Въпроси от една притеснена млада майка

  • 735
  • 7
  •   1
Отговори
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Здравейте кърмещи майчета!
Пиша ви от името на моя приятелка - новоизлюпена мама и кърмачка.
Бебето й вече е на 20 дни и тя много се притеснява, че е наддало само 300 гр. от изписването си. Иначе момъкът е пораснал с 1 см.
Притеснява се също, че се изхожда веднъж на 2 дни  Confused
Тъй като е с жълтеница все още, лекарката е казала да му дава с лъжичка глюкоза.
Тъй като аз съм кърмила преди 2 години и то само 6 месеца, немога да съм много веща в съветите, но въпреки това й казах :
- че вероятно бебето усвоява добре кърмата и затова се изхожда веднъж на 2 дни, нали все пак сменя мокри пампи по 5-6 пъти
- посъветвах я да направи пробно къпмене
- да пие български лактогенен чай и много течности, както и да яде лактогенна бомба от кис.мляко, овечени ядки и сурови ядки. Хем и бебето може да се поразхлаби от овесените ядки
- да кърми често (бебето само си е изработило режим на около 3 часа)

Само за глюкозата не съм сигурна, защото бебето има жълтеница, но ако му я дава, няма ли да му хареса повече от млякото?

Дайте и вашите съвети, а аз ще й кажа вашите мнения и съвети.
Много ви благодаря  Hug Hug

# 1
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Да има дечица, които са на кърма и се изхождат веднъж на няколко дена. За 20 - 300 грама, не е зле, зависи пак от кантара на който е замерено детето. Тоест различните кантари различно показват. Пробно кърмене- да, но ако го направи може от притеснение и само на това кърмене да изсуче по-малко. Мисля, че твоите съвети за добри. Аз лъчно съм давала глюкоза, но не смея да съветвам нито друго да го правят, нито да не го правят!

# 2
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Ами и аз я успокоих, че 300 гр. за 20 дена не са малко.
А лекарката и казала, че бебетата трябвало да качват по едиколко си грама дневно. Сякаш всички са еднакви  Rolling Eyes
И аз и казах, че като се притеснява кърмата може да намалее (поне  така беше с мен) и да вземе да се успокои. Тя обаче се притеснява, че бебето се изхожда 1 път на 2 дни.

# 3
  • Мнения: 698
Дъщеря ми беше само на кърма и се изхождаше веднъж-два пъти седмично!!Нищо не можа да промени това няколко месеца. Оцеля...Но пък наддаваше доста. Първият месец - 1.200. Всяко дете е различно. Нека я следи добър лекар и да не се притеснява излишно. Кой не е имал проблеми, докато малкото е толкова малко! Успех и спокойно!

# 4
  • Мнения: 748
300 гр. може и да са нормални за някои бебета, но в повечето случаи са малко. имай предвид, че като имат жълтеница бебчетата са по-мързеливи и често заради това не си дояждат.
според мен трябва да наблюдавате бебето. на нея сигурно ще й е трудно да прецени дали е гладно, и може би ти ще можеш да й помогнеш. освен броя на мокрите памперси е важно и урината да е безцветна. наблюдавайте и как се държи  - нали знаеш какъв доволен вид имат нахранените бебета и обикновено спят с вдигнати ръчички. ако спят свити значи нещо не им е комфортно.

моето бебче Габче ми спретна такъв номер и ще разкажа как се развиха нещата при нас.
точно същото беше - жълтеница, ядеше през 3 часа мързеливо, акаше 1 на 2 дни и за 20 дни качи 380гр, а за месеца 500.
личеше си, че не е доволно наядено бебе. след 20 ден опитвах да я дохранвам с изцедена кърма, но като видях накрая на месеца резултата направо започнах да я храня на 3ч. с 110мл. изцедена кърма, като освен това сучеше когато си поиска. за около 3 дни детето доста дръпна - живна, жълтеницата попремина, бузките й станаха по-розови, започна да суче по сериозно. махнах сутрешното шише, за да не свикне, а и сутрин има най-много и най-лесно се суче. след това за около 2 седмици постепенно отпадаха едно по едно храненията с шише и минахме изцяло на кърмене от гърда. дори накрая не можех да я накарам да пие от шише. следващите 2 месеца качваше по 1200, а сега, на 5м. е близо 8кг.

споделям това за да не се плашите толкова много от дохранването - понякога именно то може да спаси положението.
в повечето случаи всичко се оправя само с по-често кърмене, лактогонен чай, цедене, мюсли, ядки и т.н., и разбира се, е за предпочитане да пробва първо така. но ако се стигне до дохранване изобщо не трябва да се притеснява- нещата са обратими Peace

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Напълно подкрепям целия постинг на аз - бебетата с жълтеница често спят много и не сучат достатъчно често и достатъчно ефективно, а имат продължаваща жълтеница, защото спят много и не сучат достатъчно често и ефективно - ясно е, че това е порочен кръг, който трябва да се прекъсне по някакъв начин.
Факт е, че бебетата са индивиди и се развиват по различен начин, но все пак има някои общи черти за добро развитие - нормално бебетата наддават между 20 и 30 грама дневно (разбира се, че ще има и такива, които наддават 50 гр и това няма да е ненормално, но ако някое бебе постоянно наддава по 10 гр, това ще е сериозно червено флагче за проблем!), а наддаване от 300 гр за 20 дена показват, че нещата все пак не са оптимални при това бебенце.
Най-добрият вариант е да започне да буди упорито бебето за хранене на всеки 2ч (броено от началото на едното хранене до началото на другото!), през нощта на 3-4 часа и да предлага и двете гърди, като стимулира бебето да не заспива, прилагайки компресия на гърдата. Нужно е да се проследи наддаването след около седмица на същия кантар при педиатърката и ако отново не е оптимално (около 150 грама наддаване за 7 дни), вероятно вариантът, който е използвала аз ще бъде удачен.

# 6
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Благодаря ви момичета, ей сега ще й се обадя.
Забравих да кажа, че след седмица отново ще теглят бебето.
И аз й казах да кърми по-чето.
А какво ще кажете за глюкозата? Да дава или не?
Забравила съм вече, в коя посока се правеше масажа на коремчето?

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Нека да учести кърменията, а глюкозата може да дава по 2 ч.л. след всяко кърмене - така няма да залъгва бебето между храненията и все пак ще я дава (в тези ситуации майките се притесняват и не се чувстват комфортно да пренебрегнат изцяло тази препоръка).
Масажът на коремчето е по часовниковата стрелка.

Общи условия

Активация на акаунт