Отговори
  • Мнения: 388
Здравейте Simple Smile

Въпроса ми е провокиран от нашумялата напоследък тенденция, младоженците да подписват няколко дена предварително и да правят "сватба" по-късно. Интересно ми е, какво мислите вие, защото гледам че има хора от форума които точно така са направили, че дори някъде четох че са подписали 2 години преди "да се оженят"  newsm78   Наскоро една колежка се омъжи, сватбата й беше в събота, но те реално са подписали в срядата  newsm78

За мен сватбата си е точно подписването + евентуално църковния брак, а дали и кога ще почерпиш близките няма значение. Тогава се слага началото на семейството и тогава се чества годишнината.

Какво е вашето мнение по въпроса?

# 1
  • Мнения: 289
За мен сватбата е подписване - църковен брак - празнуване в ресторант - и всичко това в един ден  Peace Булката - в бяла рокля, колата - украсена, кумовете - мъж и жена /щото напоследък се практикува и друго/, и т.н. За себе си съм на мнение, че нещата се правят или както трябва, или изобщо не се правят.. "както трябва" обаче има толкова тълкувания, колкото и хора на този свят  Mr. Green тъй че, не се изненадвай от различните разбирания за "сватба", а направи твоята така, както си я представяш  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 505
На въпроса ти от заглавието - за мене не е важна сватбата, нито годишнината. Важното е да сме истински и да продължаваме да се обичаме.
Ние подписахме в първия свободен ден и след това ходихме с колегите да празнуваме. Не сме планували нищо, но има хора, за които традициите са важни и ги спазват.
А да, имахме двама мъже за свидетели.

# 3
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 147
При нас се случи така, че нито имах желание, нито финанси, да събираме родата за сватба.
Студентско подписване си беше, в петък. Само родителите ни и кумовете присъстваха.
Обаче в последствие решихме, че все пак можем да съберем поне бабите и дядовците и след 4 месеца се венчахме, като джамбурето беше доста скромно.
Двамата, сами, си направихме всичко. Наше решение.
И да имахме достатъчно пари за обичайна сватба, пак нямаше да ги дам точно за това.

Колкото за годишнините - празнуваме 3 (когато се запознахме и заживяхме заедно, когато подписахме и когато се венчахме).

Последна редакция: чт, 14 авг 2008, 12:29 от ЕлиТ

# 4
  • Мнения: 4 965
На въпроса ти от заглавието - за мене не е важна сватбата, нито годишнината. Важното е да сме истински и да продължаваме да се обичаме.
...

  bouquet

Иначе, за мен подписът е просто формалност (досадна). Аз лично държа на църковния брак и за мен това е сватбата - обричането пред Бог и отбелязването на това събитие с най-близките хора.
Ние също имаме 2 дати  Mr. Green - със съпругът ми посещаваме различни църкви и седмица преди подписването (на 16 август) си разменихме сватбени обещания в неговата църква (това не беше църковен брак, а вид съобщаване, че сме решили да предприемем тази стъпка). На самата дата (24 август) подписахме, после се венчахме и празнувахме с близки и приятели. Това е датата, по която се водим, но специални чествания на годишнините не правим - обикновено излизаме някъде само двамата. Тази година ще сме на морето и ще празнуваме там, заедно с децата.
А празнуваме и още 1 дата - тази, когато се запознахме. Heart Eyes

# 5
  • Мнения: 2 803
При мене всичко мина на един ден - ритуала в гражданското, църковния брак и сватбата в ресторанта. Всеки се съобразява със своите собствени възможности и желания. И наистина получи се чудесно тържество. Всяка година празнуваме годишнина от сватбата ни и от първата ни среща. Дори си имаме традиция да се облечем като на сватбения ден, да видим до кога ще ми става роклята, респективно на него костюма.

# 6
  • Мнения: 411
За мен сватба означава,ритуална зала,църковен брак и празненство в ресторант в един ден.
Булката в бяла рокля,младоженеца в костюм,кумата в празнична рокля,кума и той издокаран,цветя,украса,балони,пиле,торта,хвърляне на букет,жартиер...
Такава беше и моята сватба и ми остава еднин прекрасен спомен.
На 30 юни тази година направихме 1 год. брак.
Пазиме си ритуалните чаши и пихме шампанско от тях.Те ще се ползват само за това!
 Heart Eyes

# 7
  • Мнения: 388
За мен сватба означава,ритуална зала,църковен брак и празненство в ресторант в един ден.
Булката в бяла рокля,младоженеца в костюм,кумата в празнична рокля,кума и той издокаран,цветя,украса,балони,пиле,торта,хвърляне на букет,жартиер...

И аз точно така възприемам нещата. Вече за почерпката зависи от възможностите... но ми е много странно как за някои е по-важно кога е почерпката отколкото кога е ритуалната зала/църквата (не всеки прави венчавка в църква).

Моята сватба е на 6.09 тази година и сме си предвидили всичко в един ден, за мен така трябва да бъде. Но напоследък наблюдавам все повече случаи когато младоженката казва "ми ние подписахме еди-кога си" с един такъв тон все едно нищо не е станало...  newsm78

п.п. Доста сме се чудели дали да празнуваме датата когато се събрахме и след сватбата, но като гледам май повечето от вас го правят Simple Smile пък нищо лошо няма в още един повод за празнуване  Heart Eyes

# 8
  • софия
  • Мнения: 2 140
При нас и подписът и празникът бяха в един ден.

# 9
  • София
  • Мнения: 38 202
Така...
Познаваме се от 1998.
Обаче за пръв път бяхме заедно на Нова Година 2003/2004. Всеки път си го припомняме.
Аз се пренесох в тях май 2004.
Подписахме скромно 29.08.2005 -четвъртък. Не сме събирали приятели и роднини на ресторант, защото мен лично ме дразни бартера куверт- подарък.
Опитваме се да празнуваме на тази дата.
Някой ден може и църковен брак да направим...

# 10
  • into the blue
  • Мнения: 771
Подпис,църковен брак,тържество всичко на един ден-17.08.2002г!

# 11
  • Мнения: 740
Не празнуваме датата, на която се запознахме, защото имаме спор за нея.
Не празнуваме датата, на която се събрахме, защото и до тогава не сме били особено "разделени".
Не празнуваме датата, на която се бракувахме, защото за нас два подписа на лист хартия са само една формалност.
За нас са важни здравето, щастието, любовта, уважението, приятелството, доверието...и т.н. ,на които е изпълнена и дължи нашата връзка. А тях празнуваме всеки ден!
 P.S. За протокола- подписахме и почерпихме на един ден - 06.08.2005г.

# 12
  • Мнения: 1 763
Сватбата за мен не значи абсолютно нищо, затова и  не сме подписвали, съответно не сме правили и сватба. Ако по разни неромантични причини решим да подпишем, сватба няма да правим, църковен брак пък съвсем и не смятам да празнуваме датата. Заедно сме от 10 години, случили са ни се безброй неща, които си струва да празнуваме, вижда ми се странно да си изберем една дата толкова години по-късно и да започнем да я отбелязваме.

# 13
  • Мнения: 22 343
Ние със съпругът ми също подписахме на друга дата, преди самата сватба.
Бях бременна в 4ти месец и не исках цялата дандания с церемонията, близките им да се претрепват да идват от други градове рано и да се убият от път и т.н. Исках да намаля тези мероприятия до минимум. Не виждам кое му е лошото.
После си се събрахме в събота и отпразнувахме сватбата.
Църковен брак също не сключихме, аз не исках, защото бях дебела. )))))
Пазя си това право за по-нататък, и хем ще си имам още веднъж сватба. )))

# 14
  • Мнения: 388
Ние със съпругът ми също подписахме на друга дата, преди самата сватба.
Бях бременна в 4ти месец и не исках цялата дандания с церемонията, близките им да се претрепват да идват от други градове рано и да се убият от път и т.н. Исках да намаля тези мероприятия до минимум. Не виждам кое му е лошото.
После си се събрахме в събота и отпразнувахме сватбата.
Църковен брак също не сключихме, аз не исках, защото бях дебела. )))))
Пазя си това право за по-нататък, и хем ще си имам още веднъж сватба. )))

Е добре, но все пак, сватбата не слага ли началото на семейството? Точно за това ми е въпроса - защо за сватба се счита деня в който събираш близките да се почерпите (разгледано извън контекста на подписа и венчавката, това си е един обикновен купон с малко ритуали за сеир)? Не е ли по-правилно за сватба да се счита деня в който двамата ставате семейство(официално)?

Общи условия

Активация на акаунт