Не по-малко от 1200 калории дневно - защо?

  • 5 994
  • 7
  •   1
Отговори
  • в провинцията
  • Мнения: 249
Вече на няколко места чета, че дневният прием на храна не бива да пада под 1200 калории, защото организмът минава на икономичен режим и почва да трупа запаси, като при възстановяване на нормалното хранене човек надебелява още повече. Обаче ако калориите по принцип си останат занижени, какъв е рискът тогава? Отразява ли се на здравословното състояние, това ме интересува?

# 1
Може би организмът има нужда от тези 1200 калории, за да функционира нормално, в смисъл, да работят мозъкът, сърцето и другите органи, не знам... Не съм специалист. Нека ако има някоя по-знаеща мама да каже  newsm78

# 2
  • Мнения: 13 682
Всеки организъм има дневен поддържащ минимум калории, т.е. калориите, необходими му за оцеляване - извършване на неволеви функции - дишане, свиването на сърцето, хормонална дейност...
http://www.nutracheck.co.uk/Library/WeightLoss/basic-metabolic-rate_1.html

Формулата за изчисляване на калорийния минимум (BMR) за жени е:

655 + (9.6 X тегло в кг) + (1.8 X височина в см) - (4.7 X възраст в години) =?

Освен това, при диета от 1200 калории дневно, скоростта, с която се изгарят калориите, намалява, защото организмът се адаптира към глада и започва да пести енергия и мазнини.

След като отслабнеш, трябва да поддържаш по-ниска консумация на храна от тази, преди отслабването, за да запазиш новите си килограми.


Последна редакция: сб, 09 авг 2008, 16:16 от птица

# 3
  • Мнения: 459
Аз мисля, че това е много погрешно схващане  Thinking

# 4
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Аз мисля, че това е много погрешно схващане  Thinking

А има ли с какво да се обосновеш, че е погрешно схващане - напр. с някоя публикация по въпроса...

# 5
  • Мнения: 459
Аз мисля, че това е много погрешно схващане  Thinking

А има ли с какво да се обосновеш, че е погрешно схващане - напр. с някоя публикация по въпроса...

Не, лично мнение е. Но все пак разсъжданията ми се въртят от прочетено тук таме. Много публикации има, които една с една не си приличат, така че не съм склонна много да вярвам на това твърдение. Все пак 1200 калории никак не съм малко. И много зависи от какво се набавят те. Защото от храна до храна има голяма разлика.

# 6
  • в провинцията
  • Мнения: 249
птица, много ти благодаря за линка! Чудесно са го обяснили хората! Ами то излиза, че на моя организъм му трябват не 1200, а 1506 калории само за жизнено необходимите функции. Дааа, няма да стане само с диета, ще трябва и да се поизпоти човек...

# 7
  • Мнения: 673
Вече на няколко места чета, че дневният прием на храна не бива да пада под 1200 калории, защото организмът минава на икономичен режим и почва да трупа запаси, като при възстановяване на нормалното хранене човек надебелява още повече.
Ами в самия си въпрос си си отговорила. Аз отслабвах с 1200 кал. + спорт, но сега да си призная съжалявам. Не трябваше толкова малко да ям. Цикъл не ми е идвал от май месец, а не съм падала под 1200 калории  Cry Сега ям по 1800-2000 и се чувствам добре, не гладувам, но и не преяждам.
Все пак 1200 калории никак не съм малко. И много зависи от какво се набавят те. Защото от храна до храна има голяма разлика.
1200 калории са УЖАСНО малко и аз си гладувах с толкова. И си права за храната, ако се ограничаваш, трябва да ядеш възможно най-качествената храна, за да наваксваш витамини, минерали и т.н. Поради това е грешно например да ядеш само солети и да отслабваш.

Общи условия

Активация на акаунт