Бромокриптин и спиране на кърма

  • 15 381
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 382
Здравейте, мами. Искам съвет. Родих със секцио преди 45 дни. Кърмата ми слезе  на 5-я ден и до 40-я ден /докато кърмех по малко бебка/ си беше доста оскъдна. В най-добрите дни от гърда съм изцеждала по 70 г. Реших, че няма смисъл да мъча детето си и себе си и съвсем спрях да кърмя. И без това от самото начало дохранвам с АМ. Та питам следното: достатъчно ли е само да се изцеждам или трябва да пия и хапчета, за да спре изцяло? Гинеколожката ми изписа хапчета Бромокриптин за спиране на кърмата, но прочетох в нета доста противоречиви мнения  за него и не знам какво да правя. Кажете вие как спирате кърмата?

Последна редакция: пн, 11 авг 2008, 23:48 от мариса

# 1
  • Мнения: 3 069
На мен ми спряха кърмата с Бромокриптин и ми понесе много добре.
Ти сама решаваш за себе си.

# 2
  • Мнения: 378
Имай предвид,че всеки организъм е различен,много е опасно,аз лично се стягах 2 дена и ми спря,но щом и ти нямаш много мисля,че ще спре,честно да ви кажа понякога се изумявам какви гинеколожки има за тях този вариант е най лесен,последствията си ги носиш ти.

# 3
  • Мнения: 2 821
Добре де, нали няма достатъчно според теб. Защо трябва и хапчета да пиеш. Като няма стимулация кърмата спира.




# 4
  • Мнения: 583
 Не съм пила нищо, просто оставих гърдите си в покой и ако имах напрежение изцеждах, но съвсем малко. Кърмата ми спря без проблем.

# 5
  • Мнения: 172
И на мен ми изписаха Бромкриптин за спиране на кърмата.Първите 2-3 дни ми се виеше свят сутрин,после отшумя това .Пих го 10 дни.Но ако го пиеш не трябва изобщо да се цедиш.

# 6
  • Мнения: 382
А вярно ли е, че Бромкриптинът влияел на кръвното налягане /спадало много/ и на цикъла?

# 7
  • Мнения: 2 658
И аz го пих, но zащото честно каzано съм била глупава тогава.На мен ми действаше zле, до обяд е zнаех къде съм, да, падаше ми и кръвното.Иначе върши работа.

# 8
  • Мнения: 3 621
Мариса специалистите съветват вече да не се стягат гърдите, за да спре кърмата. Поговори пак с лекаря ти или се посъветвай с мамолог, може и с физиотерапия да ти спрат кърмата , аз лично пих Достинекс, казаха че са най-доброто на пазара, 2 хапчета струват 20 лв., но вършат чудесна работа

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А вярно ли е, че Бромкриптинът влияел на кръвното налягане /спадало много/ и на цикъла?
Влияе на кръвното, да - на цикъла не би трябвало да влияе. Всеки организъм го понася различно - на някои им няма нищо, докато други припадат (буквално) и им се гади силно - няма гаранции на теб как ще ти действа.
Ако кърмата ти е в оскъдно количество, спокойно можеш да спреш и без медикаменти - можеш просто да изцеждаш по малко до облекчение само когато много ти се напрегнат гърдите (не да ги изцедиш напълно, а само малко, колкото да те отпусне - изцедената кърма можеш да даваш на бебето) и така постепенно за около седмица тя ще си спре без лекарства.

# 10
  • Мнения: 382
На мен никой не ми е препоръчвал да си стягам гърдите. Пък и знам, че някога са правели това, когато са имали много кърма. А пък аз изцедих вчера около 20 г. от двете гърди.  Даже не се цедя всеки ден и не ги чувствам никак напрегнати. Възможно ли е кърмата да спре от само себе си, без медикаменти? Една позната ме наплаши, че се получавал мастит, ако дори имаш капчици кърма.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 966
След първото раждане си спрях кърмата с Бромокриптин и след около 4-5 дни след приключването на лекарството много ме засърбяха гърдите и като се почесах направо изхвърча на струйки кърма. Може би това е защото имах доста, незнам, но се наложи да ги пия още веднъж. След около година направих мастопатия, незнам дали е от хапчетата или от многото кърма... След второто раждане, като приключих с кърменето не съм взимала нищо, просто вечер в банята се изцеждах и така постепенно спря. Предлагам ти втория вариант, още повече, че кърмата ти е оскъдна и ще спре бързо, но ти си решаваш все пак.

# 12
  • Мнения: 2 374
При всяка жена е различно,аз пих хапчета за спиране на кърмата и ми понесоха ужасно през цялото време ми се гадеше бях бледа,косата ми опада и то с кичури,когато се къпех събирах огромни количества коса,е възтанових се веднага след това,но ми останаха гадните спомени.....никога повече няма да пия такива хапчета.

# 13
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
На мен никой не ми е препоръчвал да си стягам гърдите. Пък и знам, че някога са правели това, когато са имали много кърма. А пък аз изцедих вчера около 20 г. от двете гърди.  Даже не се цедя всеки ден и не ги чувствам никак напрегнати. Възможно ли е кърмата да спре от само себе си, без медикаменти? Една позната ме наплаши, че се получавал мастит, ако дори имаш капчици кърма.
Нищо подобно няма - хапчетата не могат да блокират изведнъж и напълно производството и както и при нормалното спиране на кърмата може още с месеци при стискане да има по няколко капчици. Това е напълно нормално, а останалата в гърдите кърма се абсорбира от организма.
Хапчетата може да са необходимост само когато се спира пълна процъфтяваща лактация, за да блокират синтеза на хормона пролактин и да се получи по-бързо спиране. Препоръката да не се пипат изобщо гърдите, докато се пият хапчета, си е буквално опасна - ако гърдите са пред гръмване, е възможно да се получи разкъсване стените на алвеолите, които произвеждат млякото. Тогава мляко се излива в междуклетъчните пространства и понеже не му е там мястото, организмът веднага реагира като на опасност - с възпаление (мастит). Затова е добре да се изцежда по съвсем малко до облекчение, когато гърдите се усетят много напрегнати и започва да става болезнено, това няма да стимулира кърмата и няма да попречи на действето на лекарството.
Нагоре някой беше споменал за възобновяване на кърмата след бромокриптин - случва се сравнително често, когато е употребяван за кратък период (10-тина дни), затова често се налага да се взима със седмици. При достинекс няма такъв шанс, той перманетно уврежда способността за производство на мляко за този цикъл бременност и кърмене (няма отражение за следващо бебе обаче).

# 14
  • Мнения: 1 516
След 8 месеца цедене ( имах по около 300-400 мл на ден ) , спрях кърмата си по описания от Хедра начин, без хапчета и с цедене, само ако усетя напрежение. Стана бързо и лесно ! За сведение в аптечката си имах и бромкрептин и достинекс, за всеки случай, но така и не ги изпих !

Общи условия

Активация на акаунт