Какво ще кажете за това решение?

  • 8 295
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 37
Борим се с мъжо с едни разпределения, проектираме мебели, решаваме инсталации...  ooooh!
Та ми се ще да чуя (прочета Laughing) мнения, критики, поправки, идеи... Всичко, което ви идва наум, щото дизайнера не можа да ни помогне много и май ще се връщаме на нашето си решение... Ама нещо все не ми се връзва... Въпреки че попривикнах - дъвчем го почти година.
Та ето какво сме намислили:

http://www.napravisam.bg/forum/files/dnevna3_383.jpg



Това в ляво е френски прозорец, който започва на 40 см от пода. На стената до него освен вратата към балкона има и още една врата (тук не е добре означена, но циановата линия все пак е прекъсната преди комина в долния десен ъгъл), а откъм коридора се влиза през вратата на дясната стена, означена с размер 90 см., но се оказа, че е 81.
Изискванията ни звучат горе-долу така:
1. Да не се влиза директно в кухненската част;
2. Да има визуален контакт между кухненската част и плазмата ;
3. Седящият на меката мебел, да не вижда остатъците от кухненските вакханалии;
4. Готвещия да не е с гръб към гостите.
Тъй като "холската" част ще се ползва предимно вечер, предпочитаме тя да е в тъмната част на помещението.

А ето и празното помещение за сравнение:




Надявам се да се включите, независимо дали с критика или с ново предложение. И двете ще са ни от полза.
А аз се заемам да изчета темата "Никога вече..."

* Моля, съобразявайте се с размера на разрешените изображения за публикуване! Tandoori

Последна редакция: пн, 11 авг 2008, 06:18 от Tandoori

# 1
  • Мнения: 2 992
визуално изглежда добре.

Има две неща, които на мен биха ми липсвали  кухнята, ако няма място за тях. Чекмеджета и съдомиялна машина. Ако миеш на мивката, дали няма да отиват пръски по седящия на меката мебел. Масата за хранене мисля, че винаги трябва да имам вариянт да настаня поне 6човека, а на вашата не виждам как ще стане. Не говоря за гости, които можеш и на ресторант да заведеш, ама баба и дядо, ако дойдат. Това са въпросите, които бих си задала, иначе ми се вижда удачно

# 2
  • Мнения: 1 441
Според мен в тази голяма стая можете да направите много повече от това, което виждам - можете да си имате отделен трапезарен кът с хубава маса за 6-8 човека, отделно по-голяма кухня (в тази нямаш почти никакво работно пространство) и кът с мека мебел и  разни там секции....  Confused Бих ви посъветвала да го помислите пак  Thinking

# 3
  • Мнения: 5 833
Основно правило е по пътя между вратите да няма мебели.Т.е. прекарваш линии от едната врата до другата и там трябва да е свободно.Аз лично бих изместила трапезарната маса нагоре и наляво.И не бих си взела кръгла.Купих си елипса,която при разтягане става по-дълга елипса с мисълта,че ще събере повече хора при нужда-нищо подобно.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 952
Ако сте решили да не се влиза през кухненската част не заради себе си, а заради гости бих ти предложила още веднъж да премислите. Важно е на вас да ви бъде удобно. На гостите всякак ще има бъде добре, ако са близки. По далечни познати май вече се срещат извън къщи - просто е по-лесно за всички.

Мисля, че имате нужда от професионална консултация - помещението не е лошо, предполага да се разположите удобно. Лично аз не бих сложила голям хладилник и двукоритна мивка, а да се лиша от миялна и работен плот. Имаш ли място за пералня извън това помещение?

Понеже неколкократно споменаваш гости, исках да те уверя, че трябва да мислиш на първо място за удобството на семейството. Ще прекарваш много часове в домашна работа, няма какво да се правим, че не е така и освен това не правите представително жилище, а нормално семейно такова.

# 5
  • Мнения: 539


Какво е отбелязано с прекъснатата линия?

# 6
  • Мнения: 37
... Масата за хранене мисля, че винаги трябва да имам вариянт да настаня поне 6човека, а на вашата не виждам как ще стане.
Какво е отбелязано с прекъснатата линия?
Това е вариантът за уголемяване на масата. Ама като чета поста на W, май ще минем на другия вариант:

Само дето масата ще е квадратна, диванът и плотът - по-къси, а печката ще е на стената, за да ползваме вграден абсорбатор - смятаме, че ако сложим островен над плота, това ще пречи на светлината, а и ще обособи двете помещения, което не ни се ще да правим.
...Има две неща, които на мен биха ми липсвали  кухнята, ако няма място за тях. Чекмеджета и съдомиялна машина. Ако миеш на мивката, дали няма да отиват пръски по седящия на меката мебел.
Съдомиялната е предвидена - под мивката, а за чекмеджета се надявам да намерим място. Относно пръскането сме се уточнили от самото начало - мивката ще е по-ниско в сравнение с предната (видима от входната за стаята врата) стена на плота - т.е. ще има по-висока част, която да спре пръските.
Основно правило е по пътя между вратите да няма мебели.Т.е. прекарваш линии от едната врата до другата и там трябва да е свободно...
- в случая, с три врати и френски прозорец, просто няма как да се съобразим с всички изисквания и правила за  проектиране. Засегнали сме само една ходова линия, другите две са свободни. Просто не сме видели по-добро решение...
Ако се сещате нещо, което ви се струва подходящо, моля, пишете! Този ми призив е основно към BAN - разчитам на някои по-умни идейки. Честно казано, надявам се да се включат и Малена, и Ксения
Виж, bib.bib, не гостите са проблема, а нашето усещане за уют и спокойствие. И, между другото, прочетох си поста, само веднъж съм споменала гости   Wink
Благодаря на всички ви. Чакам много идеи и още много критики  Laughing

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 3 733
А каква роля играе този квадрат, към който е насочен единия от векторите на плазмата? При първия пост. На мен това разпределение не ми харесва. Котлоните би трябвало да са максимално отдалечени от гостите, шума на аспиратора дразни, тънкия усет на миризми също, (това е за последния проект, който си пуснала), и защо трапезарията да е в самата кухня!? Първия проект изглеждаше по-добре.

Последна редакция: пт, 08 авг 2008, 00:35 от AlexaS

# 8
  • София
  • Мнения: 2 952
[Виж, bib.bib, не гостите са проблема, а нашето усещане за уют и спокойствие. И, между другото, прочетох си поста, само веднъж съм споменала гости   Wink
Броят споменавания няма значение, идеята има.
Последен съвет, който ще си позволя. Пишеш, че масата ще бъде квадратна, а диванът и кухнята - по-къси. Начертайте си, ако трябва и на ръка истински мащабен проект. Непрофесионалистът се лъже и на "професионален" чертеж, какво остава за непропорционална скица. Последното го пиша на база на собствени грешки  Wink

# 9
  • Мнения: 784
Колкото и да са ми слабост френските прозорци, в случая, така разположени до кухненската част въобще не са удачни. Мисля, че би било по-добре да се заменят с обикновени прозорци и под тях да се изнесат част от кухненските шкафове, или пък да се зазида част от стената с прозореца и там да се постави хладилника, печката ... Т.е.кухненският кът да се оформи като П-образен. Така ще се отвори повече място в стаята за един хубав трапезарен кът до дясната стена.

Мисля си и за някои от изискванията ти - "Готвещия да не е с гръб към гостите "- готвещият нито стои само над печката, нито само над плота, а непрекъснато се движи - между хладилника, плота, печката, мивката. В това общо помещение винаги ще имаш контакт с гостите, така че не намирам за притеснително ако за момент си с гръб към тях. Същото важи и за възможността да гледаш телевизора, докато готвиш - пак няма начин на 100%, поради същата причина.
От опита ми на домакиня с подобна кухня мога само да кажа, че на повечето от нещата, които си писала като изисквания след време въобще няма да обръщаш внимание, единственото което ще остане да те тормози, ще бъде недостига на кухненски шкафове - много е малко предвиденото в първия вариант.

И още нещо - ако предвиждаш миялна, няма опасност от големи "вакханалии" в кухнята, няма и нужда от двете корита на мивката - всички мръсни съдове се трупат там. Широкият плот е много по-полезен от една мивка повече.

# 10
  • София
  • Мнения: 350
Ето моето предложение:
- Кухнята е разположена в близост до съществуващия канал (ако чертежите Ви са коректни). Тя може да се затвори изцяло с плъзгащи врати и когато не се използва, да стои като мебел.
- меката мебел е разположена при френските прозорци и тъй като няма високи мебели около тях, стаята ще бъде добре осветена.
- на отсрещната стена е проектирана пейка-шкаф - от едната страна е поставен TV, а другата част се използва за сядане (може или да се тапицира за постоянно, или да се разположат преместваеми възглавници)

P.S.: направих и чертеж, но не мога да го кача като снимка  Sad

Последна редакция: пт, 08 авг 2008, 11:42 от bob_bs

# 11
  • Мнения: 1 441
Написаното от sln до голяма степен отразява и моето мнение. Не че аз съм кой знае какъв специалист, направо съм си никакъв Mr. Green, но мисля, че е по-добре помещението да си има три зони - кухня, трапезария и холна част. Не ме бива по чертаенето и рисуването, затова ще се опитам да опиша как бих го направила аз.
И щом искате да не се влиза през кухнята остава тя да е в дъното, където са прозорците. Което пък води до това неохотно да се съглася със:

Колкото и да са ми слабост френските прозорци, в случая, така разположени до кухненската част въобще не са удачни. Мисля, че би било по-добре да се заменят с обикновени прозорци и под тях да се изнесат част от кухненските шкафове, или пък да се зазида част от стената с прозореца и там да се постави хладилника, печката ...

Аз не си падам много по П-образните кухни, но ти ще решиш кой тип най-много ти дапада. Ако френските прозорци се заменят с обикновени или поне една част от тях малко да се вдигнат може да стане добра Г-образна кухня. Определено си помисли за функционалността на кухната
напълно съм съгласна и с това:
..... единственото което ще остане да те тормози, ще бъде недостига на кухненски шкафове - много е малко предвиденото в първия вариант. И още нещо - ако предвиждаш миялна, няма опасност от големи "вакханалии" в кухнята, няма и нужда от двете корита на мивката - всички мръсни съдове се трупат там. Широкият плот е много по-полезен от една мивка повече.
Аз също бих сложила миална и бих махнала едното корито на мивката, така ти се отваря работно пространство. Освен това функционално (а не по фън шуй) е по-добре да имаш разположението хладилник-мивка-печка.
Искаш от трапезарията да има поглед към телевизора - следователно в този хол от 7 метра няма как тя да е в единия край на стаята, а пък телевизора в другия (освен ако нямате 80 инчова плазма   Laughing) Според мен може да помислите като вариант трапезарната част да отделя кухнята от хола - така хем се свързват помещенията, хем се отделят. А и някак си тематично стоят по-добре поне според мен. А и когато имаш гости на вечеря те няма да са "заврени" в кухнята. Може на стената с балконската врата да сложиш и трапезарен комод - така голяма част от шкафовете, които така или иначе нямаш в кухнята заради прозореца ще станат излишни. А и ще имаш и нещичко на другата стена - на мен лично всичко от едната страна на стаята страшно ми натежава.

# 12
  • Мнения: 37
Съпругът ми настоява да кача тук чертежи (вече с точните размери) на решението, до което стигнахме двамата.
Да уточня - платихме си на дизайнер, но резултатът не е блестящ - тя се оказа от старата гилдия. Показа ни първоначално решения, които не отговаряха на изискванията ни, а и включваха в дневната врата тип "каубойски бар"!
Предвид, че и изпратихме множество примери за интериори, които харесваме, всичките в стил "минимализъм"(не съм сигурна, че това е точната дума), максимално изчистени...  #Crazy
После просто начерта решението, което ни й бяхме предложили (а и тук във форума) и след като я посръмжахме даде едно ново решение, което обаче ограничава пространството в дневната, прави от движението в стаята провиране.
Та ето какво сме сътворили с дружни съпружески усилия. Само още едно уточнение - нито една от стените на стаите не може да бъде променяна - всичките са носещи!  Sad


http://media.snimka.bg/0291/006837978.jpg - стаята в дясно е плануваната детска стая за момче-първолаче.

* Моля, съобразявайте се с изискванията за размери на публикуваните изображения във форума! Tandoori

Последна редакция: пн, 11 авг 2008, 06:19 от Tandoori

# 13
  • Мнения: 2 142
Обикновено рядко се включвам в темите, поради липса на време, но сега поради предстоящата ми ваканция, съм поотпуснала края  Laughing
Така, сега ще погледна в размери,но....
(за последното решение)

Мисля, че е абсолютно неудачно хладилник-печка-мивка, още повече, че до печката трябва да имаш работно пространство, макар и малко от двете страни, в случая от дясно такова липсва, заради мивката. Аз бих заложила на хладилник, мивка, печка. Освен това Няма никакъв въздух около масата за да я ползвате от двете страни трябва да затворите вратата Rolling Eyes По-нагоре те питаха, дали имаш отделно в апартамента място за мокро помещение- перялня, сушилня? Холната част също не ми харесва... опраделено смятам, че има по-добро решение.

# 14
  • София
  • Мнения: 830
Масата пред френския прозорец е на прекрасно място, особено ако има някаква гледка.
Бих заложила на два котлона и една мивка за сметка на плота, още повече имате две колони, които изяждат така ценното място.
Добре също, че не сте пресекли дограмата на прозореца, това до нея предполагам са плитки рафтчета!?

П.П. Мислиш, че си анонимна, но веднага те разпознах.

Общи условия

Активация на акаунт