Отговори
  • Мнения: 5 370
Питанката ми се изразява в следното - не съм родена в София, но от няколко години съм със софийска лична карта , тукашна регистрация и , въобще, както си му е редът.
Защо когато хора, родени извън София, но с абсолютно изрядни соф. регистрации, вадят свидетелство за съдимост, то се издава след справка с районния съд по месторождение? И, респективно, отнема 3 раб. дни. Confused
Още по - фрапиращ пример е свекърва ми, която от над 60 години си е софийски жител, родителите и са се преселили тук, когато е била БЕБЕ, но и тя си вади такова свидетелство по същата процедура?? Че нали, ако е извършила престъпление, то ще да е направено на територията на София.....или другаде....тя е била на месеци, когато са напуснали родния и град?
Обяснете, моля.  bouquet

# 1
  • Мнения: 4 406
системата е една за цяла България и би трябвало да могат да ти извадят Свидетелството веднага. вероятно са били заети и те мотат.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 790
И аз това се чудя. С нетърпение чакам някой да отговори.

# 3
  • Мнения: 5 370
системата е една за цяла България и би трябвало да могат да ти извадят Свидетелството веднага. вероятно са били заети и те мотат.
Щом е една, би следвало свидетелството за съдимост да може да се издаде къде да е, само с едно чукване в базата данни. Ти можеш да извършиш престъпление където и да е, нали? Както и да живееш където и да е.
Не разбирам. newsm78
Всъщност, забравих да допълня, че в Софийски районен съд има 2 РАЗЛИЧНИ гишета - родени в София/родени другаде.

# 4
  • Мнения: 4 406
предполагам, че е останало от едно време или са опитали (несполучливо) да си разделят задълженията.
само да допълня, че може да е извършено престъпление, да се води разследване, дело, и все така на свидетелството ще пише НЕОСЪЖДАН, докато влезе в сила присъдата. това, както знаем, у нас може да отнеме години.
както и за някакви леки присъди, да речем- осъден да плати глоба- след време се води пак за човек с чисто минало, макар и да е бил осъждан. не съм много запозната, някой адвокат може да разясни

# 5
  • Мнения: 5 370
предполагам, че е останало от едно време или са опитали (несполучливо) да си разделят задълженията.
само да допълня, че може да е извършено престъпление, да се води разследване, дело, и все така на свидетелството ще пише НЕОСЪЖДАН, докато влезе в сила присъдата. това, както знаем, у нас може да отнеме години
Shocked
Това не го знаех. А апробиран какво значи?

# 6
  • Мнения: 4 406
няма какво да се пулиш  Laughing Laughing всеки е невинен до доказване на противното.
апробиран- не е ли преминал пробация?

# 7
  • Мнения: 5 370
Оф, навлязох в дълбоки, юридически води. Непознати материи разни.
Дано до довечера да разбера, все пак.

# 8
Аз скоро си вадих свидетелство че не съм осъждана,нямам заведени дела и т.н. от Пловдив където живея ,а не където съм родена.Нямах проблем с това.

# 9
  • Мнения: 5 370
Аз скоро си вадих свидетелство че не съм осъждана,нямам заведени дела и т.н. от Пловдив където живея ,а не където съм родена.Нямах проблем с това.
И аз тук си извадих, но чаках за него 3 раб. дни. Първо се искало информация от районните съдилища по месторождение.

# 10
  • Мнения: 653
точно и аз това знам - прави се справка в районния съд по месторождение
или системата им не е една за цяла България или си карат по старите методи

единственото, което са променили, е че мъжете не могат да влизат по къси или 7/8 панталони и чехли, но по шушляк и гуменки могат  ooooh!

# 11
  • Мнения: 7 716
Това се прави, за да има ред. Човек се ражда на едно място и това е непроменимо. Регистрацията може да се променя постоянно. Затова като има влязла в сила присъда се вкарва в архива на съда по рождение и винаги може да се направи справка.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 790
...т.е. системата не е единна. Поне така излиза. Иначе не би трябвало да има значение къде живееш.

# 13
  • Мнения: 1 666
Това се прави, за да има ред. Човек се ражда на едно място и това е непроменимо. Регистрацията може да се променя постоянно. Затова като има влязла в сила присъда се вкарва в архива на съда по рождение и винаги може да се направи справка.

Именно! Така че няма нищо странно, даже е твърде логично!

А това с трите работни дни ме изумява  newsm78 при условие, че вече имат единна система и правят справките по електронен път, а не като едно време с телеграми и т.н. Може би натовареността им е голяма.
Аз също си вадя свидетелство за съдимост по този начин, защото съм родена през студентстването на родителите ми, но винаги откакто работят със системата са ми го вадили от днес за утре.

# 14
  • Мнения: 4 916
... А това с трите работни дни ме изумява  newsm78 при условие, че вече имат единна система и правят справките по електронен път, а не като едно време с телеграми и т.н. ...

Това е по-скоро застраховка, в случай, че има голяма натовареност или нужда от допълнителна справка. Обикновено са готови още на следващия ден. Както документите за самоличност - пише, че ги изготвят за 14 дни, обаче обикновено са готови още на 5-6 ден.

Общи условия

Активация на акаунт