Отговори
  • Мнения: 376
Синът ми  (на 7 месеца)  от повече от 10 дни пишка малко (3-4 пъти на ден) и много жълто. В понеделник го заведох на изследвания, и резултатите показаха че урината е силно концентрирана и кетоните са високи, което говори за леко обезводняване и глад. Кърмя го на поискване, около 5-6 пъти на ден и 3-4 нощем, имаме 2 храненета с твърда храна, които в началото тръгнаха добре, яде6е по 50-60 грама на ядене, но вместо да ги увеличи, след 2 месеца захранване, взе да намалява. явно му писнаха пиуретата. Сега давам и парченца хляб, добре сварен ориз, резенчета моркови, тиквички, но изяжда минимално количество. Опитвам се да съчетавам с ПЗ, но резултата явно е глад. Последните два дни въведох и месо, а от преди една седмица и жълтък, под силния натиск на таткото. Знам че е рано, но ме обвиняват сериозно че държа детето гладно. Имам огромна нужда от съвети от всякакво естество, за кърмене и захранване. Ето и някои по-конкретни въпроси
1. Да дохранвам ли с шишета? Допреди месец и половина дохранвах, защото не сучеше добре от самото начало, но след като захраних, детето само намали добавката на по 20мл два пъти на ден, и се давеше при тези малки 20мл, затова ги махнах. Но, явно не приема достатачно кърма, след като е леко обезводнен, а приема по около 50-100мл вода на ден. Поти се много, тук са ужасни жеги, но мисля че все пак проблема е започнал след като съм махнала шишетата.
2. Ако дохранвам с шишета, колко пъти на ден? Засега успявам само вечер да му дам 20мл (слагам 50мл в шишето). Това достатъчно ли е?
3. Въпрос към практикуващите ПЗ - как да го въведа, и дали ще помогне? Малкият си пада по цели късчета хляб, месо, но поема малко. Днес му дадох попарка хляб в пилешка супа с пиуре от грах, и много го хареса.
4. Какви подправки да слагам за да му направя по-вкусна храната. Знам че има хиляди статии за това, но наистина нямам време да чета. ще бъда ужасно благодарна ако ми дадете идеи тук, или линкове. Предполагам малкият хареса пилешката супа защото беше солена.
5. Мога ли да  давам залъчета хляб, бебешки бисквити и други между храненета?
6. С какво да разнообразя попарите? Оризова каша почти не яде, веднъж на 3-4 дни поема. Иска разнообразие. Предполагам и с попарата с хляб ще се получи така. Спагети?
7. Да добавя ли трето хранене? Кога? Сутрин 9?

Сигурно всичко това звучи объркано, но помощ от местен педиатър не очаквам, от два месеца ме карат да давам жълтък и рибено пиуре и морски деликатеси, да слагам сол и захар в храната за да яде повече. Местната схема е малко различна. Хорица разни тук ме карат и да намаля кърменето на сутрин и вечер, за да яде повече твърда храна и да дебелее  #Crazy. Междудругото сега сме само 7.5кг, на 7 месеца и седмица. Два месеца поред наддаваме само по 200г на месец.

Благодаря на всички отзовали се на който и да е от въпросите!

п.с. от чудо взех и сокове да давам от два дни, да не е обезводнен, след като не поема кърма и вода достатъчно. Пускам и климатик вече, да не се поти! Много съм объркана.

Последна редакция: чт, 07 авг 2008, 03:57 от Martani

# 1
  • Мнения: 2 096
детето ти е шашнато от много екстремното захранване.. не му даваш възможност да свикне с вкуса.. въвеждай 1 нов продукт на седмица.. спри месо и жълтък за сега само зеленчуци.. давай му водичка не подлсадена.. ако е жаден ще си пие.. не му даваш нищо 1 час преди кърмене.. храни го 1 час след кърмене.. не му отказвай гърда.. храни го нощем най вече рано сутрин.. ако се съмняваш че е обезводнен може да даваш глюкоза на 15 мин по 1 с.л. .. спорд мен състава на урината му е такъв заради храните и жегата.. ако се вслушаш в съветите ми мисля че бързичко ще се оправите.. пиши след седмица как се е повлиял.. остави соковете за по нататък..

# 2
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Звучиш доста разтревожена и объркана. Само да попитам- таткото местен ли е или българин, че оказва натиск за храненето?
На 7 месеца всъщност не е нужно да има огромно разнообразие от храни, още повече захар, сол и прочие подправки. За дохранването с шише нямам опит и не мога да ти помогна, аз бих наблегнала на често кърмене; споменаваш, че детето е яло с апетит попарата- чудесно, значи можеш да продължиш да я предлагаш. Аз не бих се осмелила да дам глутеносъдържащи храни преди 8 месеца, но ти си познаваш най-добре детето. Опитвала ли си да смесиш картоф с кърма например? И заради вкус и заради повече калории Wink
Понеже имам лошия късмет с второто ми кърмаче - за Бога, отложи захарните изделия колкото може по-късно; на 1 год. моето има кариеси след прием на антибиотик и хапване на подсладените йогурти и бисквитки.(захраних го педагогически, но явно занемарих дисциплината със сладкото, сега съм като цербер да се мият редовно зъби след ядене)
Как приема плодовете? Те също съдържат захар, та по-добре от тях да си я набавя, отколкото от бисквитките( пък и те действат запичащо, а в жегите това не е най-доброто, от което се нуждае едно бебе)
Рибата тук се води потенциален алерген, не можеш ли това да използваш като оправдание, за да не се дава на бебето толкова рано? В крайна сметка, ако дадеш това, което ти "предписват", родата и педиатърът ще са  доволни за известно време, но после твоето дете може да има проблеми с алергии.
За "десерт" наддаването на кг не е ултимативното мерило за нормалното развитие на едно бебе, те растат и на сантиметри. Някои бебета качват по-бързо, някои по-бавно, всяко си има свое темпо на развитие. Гените също оказват влияние, още повече че с възрастта, се забавя качването на кг.
Още нещо се сетих, краставицата и динята са добри доставчици на течност, ако не иска да пие вода, то поне от плода и зеленчука да си ги набавя...и пак- честото кърмене със сигурност помага срещу дехидратация!
Успех  Peace

# 3
  • Мнения: 47 981
Мисля че основният ти проблем е обезводняването, самата ти пий повече вода и предлагай вода, разреден сок или чай на бебето.

# 4
  • Мнения: 552
А как се чувства детето?Жизнено ли е,играе ли си,гука ли?
Има ли температура?
Урината .,която изследвахте само нормална ли беше или направихте и микробиология...често бактерии в урината са причина детето да отказва храна.
А иначе наблягай на кърменията и по възможност давай вода с лъжичка или спринцовка Peace
А 200гр качване на тази възраст не е зле Wink
Моя син е на 7 месеца и тежи 7750гр

# 5
  • Мнения: 376
А как се чувства детето?Жизнено ли е,играе ли си,гука ли? --да, повече от жизнено, имам чувството че ще проходи даже...пълзи из всички стаи, катери се по дивана, пада, става, пак пада...ужас е. тои затова и се поти повече от нормалното.
Има ли температура? - не, поти се...
Урината .,която изследвахте само нормална ли беше  --да, ще направя пак изследане и микробиология ако нещата не се оправят скоро
А иначе наблягай на кърменията -- това тои решава, аз не мога насила да го накарам. Винаги става само когато тои иска. Вчера след големия обяд не поиска да суче цял следобед, чак вечерта за приспиване

pepelyashka, таткото е местен, да, бързо се усети  Peace, сега е зор за рибата...родата е ужасена от бавното захранване, при тяхната такава богата кухня и разнообразие, нарпаво е грехота детето да седи на ограничен брои плодове и зеленчуци....

.. не му даваш нищо 1 час преди кърмене.. храни го 1 час след кърмене..

sky* --  кърменето е непредвидимо, трудно е да разбера кога ще баде следващото кърмене, а хранене след кърмене също е трудно, не яде савсем...фиксирала му бях хранене в 12 и 18-19, а сега и тези храненета станаха на поискване. Нито 15 минути по-рано, нито по-късно, само когато тои реши и извика.  Освен това кърменето през деня усещам че е все по-бързо и кратко. зачести, но суче много малко всеки път. Истинските храненета като че ли намаляха.

Последна редакция: чт, 07 авг 2008, 04:02 от Martani

# 6
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Мартани, виж дали няма да намериш нещо, което да е в полза за убеждаване на таткото по въпроса за захранването
http://www.llli.org/Chinese.html и риска от алергии. Ще разпитам моята съседка китайка, тя как е захранвала щерка си тук. То хубаво, че има разнообразие от храни, но бебето не е гъска за угояване все пак  Peace

# 7
  • Мнения: 1 691
Като практикуваща ПЗ за друг начин на хранене не мога да ти дам съвет, но специално ако избереш ПЗ (дори и комбинирано с друго захранване), добре е да предлагаш храна не 1-2 пъти, а 7-8 пъти дневно, т.е. на всяко хранене. Така може да поема малко, но ще е начесто. Щом се обезводнява, предлагай опитай да кърмиш по-често, а ако държиш на режима, който си изградила, предлагай водичка винаги, когато се сетиш.
За овкусяването на храната - аз лично винаги съм слагала сол, но в съвсем умерени количества. Иначе спокойно може да ползваш абсолютно всякакви зелени подправки, а и повечето от тези на зърна (дори черен пипер по малко). Децата обикновено много харесват чесън и лук.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 673
И на мен ми изглежда, че бебето е по-скоро обезводнено, но не гладно. 200 гр. за неговата възраст не е толкова малко. Някои бебета се захранват изключително бавно, дъщеря ми до година и 2-3 м. почти не ядеше твърда храна. ПЗ е ок за такива деца, но само ако се храните здравословно, без сол, захар и много пикантни подправки /вкл. и мононатриев глутамат/, а знам, че местната кухня набляга на подправките и пърженото, така че, може да смениш стила на готвене в по-български и здравословен вариант и да даваш да опитва и от Вашата храна. Защо не включваш климатика, там са страшни жеги и е влажно, аз го включвам и тук, в България, гледаш да не духа директно в детето, в такъв случай няма проблем, не виждам защо детето трябва да се поти. Давай често чиста вода, увеличи броя на кърменията и по твоя инициатива, може би трябва да ядеш овесени ядки, жито, да пиеш лактогонен чай, малко бира, нещо, с което да увеличиш и кърмата, но честото кърмене е най-доброто за това. Пикантни подправки, сол, захар и бързо захранване са най-лошото нещо, което можеш да направиш в момента, гледай да удържиш на натиска от роднини, за да не гледаш после злоядо/алергично дете.

# 9
  • Мнения: 3 205
Аз се сблъсках с подобен проблем при големите жеги тук - малкият ми син спря да пишка почти, а урината стана тъмно розово-жълта. Пишкаше по същия начин - 3-4 пъти на денонощие. За съжаление тогава той не желаеше вода, а понеже е - да не кажа другото, което ми идва наум - много упорит, не желаеше и да суче. Той също се поти ужасно много. Инае нормално пишка 6-7 пъти за денонощие, в малко количество, урината му е бледожълта.

Как процедирах - най-важното е да намалиш потенето. Ако повечето течност в тялото излиза през кожата, няма какво да минава през бъбреците. За 2-3 дни това не е обезпокоително, но за повече време е опасно. Дръж детето голо - дрехите спарват, та ако ще и да са памучни - и на хладно. Опитвай се да ограничаваш престоя в количка и столче за кола, защото тогава най-много се спарва гърба. Щом се справиш с потенето, ще се увеличи уринирането.
Аз спрях захранването и минахме само на кърма, защото това беше единствената течност, която макар и с много мъки и уговорки, приемаше. За момента твърдата храна не е важна, важна е водата. Колкото по-течна е храната, толкова повече вода ще получава. Колкото по-малко сол има в храната, толкова по-малко се натоварват бъбреците и пишкането ще се увеличи. Може да се опиташ да му даваш да суче по-често нощем, моето диване поне тогава не ми отказваше, защото спеше и не беше в настроение да се дърпа. Ти самата пий много вода, защото поне при мен, ако не пия достатъчно, нямам предно мляко и като тръгне задното, то е гъсто като крем  Rolling Eyes

За водата - предлагай му често, в един момент ще пропие по-стабилно. Малкият до миналата седмица не искаше, а от няколко дни нещо му стана и изпива по 100 мл вода за 2-3 минути - докато му дам шишето и вече е празно. Съответно и почна да пикае като хората (бебетата) за пръв път от месеци насам, обилно и безцветно.

Наддаване 200гр си е супер, още повече, че детето е жизнено и не е недохранено, поне ти така го описваш. За самото хранене - при Диваненцето също имаше проблем около месец, след като почнахме - както ядеше и изведнъж спря. Аз спрях за десетина дни да му давам твърда храна (пюре) и после почнах нещо като ПЗ - сядам да ям, той в мен и му давам неща, които са подходящи - картоф, морков, малко варено месо. Давах му да опитва и от манджите, които готвех на брат му - само да близне лъжицата. За 2-3 седмици усети, че пропуска нещо интересно и сега е малка прахосмукачка, който седне на масата, Даниел е компания и крещи, докато не получи и той. В момента е на 8 1/2 месеца и има 2 заместени храненета, като не смятам да замествам и трето поне в следващите 2 месеца (щото иначе съвсем ще се отбие). Рибата в частност и екзотиката и изобилието на китайската кухня могат да почакат още няколко месеца - няма да му избягат, цял живот ще ги яде  Laughing

# 10
  • Мнения: 376
Moмичета благодаря ви безкраино много, и на тези които ми писаха лично, от всеки ползвам по нещо!   bouquet

pepelyashka, краставички и диня вървят много добре, плодове също! А за саита, информацията на китаиски е ограничена, имаш ли под ръка нещо на англииски?  Благодаря ти!

юл4е , благодаря ти много, наистина звучи еднакво, а съветите ти много подходящи, вие за колко време се оправихте? Дни или седмица?

Зузу, днес вдигнахме тмпература 38, цял преди обяд, но сега я свалихме и сме добре. Таткото го оправи набързо. Ти за това питаше нали? От вирус ли мислиш че е? Тук ми го обясниха с лошо храносмилане. Може и да съм го простудила с климатиците. newsm78 важното е че се оправи.  Whistling

Благодаря ви!  bouquet Hug

# 11
  • Мнения: 3 205
Ами Дани си увеличи броя на напишванията, когато ограничих потенето - за няколко дни. Тогава не започна да поема повече течности, но като му е по-хладно и не се поти толкова, течността, която поема, не излиза през кожата, а минава през бъбреците.
Водата може да я даваш и с лъжичка или спринцовка (от детско лекарство или обикновена за еднократна употреба), наливаш си в чашка 30-40 мл и даваш, после след 1 час някъде - пак.

Общи условия

Активация на акаунт