Бебчо е спаднал с още 200 грама

  • 662
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 124
Здравейте момичета,

Бебчо е на 18 дни, след прибирането ни вкъщи бяхме само на кърма, кърмила съм го на поискване. За съжаление беше с жълтеница и доста поспалив и ленив. Кърмен е по 7 - 8 пъти на денонощие. Роди се 3700 г, изписаха ни 3400 г, а на 15я ден бяхме на първата консултация и го премерихме 3200 г. След един ден само цедене се оказа, че изцеждам по 20 грама кърма и от двете гърди всеки път, което, съгласете се, е крайно недостатъчно. Бебчо акаше по веднъж на денонощие, предимно зелено на цвят, понякога и пропускаше, памперсите му често бяха абсолютно сухи при тричасовата им смяна. Беше неспокоен, плачеше винаги, когато е буден. Коремчето му непрекъснато къркореше. След 15я ден, разбира се, давам АМ по препоръка на педиатърката, след като преди това е бил на гърда. Сега вкъщи си имаме ново бебе - когато е буден, си стои спокоен и си гледка, памперсите сега са доволно напишкани. Коремчето му вече не къркори толкова много, колкото преди.
Искам да уточня, че и на лекции за кърмене ходих, и тук четох много, и хъс имаше в мен за кърмене. Какво ли не ям и пия за стимулиране на лактацията. Шансове да минем само на кърма няма, това за мен е повече от ясно - дано поне нещичко успява за изсуква преди храненето с шишето. Нали правилно съм му дала АМ?

# 1
  • Мнения: 1 691
Мила, не се самообвинявай и не търси от нас опрощение. АМ не е престъпление, в края на краищата бебето ти трябва да се храни.
Все пак не се отчайвай - все още войната не е загубена и с повече воля можеш да се опиташ да стабилизираш нещата. Минала съм през подобен ад (само дето синът ми сучеше като невидял 23 часа на денонощие и в резултат отново наддаването беше много слабо, а той ревеше от глад). Аз също почти нищо не успявах да изцедя - 15-20 мл от двете гърди за 45 минути усилено цедене, дохранвах (не след всяко хранене, а по 2 пъти дневно с доста АМ), пиех лактогонни чайове и какво ли още не. В края на краищата при нас се оказа проблем с езичето - не можеше да засуче хубаво и на практика само се мъчеше на празен ход. Ако при вас проблемът е в жълтеничката, значи не е толкова страшно, тя рано или късно ще мине и бебчо има шанс да се научи да суче по-активно. Важното е ти да не преставаш да му предлагаш най-напред гърда и чак след това АМ, а ако имаш воля - да даваш добавката не с шише, а с лъжичка или пипетка (много е бавно и трудоемко, но си заслужава!).
Аз дохранвах до 7 месец, след което постепенно замених добавката с твърда храна при захранването, синът ми не се отби и дори сега - виж ли линийката - продължава да е активно кърмаче.
Така че надежда има Simple Smile

# 2
  • Мнения: 262
Е, разбира се, че трябва да му се дава АМ в твоя случай, явно е гладувало доста за да са му сухи и памперсите. Историята ти ми прилича на моята, само че при мен поне първият месец беше горе-долу добре кърменето. Бях супер амбицирана да кърмя, много бях чела, постоянно слагах на гърда бебето за да се увеличи кърмата - не исках да вярвам на майка ми и свекърва ми, че не стига млякото на бебето. В резултат и гладно бебе и разранени зърна. Така, че твърдо съм за кърменето, но когато не може, АМ идва на помощ. Приятни мигове отсега нататък с бебчето и не се тормози за АМ  Hug

# 3
  • Мнения: 2 829
Marigold, мисля, че съвсем правилно си решила да дохранваш. В твоя случай дохранването с АМ може да спаси кърменето-доколкото мога да преценя от описанието ти проблема е, че бебето е сънено от жълтеницата и няма сили да суче активно-резултата е, че остава недохранено и на следващото кърмене пак няма сили да суче... Сега, като дохранваш бебето ти ще укрепне, ще наддаде и да се надяваме ще се научи да суче по-добре и ще има повече сили да изсуква колкото трябва мляко.
Това, което ти можеш да направиш дотогава е да не се отказваш да кърмиш преди всяко дохранване, както и, когато имаш време, нерви и сили, да се изцеждаш-така ще стимулираш повече кърма, а каквото изцедиш ще можеш да предложиш преди АМ на следващото хранене. Наистина е хубаво да дохранваш с пипетка, чашка и т.н. (да не е с биберон), но не знам дали изобщо ще имаш време, сили, нерви... Та, ако използваш шишета-гледай да са с по-малка дупка и да са анатомични (имаше едни шишета на Пиджин, а май и на Авент шишетата стават). Също така, като постепенно детето ти укрепва можеш да опиташ да дохранваш под режим, но ако бебето ти има желание да суче между храненията да му даваш.
Пък като се наредят нещата пиши пак-тогава можем да ти помогнем, ако искаш да намалиш или да премахнеш дохранването-което е възможно и за което имаш желание.
Не забравяй, че дори да дохранваш с АМ ти все пак КЪРМИШ и детето ти получава ценните неща от кърмата!
Желая ти успех и да бъдеш уверена в себе си и да не се измъчваш! Постъпваш правилно!

# 4
  • Мнения: 585
кърми колкото можеш по-често и дохранвай колкото е необходимо , важното е бебето да е добре , а не да е изключително кърмено на всяка цена . Правилно си постъпила .

# 5
  • София
  • Мнения: 12 201
  Освен жълтеницата погледни все пак и тази статия за възможен проблем - Къса юздичка на езика

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Дохранването е абсолютно наложително в този случай и съвсем не означава край на кърменето Grinning Нямаш представа колко често се получава този сценарий - а добрата новина е, че обикновено е напълно обратим с простички мерки.
Първата си я направила - бебето трябва да получава калории, за да расте, а дохранването ще му ги даде. С порастването вече ще има и силите да суче активно, а не просто да посуква и да спи на гърдата - и оттам и нещата с количеството ще се променят бързичко.
Важно е някой, който разбира, да види как суче бебето на гърдата, за да се изключат проблеми със сученето, късата юздичка или други неща, които могат да попречат - коригирането им е много важно, за да може млякото отново да се увеличи до нужното за бебето Grinning

Общи условия

Активация на акаунт