Трудно проговарящи деца!

  • 214 609
  • 750
  •   1
Отговори
  • Мнения: 28
 Детето ми след два месеца става на три години и все още не може да говори.
Казва неволно някои думи като- мама, кака ,баба , дай...... но не се обръща към съответния човек.
През последният месец го водихме за консултация със специалист и ни изписаха - Ноотропил , пием го два пъти по 1 мл.
Моля някои мами ако имат такъв проблем да споделят.

Последна редакция: пн, 09 фев 2009, 21:08 от Maia Stoitseva

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Кой ви предписа това?
А а логопед водите ли детето?
Има си детски логопеди и психолози, също и психиатри.
Пиене на Ноотропил казват, подпомага работата с детето, но пиене на лекарства без работа с логопед ...
Ноотропил не е хапче за проговаряне, говоренето е форма на общуване.
Тук във форума има доста трудно проговарящи деца. Моето прави както описваш - споменава мама, тата, баба, но не го ползва като обръщение. Ходим на логопед, играем игри за развиване на уменията, гледаме картинки и тн - има си методики на работа. С малки деца се работи с игри.

# 2
  • Мнения: 214
re-sol , добре дошла!Ние също пихме Ноотропил, но това не помага.Освен, че не говори детенцето ти има ли друг проблем? Не знам от кой град си, но като начало заведи детето на психиатър.Сега може да ти звучи страшно, но повярвай ми от опит знам,че там не трябва задължително да си луд за да отидеш. Тук има тема за хиперактивност с дефицит на концентрация и тема за аутизъм.Прегледай темите и ще ти стане по- ясно.Напиши от кой град си, защото във форума има майки от всякъде и ще ти помогнем.Аз самата съм от четири месеца тук и трябва да ти кажа, че докторите няма да ти помогнат толкова , колкото майките.Аз бях много уплашена ,но благодарение на тях вече съм по- спокойна, защото с тяхна помощ успях да преодолея стреса и да се взема в ръце така, че да мога да помогна на детето си.Казвам ти всичко това,защото за мен моето дете си беше добре и нямаше никакви проблеми.Нали е мое и не исках да повярвам в това, но колкото по- рано разбереш какво му е - толкова по- бързо и лесно ще му помогнеш.Ако те интересува нещо просто попитай във темите и ще получиш отговор и разбиране .Успех.

# 3
  • Мнения: 1 434
Здравей   ресол   в действотелност  който ти е казал че със  сироп се проговаря   считай че те е излъгал  Няма  такова нещо  !!  Rolling Eyes  Само  и единствено със  ежедневна работа   със    добър логопед    и  работа  вкъщи   разбира се  тк иначе нищо не става  .... или  по скоро     резултатите   ще дойдат значително по късно  .
Не е задължително детето да е хиперактивно  или да е с  Грр  за да не може да говори  ...,Има  разстройства на речта като   Алалия  - моторна и сензомоторна,диазартия  ,дисфазия  и  тн  при които  детето също не може да говори   късно проговарят ,има проблеми и със поведението   но това е вследствие че детето не може да  отговори  и същевременно  може и да не разбира значението   на  голяма  част от думите.
Всичко това е напълно преодолимо  .


Ние проговорихме  без   лекарства  .Първо просто    изречение   повтори на  4 години   големия  прогрес   е около 5  год    иначе вече   говори  свободно ,самочувствието на детето нараства   значително    особено когато разбере  че то  вече може да говори  Laughing

Препоръчвам ти   да   си намерите  логопед,а във вкъщи   се снабдете с логопедични материали книжки  ,карти с които  да започнете  трупането  на активен и пасивен речник -   това става бавно    но един път научите ли ги нещата потръгват..
Мога да ви помогна с флаш карти и въобще  с  това от което имате нужда  ...
 Hug  bouquet

От значение е  :

- имали  ли сте трудна  бременност ?
-  трудно раждане -
- проблеми при раждането
-  хранене  на бебето
- прохождане - пълзене  - дали то е  пълзяло ?
-детето имало ли  е лепети ( гукало ли  е?,ма- ма ,-та-та )
  ето  един линк за алалията  -  кратко инфо  http://www.predainatatak.bg/news/about93.html

Последна редакция: ср, 06 авг 2008, 10:02 от Bluevelvet

# 4
  • Мнения: 417
Наистина е важно има ли други проблеми детето. Моят син също на три години не говореше. Заради късно прохождане /на 1г. и 6м/, а и други притеснителни симптоми /много голяма глава/ го водихме на невролог. / Преди това около година посещавахме логопед без почти никакви положителни резултати/ Изписаха му това и още едно лекарство. За щастие други събития разклатиха доста сериозно вярата ми в лекарски диагнози и лекарства  и не му дадох лекарствата. Продължихме да ходим на логопед. На четири години той говореше с прости изречения като две годишно дете. Сега е на шест и не мога да му затворя устата. Говори постоянно /явно наваксва годините мълчание/, казва правилно всички звуци. Общо две години и половина е посещавал логопед.

# 5
  • Мнения: 3 591
Мда, Звучи страшно Simple SmileНе и казвай  да води детето на психиатър, ами на психолог  Mr. Green
Незнам в БГ има ли детски психолози всъщтност.... newsm78
Ре-сол - да много са децата с такива проблеми. И това е проблем и то сериозен. Забрави за всички, които ти казват как някои деца проговарят по-късно.... и не чакай като мен 4 години за да потърсиш помощ.  Naughty  Всяко дете, което не слага 2 думички заедно да прави изречение на 2 годинки вече има някакъв проблем. Някои имат по-малък и го преодоляват следващите 3-6 месеца "от самосебе си", при другите това става сериозен проблем преди да навършат 3 години...всеки ден след това не води само до забавено развитие на речта а повлича след себе си забавянето с цялостното развитие на детето. Дотолкова, че нормално развиващото се 2 годишно дете, което не говори на 4 ще продължи да изглежда като норлмано развито за 2 годишно.... Комуникацията е ключа към развитието на всичко останало в детето.... ако тя липсва всичко друго се уврежда.
Не търси диагнози и проблеми (така се губи много време и не се стига до никаде - на тая възраст никой няма да постави точна диагноза) - търси специалисти интересуващи се от нови неща и работещи с малки деца. Започването на работа с детето веднага е МНОГО ВАЖНО в момента. всичко друго е второстепенно. Не се плаши от неща като аутизъм и ХАДВ  - в темите се дискутират точно начините по които работим с децата си за да ги научим да комуникират с нас. В момента плашещото е не че детето ти не говори, а че не комуникира...незнам дали разбираш разликата.
Мда, звучи страшно. Ама наистина си е сериозен проблем и трябва да потърсиш помощ.

А за лекарствата - нали не очакваш, че има хапче за проговаряне  Wink

# 6
  • София
  • Мнения: 215
Здравей re-sol, за всички неща които са написали майките преди мен не мога да кажа нищо, но аз от моя си опит да попитам - правена ли е аудиограма на детето, сигурна ли си че чува, защото загубата на слух е основна предпоставка за липса на говор

# 7
  • София
  • Мнения: 4 949
Здравей, re-sol,

Напълно подкрепям това, което са писали другите майки.
С дете, което на 3 години имаше не повече от 10 думи в речта си, което на 4 години едва успяваше да свърже две думи в изречение, което, противно на "успокоенията", че то изведнъж ще проговори и няма да мога да го спра, мога само да кажа, че без ежедневна, продължителна /над две години/ и настоятелна работа с детето и без помощта на логопедите, не вярвам, че то щеше да може да говори така, както сега го прави. На 5 години и половина има съществен напредък, макар все още да не е постигнал напълно свободната и правилна реч на своите връстници. Но вече знам, че това е начинът. Нещата никак не станаха изведнъж, а бавно - дума по дума, фраза по фраза, от просто към сложно, тема по тема - сякаш градиш къща - първо основа, после стени, тавани и накрая покрив. После може и градинка около нея да направиш. Просто някои деца не усвояват речта без помощ и без работа с тях, при тях няма "изведнъж", няма "израстване" на затрудненията, а се изискват насоки и знания какво и как да правиш, много работа и постоянство.

Последна редакция: чт, 07 авг 2008, 00:06 от Prizma

# 8
  • Мнения: 1 710
Надявам се не сме те уплашили, но това е форум на родители минали през доста неща. И дете, което не говори до три годинки иска сериозно да се види. Започни нещата едно по едно. Увери се, че със слуха всичко е ок. После потърсете логопед и психолог. Пиши откъде си - тук има майки, които ще ти дадат координати на добри специалисти. И така - стъпка по стъпка. Може да е нещо малко и незначително, което бързо да се отстрани, но може да е нещо, което изисква сериозна работа. Успех.  Hug

Последна редакция: пн, 09 фев 2009, 21:21 от Maia Stoitseva

# 9
  • Мнения: 2 531

Ре-сол - да много са децата с такива проблеми. И това е проблем и то сериозен. Забрави за всички, които ти казват как някои деца проговарят по-късно.... и не чакай като мен 4 години за да потърсиш помощ.  Naughty
Напълно съм съгласна! И моя син имаше проблем , т.е не говореше . При нас се оказа че има намален слух и от там е забавянето! Това го установихме едва на 4,5 г.! Задължително проверете слуха на детето и го заведете на психолог!
Относно ноотропила- как му понася на детенце? Моя син изобщо не го понесе , превъзбуди го много! От него може да очакваш по голяма концентрация, но и е добре да поработите повечко за да я използвате  Wink
П.П.и аз не вяравм че има деца които късно са проговорили и "изведнъж" като възрастни, макар че ми цитираха сумати примери!

# 10
  • Мнения: 1 040
Здравейте мили мами моя син е с епилепсия и е на 2 години и три месеца пие три вида лекарства за пристъпите за сега сме добре но той не ходи самостоятелно,като го държа за ръцете ходи,не говори казва мама,баба да-да,не, бау но не знае значението на думите само на кучето вика бау също така много е злояд все още яде пасирана храна опитвала съм много пъти да му давам по твърда храна но я повръща и после не иска да яде а трябва да има нещо в стомахчето защото пие силни лекарства.Посаветвайте ме кво да правя от сега ви благодаря много. Hug

# 11
  • Мнения: 1 234
emа-диди, според мен трябва да се обърнеш към логопед за проблемите с храненето. За съжаление това също оказва влияние на говорния апарат. Има си упражнения, които трябва да се правят, но логопеда ще ти обясни. Аз лично не мога да ти дам координати на логопед, който се занимава приоритетно с деца на толкова малка възраст в Кърджали, но за София и Варна имам координати.  Може да попиташ и в тази тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=188269.260

# 12
  • Мнения: 28
На детето е правена аудиограма и няма проблеми със слуха. Правихме му и други изследвания на които не се установи никакво увреждане само ни препоръчват среща със психолог и логопет. Аз самата като чета писанките по-горе се плаша, сякаш до сега се надявах всичко да се оправи от самосебеси. Детето не иска да повтаря след мен, когато се мъча да се занимаваме или да играе, сякаш немога да и задържа вниманието.Ходим на градинка но почти не играе с децата защото те си говорят и общуват помежду си, а нашето дете неможе.
Иначе не съм имала проблеми с бременността ,детето нормално си проходи на 1год., нямаме в рода си такива хора.
Честно казано се страхувам от всичко това.

# 13
  • Мнения: 1 434
Re sol   Моя съвет е   ако  желаете да споделите   в кой град сте,повечето   от   нас  посещават логопеди   повече от  3 години и     сме  сменили   една голяма   част    докато попаднем на подходящия ,преди  3 години тук нямаше  грам информация освен    темата  Консултация с логопед   в която ти казват отидете на логопед - до там. Препоръчвам ви   в най - скоро  време    да започнете  терапия    за доброто на детето .
Добре е че сте правили  аудиограма   и сте отхвърлили проблеми с слуха.
Нищо страшно няма  просто    при някои  деца   , се получава  така по трудно проговарят и не от само себе си   а  с много много   работа   ежедневна   ,  за да се научат да говорят...мислят разсъждават ,въобще да водят   нормален начин на живот и да комуникират като останалите .. Хубавото е че няма невъзможни  неща   bouquet

И не се подлъгвайте на приказки   че детето     то само  ще се отприщи  и   ще проговори    от само себе си  ...,... заради такива  приказки    чакахме до  3 год. Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 588

Честно казано се страхувам от всичко това.
      Миличка, всички сме минали през този момент на страха и отричането на проблема. Но сега най-важното е да помогнеш на детенцето си. Ние започнахме работа с логопед преди 2 години, когато дъщеря ми знаеше много малко думички, но сега вече резултатите са налице и продължаваме работата с логопеда , учиме и  в къщи.
      Не се предавай и бъди силна, защото страха е лош съветник. Hug

Общи условия

Активация на акаунт