпроса.

# 12
  • Мнения: 11 607
Добри хора са, но не ми харесват крайностите, в които изпадат.

Крайностите са лошо нещо........

Какво да очакваш........Може би от всичко по малко......а от определени неща и - по повече......

# 13
  • Мнения: 152
К'ва църква фе... - талаш!
Гнусни алкохолици ти кръщават детето, педерасообразни попове ти смъкват кожата за свещи... направили са си некви дюкянчета и продават ли продават... всякакви глупости.
Занимават се с всичко друго, но не и да ти съхранят вярата в Бог!
За щастие (мое) в нашата енориашия имаме и свсестни Богослужители...

# 14
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Просто наскоро се срещнах с най-добрата ми приятелка от училище. Не се бяхме чували 3-4 год като изключим няколко ел. картички по поводи. Учеше в чужбина. Та тя в момента е част от едно такова общество и е променена. Иска ми да знам какво да очаквам?  Rolling Eyes

Защо не попиташ нея за вярата И ? Странното е , че очакваш нещо да се случи ...  Thinking В лоша насока ли се е променила или е станала много добра и на теб ти е подозрителна тази работа ? Нямам идея защо се включвам, в темата. Говори си с нея, така е малко като зад гърба, нали няма проблеми за сега

Общи условия

Активация на акаунт