Бебо е гладен, не знам да продължавам ли да упорствам

  • 461
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 796
Момичета, благодаря на всички ви за съветите, когато попитах да предлагам ли на бебо и двете гърди на едно хранене и разказах в същия постинг затрудненията ми с кърменето.  Днес беше третия ден откакто опитвам да минем само с кърмене без добавка, но Пламен е много гладен.  Имам ел. везна вкъщи и го тегля преди и след хранене и не мога да се похваля с голямо постижение - най-много 50-60мл. е разликата след като съм го накърмила.  Отчайвам се вече, бих изтърпяла още много, нека виси на гърдите ми по цял ден както е сега, нека ги разрани, но гладен не мога да го държа.  Ужасно много плаче и не мога да го гледам как ми се разстройва, на моменти започва силно да нервничи на гърдата ми като не му пуска достатъчно мляко, приплаква както си суче милото.   Вчера му дадох добавката, изпи 80мл., аз хубаво се наревах, но ми стана добре като го видях така спокоен.  Защо така да го изнервям?  Тази вечер пак много плака и му дадох пак добавката - изпи 60мл. и сега спи спокойно. Иначе преспива най-много 40мин- час и се събужда с жален плач от глад. Притеснявам се, че с шишето ще го отбия, но се надявам, че кърмата ми няма да спре съвсем - така се дохранваме от 1 месец вече.  Прекрасно е усещането като го кърмя - толкова близки сме един до друг, давам му нещо безценно, някак по-пълноценна майка се чувствам, но като не му стига как да продължавам, той е по-важен все пак!!! Какво ще ме посветвате?

# 1
  • Мнения: 4 242
Забрави кантарчето и добавката Дона, защото така нещата няма да се нормализират скоро. Като го теглиш час по час само се изнервяш а това не ти помага.
Не мислиш ли че бебе на 1 месец може да плаче и от колики, а не от глад?
Успокой се и бъди по уверена в себе си!
Какво всъщност показа кантара на консултацията? Колко сте качили за месец?

# 2
  • Мнения: 796
Качили сме близо 900гр за 1 месец, но през цялото време на всяко хранене след кърменето давах и добавка. А колики имаме, но постоянното реване спира след като го нахраня с шишето - така смуче горкото - и спи повече - ето сега вече не се буди 2 часа.  Чакам го да се събуди и пак ще сме само на кърма, но поне един път на ден ще му давам и Фризолака.  Пък ако нещо друго ви хрумне, казвайте. Просто се чудя редно ли е все пак да го държа така гладен, колко време трябва да изчакам, за да реша, че няма нужда от добавка.  Определено единият показател при нас не е на лице - бебо не е сит и доволен само с кърмене Sad

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Милата SadСигурно се чувстваш ужасно Sad
За съжаление, наистина чрез махане на добавката можеш да си увеличиш лактацията.Бебко няма да умре от глад за няколко дни.А за да ти е по-спокойно - не я махай така изведнъж, щом си дохранвала цял месец - постепенно намалявай и количеството й, и колкото пъти я даваш дневно.Така хем детето няма да се надува от рев постоянно, хем ще бъде достатъчно гладен, за да суче ефективно и да сигнализира на мозъка ти, че има нужда от още кърма.
Съжалявам, но това е начинът SadАко го засищаш с адаптирано, просто няма да има кой да свърши тази работа, само бебето може...
Иначе  2-3 дни не са достатъчни на организма ти да се пренастрои.За една зряла лактация и 2 дни стигат, но при теб още нещата не са добре установени като хормони, затова по-бавничко ще стане, но ще стане newsm10Давай все така!
Аааа, и вземи да я прибереш тази везна в мазето - само те психира, а точно сега това е последното, от което имаш нужда.

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Виж сега,причина за ревовете може да е също и това,че досега бебо си е свикнал да получава лесно мляко от шише след всяко кърмене.Логично е да недоволства и да не суче особено ефективно,докато е на гърдата,защото си знае,че след това ще получи другото мляко.Погледни нещата от другата страна - ти не го мъчиш,а го връщаш към естествения му начин на хранене,който то е позабравило заради вмешателството на шишето в нещата.Нормално е бебето да недоволства при промяна в статуквото - за него се руши целия свят,с който е свикнало и това не му харесва.Но то ще свикне - просто трябва да му дадеш време и да не очакваш бърза промяна - промяна в навиците се осъществява в рамките на около две седмици.Трудно е да се бориш срещу вече създадена привичка (и за съжаление не бебе си е създало само тази привичка - то се учи на това,което ние му покажем и приема,че така трябва да бъде,след като това му е показала мама.Т.е. - мама ми дава шише след сучене,значи това е хубаво и така трябва да бъде.А сега изведнъж вече не ми дава - това е лошо и ще протестирам,не разбирам,че за добро го прави,знам само,че не е както беше преди и това ми пречи,изнервя ме,не знам точно какво да направя).
Имай търпение и забрави кантара - недей да мериш повече от веднъж седмично,а през останалото време се ориентирай само от памперсите на бебе.
Нещата ще се оправят,способна си да го направиш - но трябва да приемеш,че ще има бебешки плач,докато се установят новите навици и бебе се научи отново да суче само на гърдата и да не си чака шишето с млякото.Това не е насилие над него - и ти не го държиш гладно,мляко имаш и то е достъпно за него,просто трябва и бебето да си преодолее навика да чака шишето и да не губи търпение като спре бързото мляко.Ще му трябват повече от 2-3 дена,за да запомни,че ако упорства,гърдата ще пусне поредната порция - но ще стане Grinning

# 5
  • Мнения: 3 161
1. Не е нужно да ти разранява гърдите - подобен героизъм не е нужен,  Simple Smile а може и да навреди, защото с разранени гърди няма да ти стане по-лесно кърменето. Но е добре да го държиш да виси на гърдите, когато иска - и дори да си мислиш, че са празни (когато наистина се изпразнят, вероятно ще почне да те дъвче и ще те болят). Така сигнализира на тялото ти да произвежда повече и скоро наистина ще имаш достатъчно, уверявам те. (Ако имаш болки - веднага мажи с Лансинох и взимай нужните мерки, за да избегнеш по-сериозни разранявания. Една майка с окървавени зърна не е много апетитна гледка  Wink).

2. Лишаването на бебето от добавката отведнъж може би не е най-добрият начин все пак. Доколкото съм чела, препоръчва се да се намали постепенно, за да няма стрес - примерно 10-20 г. по-малко всеки ден. Но: можеш да даваш с лъжичка, защото наистина е вероятно да му е твърде лесно от шишето и да не поема добре гърдата (може да се получи и объркване - nipple confusion). Ако имаш хубава помпа, можеш също да се цедиш сутрин, или когато ти е най-много, и да даваш в критичните момeнти, докато се регулира.

3. Отпусни се, успокой се. Кърма ще имаш - достатъчно - скоро. Не позволявай да изпадаш в паника, не се стресирай сама, не мери детето непрекъснато, не се шашкай толкова. Отпускала ли си се по гръб във вода? Нали знаеш, ако се отпуснеш и довериш на водата, тя те носи сама. Ако се съмняваш непрекъснато и нервно махаш с ръце и крака - има опасност дори да се удавиш. Довери се на природата и на майчинския си инстинкт и бъди уверена, че всичко ще се подреди само.

Общи условия

Активация на акаунт