какво и колко хапват децата на 1 година?

  • 4 068
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 329
моля ви майки помогнете ми да се орентирам какво и по колко хапват децата ви на тази възраст.....моята дъщеричка е на 1 г и се храни така- 9.00 часа  ам 250гр,  11.00 часа сок , 13.00 часа  супа и основно от кухня които не винаги изяжда и двете ,около 16.00 часа сок , 17.30 часа крема от кухнята , около 21.00 ам 250  гр. Аз мисля че режима и храната си е добре ,но съпругът ми смята че след като ни види да ядем и пощурява да й се даде и на нея,значи не и стига храненето ...Вие какво мислите? В една стара книга за храненето на децата пишеше,че за закуска се дават попари и тем подобни,а за вечеря като на обяд основно ,салата и т. н. Но нали сега се препоръчва сутрин и вечер само ам,че да има поне 500гр мляко на ден до 2г. възраст? Или може би трябва към попарата и вечерята да дам и ам ,но от кое по колко и въобще съвсем се обърках....мами помагайте! Grinning

# 1
  • Мнения: 5 940
Около 500 милилитра е препоръчителното средно количество на мляко и млечни продукти за дете на тази възраст. Около 30 грама сирене се равняват на 150 милилитра мляко, така че е въпрос на избор дали детето ще яде някаква зърнена закуска със сирене /попара, овесени ядки със сирене, елда, просо, макарони, кус кус , грис със сирене и т.н/ или ще пие адаптирано или пълноценно мляко.
 Зависи си и от апетита на  детето, синът ми доскоро не огладняваше четири часа след АМ, а след зърнена закуска със сирене можеше да издържи и пет-шест часа без храна. Общо взето му провалях обеда, ако му дам по-стабилно ядене сутрин. Вече не е така, но той става много рано, около шест часа, пие мляко и към девет закусва.
Интересът към храната на възрастните е от чисто любопитство, не винаги от глад. Малки парченца за задоволяване на любопитството няма да навредят, стига да не са вафли, шоколади, чипсове и подобни джънк фууд "истории".
Режимът ми изглежда перфектен.
Не видях никъде плодове и зеленчуци в менюто на дъщеря ти, важни и незаменими за всяка възраст. Зърнените култури също трябва да присъстват под някаква форма, а в детските кухни рядко има десерт с овесени ядки или бисквити /с това им се изчерпва въображението за зъренени култури/.

# 2
  • Мнения: 756
мисля че трябва да наблегнеш на 500 мл АМ , а не на другите млечни продукти - те са различни от АМ , който е по важен.Добавяй го в пюрета , каши и вместо сокове и дай АМ , ако прецениш.За закуска не мисля че само АМ е достатъчно за дете на 1 година -каша , пресни плодове е добър вариант.Това са моите виждания по въпроса ти ,ето и нашето меню/ не претендирам да е перфектно , но сме точно в границите по всички показатели/
около 9.00 сутрин - каша с АМ, плодове или плодов йогурт
обяд - зеленчуково/месно пюре и плодово пюре или плод
вечеря - йогурт , свежо сирене , плодова пюре
преди сън - АМ 7 мерителни лъжички
през нощта - АМ - 10 мерителни лъжички

# 3
  • Мнения: 554
Според мен детето вече е достатъчно голямо и може да му се прави закуска различна от АМ - попара, кус кус, каши, овесени ядки, макарони... И аз не видях плодове и зеленчуци в менюто, но пък наблягате на соковете, аз бих заменила сока с пресен плод.

# 4
  • Мнения: 76
И Мартин е почти на годинка - от края на 10-тия месец спря да се буди в 6 часа и така изключихме сутрешното АМ - направо в 9 закусва или с каша с АМ или с кус кус с плодове и сирене или с попара, но гледам винаги да присъства млечния продукт. Обяда е от кухнята - основното с един или два сухара и плод за десерт, а за вечеря отскоро му давам супата пак със сухар и преди лягане мляко - към 220 мл.
А иначе може да е ял преди 5 мин. но види ли някой да дъвче направо пощурява да му се даде и на него.

# 5
  • Мнения: 486
Използвам темичката да питам и аз. Добре де АМ, ама мойа девойка като не иска да пие?какво да правя? Сутрин яде попара или кисело мляко с бисквити.Следобедната закуска ч приготвям с мляко и вечр изпива само кум 60 мл. да се притеснявам или щом не иска значи няма нужда от повече?

# 6
  • Мнения: 53
Моята дъщеря е на 1г и 4месеца и ще споделя с вас как се храни: В 8ч сутринта закуска-попара със сирене; 12.00-12.30ч обяд-ястия които аз й приготвям (като в повечето случаи е с месо)около 200-250гр (през ден варен жълтък,ако не е застроено яденето,а отскоро въвеждам таратор и пасиран суров домат за салата); винаги десерт около100гр( пасирани пресни плодове или десертчета на хумана с йогурт); следобедна закуска след 16ч,зависи кога се събуди - кисел с плодове,готови млечни каши към които слагам пресни плодове или плодово пюре ,кисело мляко с бисквити и банан около200гр; вечеря след като я изкъпем към 20.30-21.00ч-готови нощни пюрета на Ганчев или нощна млечна каша.

# 7
  • Мнения: 73


Моята дъщеря е на 1г и 4месеца и ще споделя с вас как се храни: В 8ч сутринта закуска-попара със сирене; 12.00-12.30ч обяд-ястия които аз й приготвям (като в повечето случаи е с месо)около 200-250гр (през ден варен жълтък,ако не е застроено яденето,а отскоро въвеждам таратор и пасиран суров домат за салата); винаги десерт около100гр( пасирани пресни плодове или десертчета на хумана с йогурт); следобедна закуска след 16ч,зависи кога се събуди - кисел с плодове,готови млечни каши към които слагам пресни плодове или плодово пюре ,кисело мляко с бисквити и банан около200гр; вечеря след като я изкъпем към 20.30-21.00ч-готови нощни пюрета на Ганчев или нощна млечна каша.
[/quote]
 И нашето меню е горе-долу същото:9.00-попара с 2-3 сухара,кус-кус,корнфлейкс с АМ,към 13.00-второто от ДК(към 250-300мл,с 1 сухар) и ако пожелае и малко плод след това,към 17.00-крема от ДК,кис.мляко с бисквити или филийка с нещо намазана и след като го изкъпя към 22.00,пие 250мл АМ,като междувременно след следобедната закуска е хапнал и някоя и друга солета или варена царевица или някакав плод.
А относно това дали детето ти му е малко яденето,Анабел,не мисля,че е така.И моят син доскоро се залепяше за масата като видеше,че ние ядем,но то по-скоро,мисля че беше от интерес,а не че е гладен.

# 8
  • Мнения: 2 517
Да не отварям нова тема.
Въпросът ми е за закуската. И ние се храним с АМ / попара /каша /макарони. Ама на мен ми втръсна да ги редувам, пък за детето не знам. Няма ли и нещо "друго"?

# 9
  • Мнения: 437
Да не отварям нова тема.
Въпросът ми е за закуската. И ние се храним с АМ / попара /каша /макарони. Ама на мен ми втръсна да ги редувам, пък за детето не знам. Няма ли и нещо "друго"?
Днес бяхме на консултация и лекарката каза,че за закуска мога да давам и кифла с АМ, или препечена филийка.

# 10
  • Мнения: 46 429
А зърнените храни само с крема ли се изчерпват? Той е само захар и оцветители ...

На 1 г. ядеше вече обща храна (не давах още прясно мляко, яйца, ягоди, мед и ядки от рода на фъстъци), на кухня не е записвана.

Сутрин след сън и вечер преди лягане - Нестле джуниър, както и през деня на поискване, около литър изпиваше за деня. Не е адаптирано, пълноценно е, след 1 г. може.

Плодове и зеленчуци, колкото иска.

На обяд и вечер: каквото и ние супа (гъста като манджа) или нещо на фурна.

Следобедна закуска: овесени, пшенични ядки, просо, грис, 10-тина кобминации правех от тях с масло и сирене или плодове.

# 11
  • Мнения: 2 517
Да не отварям нова тема.
Въпросът ми е за закуската. И ние се храним с АМ / попара /каша /макарони. Ама на мен ми втръсна да ги редувам, пък за детето не знам. Няма ли и нещо "друго"?
Днес бяхме на консултация и лекарката каза,че за закуска мога да давам и кифла с АМ, или препечена филийка.

Ми то пак като попарата, пък и да стана да меся и пека в пет кифла, ха мерси. Grinning

# 12
  • Мнения: 5 940
storm76, просто редуваш различни зърнени култури със сирене или с мляко и плод. Стават доста комбинации.

# 13
  • Мнения: 46 429
storm76, изчерпала си си лимита за ЛС Simple Smile
За тутманика - на самата опаковка има 2 рецепти, тази с какаото правя, но без него и без захар, вместо тях слагах само сирене Grinning

# 14
  • Мнения: 2 714
Ще следя темата ,ние сме на 1г.и3м.почти.Напоследък забелязвам засилващ се интерес в детето към нашата храна и иска винаги още храна след като си е изяла порцията.Като сравнявам нашия режим с тези които са дадени тук май хапваме по малко от необходимото.Но винаги ме е било страх да хе преяжда детето и да не му разширя стомахчето

Общи условия

Активация на акаунт