Туршия.

  • 53 292
  • 67
  •   1
Отговори
  • гр.София
  • Мнения: 199
Искам да направя парена туршия ,но никога не съм слагала.Кажете рецепта и кога трябва да я направя.В бидон колко да е голям ,колко кг.зеленчуци.Много благодаря момичета.

# 1
  • Мнения: 311
Аз преди правих такава, но не парена и това беше към края на август.
Нареждаш каквито искаш зеленчуци - зелени домати, динчета, чушки /от тези белите/, карфиол, моркови задължително. Затискаш с венец от лозови пръчки. Измерваш колко вода ще поеме, след това я изливаш обратно в кофата и я разделяш на две. В едната част слагаш сол и бъркаш за да се стопи. После пробваш с прясно яйце за соленост. То трябва да се показва колкото 5 стотинки. Изливаш обратно двете води и слагаш на тъмно /в маза/. От време на време се преточва или продухва.
Аз от тази туршия ядях сам динчетата, докато я правех де, вече не се занимавам, но и те бяха много вкусни.

# 2
  • Мнения: 25 449
В тази жега туршия в бидон няма да оцелее, освен ако не искаш да я наблъскаш с консерванти.
Или стерилизираш в буркани, или чакаш да захладнее.  Peace

# 3
  • Мнения: 27 524
О, парена туршия си правим често. Нямам никаква зависимост от сезоните или температурите навън. Така или иначе за в чужбина това е май единствената туршия, която винаги става  Grinning
Рецептата ни е:

За 8кг зеленчуци (слагаме карфиол, чушки, моркови, зеле, съвсем малко целина и чесън):

2л вода
1л оцет
200гр сол
500гр захар
400гр олио
черен пипер на зърна

Кипва се цялата смес и веднага се заливат зеленчуците, затискат се да са под течността с чиния, захлупва се с капак и се оставя така на стайна или хладна Т за 2 седмици.

# 4
  • Мнения: 22 867
 Блонди, а трайна ли е тая туршия или трябва веднага да се яде след двете седмици?

# 5
  • Мнения: 134
В тази жега туршия в бидон няма да оцелее, освен ако не искаш да я наблъскаш с консерванти.
Или стерилизираш в буркани, или чакаш да захладнее.  Peace
Ето защо ми се скапаха краставичките. Вече ще имам едно наум.

# 6
  • гр.София
  • Мнения: 199
Момичета не ме разбрахте ,нямам намерение да слагам сега ,а есента .Питах кога точно се слага за зимата да не изпусна зеленчуците.Исках да ми кажете в малко бидонче колко зеленчуци се слага и колко марината.

# 7
  • гр. Козлодуй
  • Мнения: 203
Някой правил ли е туршия от малки червени доматки - т.н. "сливки". Като дете съм яла такава - само целите доматки и нищо друго, обаче не знам как се приготвя. В момента имам доста такива доматки и се чудя какво да им правя ... Ако някой знае рецептата моля да ми я каже Simple Smile

# 8
  • Мнения: 27 524
Блонди, а трайна ли е тая туршия или трябва веднага да се яде след двете седмици?

О, не, трайна е, особено ако я държиш на хладно - балкон, хладилник... може да стои около два месеца, след това започва леко да се лигави и става по-киселка, но пак става, де. Ние затова си правим по една тенджера, за да не стои голямо количество дълго време.  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 1 949
Блонди, много благодаря   bouquet Точно някаква леснотия търсех Wink Ще се пробва задължително  Peace

# 10
  • Мнения: 1 425
А знае ли някой как се прави туршийка, ама като купешката.....дето я продават насипно в торбички..... newsm78
Извинявам се за спама но да не отварям нова тема........ Praynig

# 11
  • Мнения: 311
А знае ли някой как се прави туршийка, ама като купешката.....дето я продават насипно в торбички..... newsm78
Извинявам се за спама но да не отварям нова тема........ Praynig

Ами точно както съм я описала по-горе, само мисля, че слагат копър и повече сол.

# 12
  • Мнения: 577
Цоп при вас.Миналата година правих,тази година ще се пробвам пак.Само да ви почета малко.   Hug

# 13
  • Мнения: 165
Миналата година ядох една туршийка, зеленчуците хрупкави.Мммм, чудна.
Мацката ми каза, че е царска туршия.
Като завирала марината, слагала аспирин, затваряла
и е готова. Без допълнително заваряване на бурканите.
Някой да има тази рецепта.
Моля, да споделите дали наистина зеленчуците стават хрупкави, рлс!

# 14
  • Мнения: 5 001
Миналата година ядох една туршийка, зеленчуците хрупкави.Мммм, чудна.
Мацката ми каза, че е царска туршия.
Като завирала марината, слагала аспирин, затваряла
и е готова. Без допълнително заваряване на бурканите.
Някой да има тази рецепта.
Моля, да споделите дали наистина зеленчуците стават хрупкави, рлс!
Писах ти в другата тема за царската туршия....Така става хрупкава.Гаранция!

# 15
Блонди, а трайна ли е тая туршия или трябва веднага да се яде след двете седмици?

О, не, трайна е, особено ако я държиш на хладно - балкон, хладилник... може да стои около два месеца, след това започва леко да се лигави и става по-киселка, но пак става, де. Ние затова си правим по една тенджера, за да не стои голямо количество дълго време.  Simple Smile

Аз също ще пробвам този вариант

# 16
# 17
  • София
  • Мнения: 3 814
Блонди, записвам си твоята рецепта. Peace До сега само сурова туршия съм слагала.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Блонди И аз записвам рецептата, но все пак тази туршия не може ли да се консервира в буркани.Нещо нямам условия да ми стои по съдове , та на студено , по бълкони ... Embarassed Embarassed Embarassed

# 19
  • София
  • Мнения: 3 814
Блонди, направих една тенджерка с туршия по твоята рецепта, ще видя какъв е резултата след две седмици. Peace
Само да те питам, разбърква ли се от време на време или се оставя така. Thinking

# 20
  • София
  • Мнения: 3 814
Блонди, благодаря за рецептата, туршията е готова вече и хапваме. Страхотна е!  bouquet

# 21
  • Мнения: 952
Парена трушия съм похапвала само на гости. Ние правим сурова. Сега след като Блонди   bouquet даде рецептата, мисля и аз да пробвам с малко количество. А като чета коментарите на geleva май не е нужно да се чакат двете седмици  Wink

# 22
  • София
  • Мнения: 3 814
При мен за пет дни, стана готова. Страхотна е, снощи на два пъти слагах, не можеш да спреш да я ядеш.  Блонди, благодарности и от мъжа ми.   bouquet
Днес взех още продукти, ще слагам пак.  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 39
Вчера и аз правих парена туршия.Най-хубавото  е,че може да се хапва от нея на същия ден.
Направих я в 9л. пластмасова кофа.Снощи я опитахме и е много вкусна.
Продукти:
4кг.червени чушки,2кг. зеле,1кг. моркови(аз сложих и една глава карфиол)
За марината:
1 бут.оцет 700мл.(аз сложих 1л.),250гр.захар,250мл.олио,100гр.сол,ч.пипер,чесън,даф.лист

Марината се чака да заври и се потапят за малко чушките и морковите(може цели или вече нарязани).Зелето се реже наситно(като за салата) и после се омешва с вече попарените моркови и чушки(карфиол по желание).След като изстине марината, се добавят 6 аспирина (аз сложих 10 за по-сигурно) и се заливат обърканите зеленчуци.Ако обичате по-кисело или по- солено, не е проблем да добавите след това сол или оцет.
Да ви е сладко!

# 24
  • Мнения: 774
geleva, видях я твоята туршия по рецептата на Блонди. Много апетитно изглежда! Зариби ме и мене! Другата седмица ще я правя.  bouquet

Ти къде я държа и разбърква ли я?

# 25
  • София
  • Мнения: 3 814
yagodka , туршията я направих в една тенджера и я държах на кухненския шкаф, като стана готова в хладилника.  Hug Сега съм заредила и едно малко бидонче, което съм сложила до хладилника. Peace

# 26
  • Мнения: 774
geleva, благодаря ти, че сподели опит!  bouquet Следващата седмица ще я правя, но като за начало с половин доза, че нямам толкова голям съд. Ако стане ще се снабдя с по-голям. Grinning

# 27
  • София
  • Мнения: 3 814
Забравих да пиша, не съм я разбърквала, само от време на време отварях капака и притисках чинията надолу, да няма продукти на повърхността.  Peace И опитвах дали е готова.  Laughing

# 28
  • Мнения: 774
Да, и аз ще опитвам често-често... Нямам търпение... Laughing

# 29
  • Мнения: 229
А моята туршия която правя рецептата я имам от вестник за дома и я правя всяка година
в 3 л буркан надъното се слагат;
25с.л..или1 ч.ч. оцет
3 с.л. сол
4 с.л.захар
5 аспирина
магданоз,керевиз,копър придават много добър вкус на туршията и зеленчуците,зелени доматчета ,моркови,цветно зеле,зелени и червени пиперки по дребни,обикновено зеле,краставички;чесън
Накрая се залива с гореща вода слага се капачката и се обръща буркана за 12 часа,следващите няколко дни  се обръща по 1-2 пъти много е трайна

# 30
  • Мнения: 3 036
Моята туршия е подобна.
Единствената разлика е че не я затискам.
8 кг зеленчуци:
зеле,моркови,червени чушки,карфиол,всичко нарязано в бидонче.
Общото количество е 8 кг,но аз имам предпочитания към морков и карфиол,
затова слагам повече от тях ,а намалям зелето.
Чушките и карфиола не омекват ,а си остават хрупкави.
Следните продукти ги слагам в тенджера и като заври ,заливам продуктите.
Слагат се 4 чаени чаши оцет;
4 чаени чаши захар
1 чаена чаша олио;
8 чаени чаши вода(студена)
1 чаена чаша едра морска сол;
8 аспирина

# 31
  • София
  • Мнения: 360
Здравейте! Зарибихте ме и мен с тези туршии. Много ме изкушава тази, на Блонди, но имам въпрос към тези, които са я правили: може ли да стане без олио?

# 32
  • София
  • Мнения: 10 858
desi_minkova, geleva, Блонди понеже рецептите ви са подобни, искам да питам може ли да се сложи за съхранение в пластмасови кутии?
Нямам бидони или кофи за тази цел, мисля, че в кутии би трябвало да стане, нали?

# 33
  • Мнения: 774
Блонди, хиляди благодарности за рецептата за туршията. Стана много хубава!  bouquet

# 34
  • София
  • Мнения: 10 858
О, парена туршия си правим често. Нямам никаква зависимост от сезоните или температурите навън. Така или иначе за в чужбина това е май единствената туршия, която винаги става  Grinning
Рецептата ни е:

За 8кг зеленчуци (слагаме карфиол, чушки, моркови, зеле, съвсем малко целина и чесън):

2л вода
1л оцет
200гр сол
500гр захар
400гр олио
черен пипер на зърна

Кипва се цялата смес и веднага се заливат зеленчуците, затискат се да са под течността с чиния, захлупва се с капак и се оставя така на стайна или хладна Т за 2 седмици.



Да припомня страхотната туршийка на Блонди   bouquet
И да питам, ако я стерилизирам в буркани дали ще издържи през цялата зима?

# 35
  • Мнения: 577
Ехехехе   bouquet Възроди се темата точно след една година.
Аз ще направя туршията на Мастерче  Wink

ЦАРСКА ТУРШИЯ
Дозировката е за компотен буркан:
2 аспирина,2 с.л. захар,1 с.л. с връх морска сол,8 с.л. оцет.

В бурканите на дъното се слагат аспирина,захарта,солта,оцета.После се натъпкват колкото може по-плътно,камби(нарязани без семките),моркови,карфиол,обелени скилидки чесън,листа целина.
Слага се да заври вода и се налива през фуния(зада не се спука стъклото),затваря се с капачката и се обръща.За 24ч. се обръщат веднъж с капачката нагоре,веднъж надолу.Това се прави 1 седмица.После се прибират на хладно и това е.
 Туршията е трайна и остава хрупкава.

# 36
  • София
  • Мнения: 10 858
Хихихи, наистина е след точно една година, странно съвпадение  Heart Eyes

Аз я направих на Мастерче, много е хубава!!!   bouquet
Сега ще направя и от на Блонди, защото е малко по-различна и също страхотна  Peace

# 37
  • Мнения: 767
И аз да благодаря на Мастерчето за страхотната рецепта!  bouquet
Правя вече два пъти от нея, а зарибих и квартала Mr. Green.

# 38
  • Мнения: 5 595
Моята туршия е подобна.
Единствената разлика е че не я затискам.
8 кг зеленчуци:
зеле,моркови,червени чушки,карфиол,всичко нарязано в бидонче.
Общото количество е 8 кг,но аз имам предпочитания към морков и карфиол,
затова слагам повече от тях ,а намалям зелето.
Чушките и карфиола не омекват ,а си остават хрупкави.
Следните продукти ги слагам в тенджера и като заври ,заливам продуктите.
Слагат се 4 чаени чаши оцет;
4 чаени чаши захар
1 чаена чаша олио;
8 чаени чаши вода(студена)
1 чаена чаша едра морска сол;
8 аспирина
desi,разликата с рецептата на  Блонди е в аспирините.Те за какво се слагат:за по-голяма трайност или за да бъдат по-хрупкави зеленчуците?

# 39
  • Мнения: 1 798
Днес направих тази на esy - http://vkusnoikrasivo.com/recepy/786/%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0 … D1%88%D0%B8%D1%8F
Благодаря и за рецептата   bouquet

# 40
  • Мнения: 1 313
Благодаря и аз за доверието! Hug
Още утре можете да я пробвате, аз я започнах на другия ден и  беше супер, а вече почти свършва и трябва нова доза Embarassed

# 41
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Запис да следя темата  bouquet

# 42
  • Мнения: 5 001
petu6ka63 , Вивиан ,Жу  Hug Hug Hug Hug
Благодаря ви момичета за доверието!  bowuu

# 43
  • Мнения: 767
petu6ka63 , Вивиан ,Жу  Hug Hug Hug Hug
Благодаря ви момичета за доверието!  bowuu

Кво доверие, кви 5 лв, ние сме така пристрастени към твоята трушия, че въпреки 15 -те буркана, сме силно притеснени, че скоро ще свършат Sick! Утре ще правя още, но колкото и да са, няма да ни стигнат Mr. Green
Честно, TheNMaster, по-хубава трушийка не съм правила и яла newsm10. А от моят мъж  newsm20.

# 44
  • Мнения: 157
аз също искам да благодаря на Блонди за 4удесната рецепта   bouquet  bouquetМиналата зима я правих през седмица,малко да захладнее и я по4вам пак 

# 45
  • София
  • Мнения: 10 858
petu6ka63 , Вивиан ,Жу  Hug Hug Hug Hug
Благодаря ви момичета за доверието!  bowuu

Кво доверие, кви 5 лв, ние сме така пристрастени към твоята трушия, че въпреки 15 -те буркана, сме силно притеснени, че скоро ще свършат Sick! Утре ще правя още, но колкото и да са, няма да ни стигнат Mr. Green
Честно, TheNMaster, по-хубава трушийка не съм правила и яла newsm10. А от моят мъж  newsm20.

Аз пък вече адаптирах рецептата, като я прилагам за изостанали в хладилника зеленчуци  Laughing
Например преди няколко дни сложих само карфиол, който ми беше заседял от няколко дни. Без аспирин, за краткослочно ядене  Heart Eyes  Наистина страхотна и лесна туршийка!!!
Местерче  Hug Hug Hug

# 46
  • София
  • Мнения: 372
Правя вече две тенджери по рецептата на Блонди. Изключително съм доволна - става за 1 ден, изяжда се за два дена, черпих и гости - всички са доволни.

# 47
Мариновани камби 1dating
 smile3523
5кг.-камби
1кг.-моркови
1-връзка магданоз
1-бутилка винен оцет
500гр.-вода
1ч.ч.-сол
1ч.ч.-захар
1ч.ч.-олио
4-глави лук
4-глави чесън
2-пакета черен пипер на зърна
15-аспирина
- Кабите се режат на четири
- Лукът се реже на кръгчета
- Чесъна на скилидки
- Морковът на кръгчета
Всичко се обърква заедно в по дълбока тенджера.До престои една вечер.След това се пълнят в буркани и със саламурата се долива.Запечатва се.Оставя се на Слънце (аз ги слагам на терасата).Ивсеки ден се обръщат с капачката на долу и на горе.Около една седмица.
Това е нашата семейна туршия.Останала от баба ми, newsm20и става много сполучлива.Страхотно мезе за ракийка ! Мисля,че ще Ви е от полза.Опитайте ! newsm10

# 48
  • Мнения: 577
Аз съм готова с първите шест  буркана   eat
Трябва да направя още. Колко е карфиола при вас?Тук в Пловдив най-евтиния го намерих на 1.50 /кг.

# 49
  • София
  • Мнения: 10 858
При нас е 1,20 лв. Ама преди няколко дни, събота и неделя - не съм минавала през пазара.

# 50
  • Мнения: 767
При нас е 80 ст. Grinning

# 51
  • София
  • Мнения: 10 858
При нас е 1,20 лв. Ама преди няколко дни, събота и неделя - не съм минавала през пазара.

За няколко дни нещага доста са се променили при нас ....
2,50 е кг карфиол. Tired

# 52
  • Мнения: 182
Аз искам да ви предложа една туршия която е готова за 24 часа.Ние и казваме ''селска'' туршия, защото се прави с домашни чушки.Аз последния път я направих с купени и също стана много хубава.
Трябват ви зеле,моркови,чушки и чесън.Количеството е по преценка според тенджерата в която ще окисва туршийката.Чушките се напукват леко (ако са купени е по добре първо да се избушат преди да се напукат).И така в по голяма тенджера започва реденото на зеленчуците-нарязано зеле,моркови на кръгчета,чушки нарязани на по едро ако са от големите месести, ако са домашни се слагат цели и нарязани скилитки чесън.Така редите до изчерпване на продуктите.
Приготвя се саламура от оцет,сол и вода.Всичко е на око и според вкуса.Съотношението вода-оцет е 2:1.Всичко се кипва и се заливат зеленчуците след като изстине маринатата.Накрая препичаме хубаво оило-пак по преценка и изсипваме върху вече залятата туршя(олиото трябва да пръщи при заливането на зеленчуците).Притискаме така че маринатата да покрие всички продукти и оставяме на хладно.След 24 часа е готова за консумация.

# 53
  • Мнения: 7
мога да ви предложа страхотна рецепта за царска туршия за един буркан:
-8с.л оцет;
1с.л.захар;
1с.л.сол
2аспирина;
камби;
моркови;
карфиол;
целина.
Става превъзходна newsm10                                                                                                     

# 54
  • Мнения: 72
някой знае ли  рецептата за ловджийска туршия ?

# 55
  • Мнения: 48
здравейте, направих от парената туршия и стана страхотна. Днес пак ще правя, но карфиола го купих преди 2 дни и забелязвам, че е започнал да начернява. Има ли някакъв трик да го изчистя?Моля помагайте Hug

# 56
  • Мнения: 72
ето моята рецепта за царска туршия    15кг камби,7кг карфиол,5кг моркови,3кг зеле,3 глави целина всичко се нарязва и нарежда в каче след това в една тенджера слагам 0,750л олио,4.200л оцет,1 пакетче чер пипер,1 Дафинов лист ,60 аспирина всичко това завира и се залива.след два дена започваме да ядем.

# 57
  • Мнения: 72
забравих още 1,200 сол и 4..800 захар

# 58
  • Мнения: 577
bgdesi ,развесели ме  Joy /не с лошо,нито се заяждам/
Ама много количество  ooooh! Ако го направя това и има да ядем туршия близките 3-4 години .

# 59
  • Мнения: 72
 туршия се яде от септември до март вечер с ракията

# 60
  • Мнения: 1 394
Сигурно някой вече е писал рецептата,но аз ще споделя как я прави майка ми.Става много хубава.
5 кг зеле,2кг моркови,500гр камби червени и 300гр зелени чушки.Черен пиер на зърна -едно пакетче,листа целина,оцет,олио,сол,захар.
Зелето се нарязва много на ситно,морковите на колелца,чушките на дребно.Всичко се омесва добре.Залива се с гореща марината от оцета,солта,захарта и олиото,след което се поръсва с нарязаните листа от целина  и се разбърква добре.Така стои около 6-7 часа,като отвреме на време се бърка основно.Пълни се в буркани ,като се изцежда максимално течността.Затварят се и се варят 5 мин. за капак.

# 61
  • Мнения: 55
Здравейте!А някой знае ли сполучлива рецепта за зелено домати.Може и с нещо друго,но в рецептата да има зелени доматчета.....че имам доста.

# 62
  • Мнения: 1 394
Баба ми правеше туршия в найлонови торбички.Първо се слагат в отделни буркани моркови,зелени домати,чорбаджийски чушки със сол и вода да станат кисели.Реже се зеле на големи резени.Като са втасали /като са станали кисели вече/ доматите,чушките и морковите,слагаш в торбичка по един резен зеле,един-два моркова,1-2 домата и няколко чушки.Връзваш торбичката с конец,дупчиш я с игла на няколко места и нареждаш в някакво бидонче.Като сложиш всички торбички заливаш със саламура /вода и сол/ и затваряш.След две седмици имаш страхотна туршия.Вадиш си торбичка,режеш си туршийката,слагаш и малко олио и става разкошна.Това е една от най-хубавите туршии,които съм яла.
А иначе можеш да си направиш само зелени доматки в саламура /сол и вода/ и да ги оставиш да втасват.

# 63
  • Мнения: 1 047
Баба ми правеше туршия в найлонови торбички...
Много разход на торбички, бе.

# 64
  • Мнения: 1 313
Здравейте!А някой знае ли сполучлива рецепта за зелено домати.Може и с нещо друго,но в рецептата да има зелени доматчета.....че имам доста.

Ето една, но не съм я пробвала. Peace

Често майка ми ги слага в зелето.

# 65
  • Мнения: 1 047
...Често майка ми ги слага в зелето.
Майка ми прави зелените домати по следната рецепта и стават много хубави.
4л. вода
0,7 л. оцет
0,3 кг. сол
0,4 кг. захар
Маринатата се заварява и след като изстине се прибавят 12 счукани аспирина, след което се заливат 4 три литрови буркана, в които предварително са  наредени зелените домати, комбинирани с целина и морковчета по желание.
Най-отгоре се слагат вишневи клонки с листата и се затиска с лозови или вишневи пръчици.
Най-много обичам леко порозовелите домати.
Да ви е вкусно!

# 66
  • DE
  • Мнения: 971
Записвам се да не ви иzгубя Mr. Green

# 67
  • Мнения: 4
Аз правя саламурена трушия.
Домати зелени,цветно зеле,обикновенно зеле, моркови и цилина.
Вбидонче 25 литра редите зеле на филии нарязано после моркови,чветното зеле разделено на розички,и доматите като  ги набождате с вилица да втаса всичко заедно.прависа саламура -на това бидонче се слагат 3-4 шепи едра сол,която може дасе сложи и между редовете със зеленчуци,покрива се всичко с чиния,която да може да ги покрие да не изплуват и се налива вода до горе затваря се добре и след ден два се преточва с маркуч в друг съд като преточеното се връща обратно така поне 20 дни.после се слага натриев бензоад да не вкисва повече.На това ние му казваме селска трушия.

Общи условия

Активация на акаунт