Това липса или наличие на овулация означава?

  • 1 115
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 171
Здравейте, знам че сте по-вещи от мен , та мисля да ви питам за консултация - какво означават следните стойности:
                       Прогестерон - 107.63  при граници 14.12 - 89.14
                       Естроген - 854.9 при граници 121 - 551
Направих си кръвни изследвания по заръка на ендокриноложка, тя ми каза, че тези завишени стойности означавали хиперстимулирани яйчници и не вижда защо не забременявам вече 2 години. Би трябвало да имам овулаця, а според базалната ми температура нямам. Даже ме пита дали не ги стимулирам някак.
После ги показах на гинеколога си и той каза "Ммдаа  newsm78 , ето че нямаме овулация..."
Та бихте ли ми казали , моля , какво показват тези стойности на тези 2 хормона?

# 1
  • Мнения: 4 324
Трябва да ни кажеш и на кой ден от цикъла си изследвала хормоните, защото в различните периоди от месечния цикъл нивата на хормоните са различни, както и референтните стойности.

Прогестерона ти е много завишен. Него специално кога го изследвеа? ПО принцип той се изследва 7 дена СЛЕД овулация. Интересно как така ти го е  назначил лекаря, след като твърди че няма овулация.

Вижда се и че естрогена е висок. Доколкото знам при някой контрацептиви се използват именно високи нива на естроген и прогестерон с цел блокиране на овулацията.

Калинка - да не би скоро пък да си спряла противозачатъчните?

# 2
  • Мнения: 171
И двата хормона  ги изследвах на 21-вия ден от цикъла.
Противозачатъчни не съм пила от 3 години, това е все едно "не" , нали?
Изследването на естрогена и прогестерона + и пролактина (ама той си ми беше съвсем в нормалните граници) ми ги назначи ендокриноложката. Аз отидох , защото ме посъветваха да си обърна внимание на щитовидната жлеза. Там, за щастие, нямам проблеми, но споделих с ендокриноложката си, че правим опити за забременяване и все неуспешни. Та тя ми каза да си изследвам тези 3 хормона.
А гинеколога огледа табличките ми с температурата,  погледна и изследванията от лабораторията и тогава каза , че няма овулация.

# 3
  • Мнения: 7 716
Имаш проблем. Търси друг лекар - гинеколог. От къде си?

# 4
  • Мнения: 171
От Варна съм. А защо, Лали, смяташ, че имам проблем ? Всъщност искам да разбера какъв може да е проблема.

# 5
  • Мнения: 7 716
Ами хормоните са ти доста над нормата. Незнам какъв е проблемът. Не разбирам. Но пък ти не се притеснявай, обикновено хормоналните проблеми се регулират успешно.
Направи си изследване на всички репродуктивни хормони. Вече се поемат от касата.

# 6
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
ето тук има малко инфо

# 7
  • Мнения: 1 612
И аз мисля, че ти трябва нов лекар.

# 8
  • Мнения: 171
Благодаря на всички за съветите и съдействието, мисля при следващото си посещение при гинеколога да поискам назначение за ново изследване на хормоните , пък ще видим по-нататък Thinking
Отскоро ходя при този си гинеколог, преди това смених други няколко и засега съм доволна. Методично действа, поне според мен, може би за 2 посещения не е успял да "навлезе" в моя проблем , но мисля да му дам още един шанс, въпреки това несъответствие по отнощение на овулацията.
Да ви питам още нещо - на вас случва ли ви се да си искате едно или друго изследване, т.е. да сте във "водещата роля" (образно казано) с гинеколога си? Или той/тя сами ви насочват към различни изследвания в търсене на истината? Аз например, почти всичко , което знам , го знам от интернет, в по-голямата си степен от форумите в "БГ Мама" . Но дали е редно аз да казвам какво трябва да се направи и каква искам да е следващата стъпка ?

# 9
  • Мнения: 7 716
Аз си искам, ама така насочвам разговора, че лекаря остава с впечатлението, че идеята е негова Wink

# 10
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
...Вижда се и че естрогена е висок. Доколкото знам при някой контрацептиви се използват именно високи нива на естроген и прогестерон с цел блокиране на овулацията. ...
Таня - добра мисъл. http://www.schering.bg/showproducts.php?area=1#. Идеята е, че ако тези нива са също толкова високи преди евнтуална овулация, те подтискат същата!

Общи условия

Активация на акаунт