Крити4еска възраст...симтоми

  • 2 856
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 101
Малко ми е странно да пукам тази тема но съм сигурна 4е на  доста жени  им предтои да се сблъскат с този проблем ..ако може така да се наре4е навлизането в крити4еска възраст..
И понеже за първи път се замислям даже не съм се ровила в нета за информация... и понеже съм сигурна 4е тук 6те се намери някой да разкаже от опит за симтомите..медикаменти за по лесно преминаване на тази фаза..и изоб6то вси4ко свързано...

И може би трябва да кажа за6то пък съм се замислила за това...
От едно извесно време съм доста нервна(по принцип съм спокоен 4овек) като 4е ли ме обливат топли вълни( или поне аз си вну6авам)
цикъла без при4ини ми стана нерегулярен..
Как се разбира 4е навлиза 4овек в крити4еска newsm78 знам 4е хормоните запо4ват да играят...но има ли на4ин .. някакво иследване
да покаже :thinking:4ерно на бяло за  това...
изоб6то много въпроси..на които се надявам да намеря отговор

Последна редакция: пт, 15 авг 2008, 00:26 от lozeva

# 1
  • Мнения: 1 938
http://www.doctorbg.com/page.php?id=13753

Моят съвет е да си провериш и щитовидната жлеза! Peace

# 2
  • somewhere near the sea
  • Мнения: 3 086
Такааа.
Ами явно няма нищо странно,особено като се има предвид в колко часа си пуснала темата Laughing
Започва около 45-ата и завършва около 55-ата година от живота; средната му продължителност е 10-12 години, от които 2/3 се падат на менопаузата. Понякога климактериумът и менопаузата могат да настъпят значително по-рано – преди 40-годишна възраст, или по-късно – след 50- и дори след 60-годишна възраст.
Климактериумът протича в три фази.
Предменопаузата е фаза, през която яйчниковата дейност постепенно намалява. Първоначално, през втората половина на менструалния цикъл, количеството на един от яйчниковите хормони — прогестерон — е недостатъчно. По-късно спира и отделянето на годна за оплождане яйцеклетка. През целия цикъл се отделя само един вид яйчникови хормони — естрогени.
Проблемите, възникващи пред жената през тази фаза от климактериума, са свързани главно с нарушения в менструалния цикъл.
Гърдите загубват своя тургор и еластичност или силно наедряват поради натрупване на мастна тъкан. Окосмяването и тургорът на външните полови органи намаляват, нерядко се появява бяло течение и сърбеж или сухота на влагалището.

Менопаузата е едногодишният период без менструален цикъл, считано от последното маточно кървене, предизвикано от нормално произведените в яйчниците хормони. Менопаузата може да се определи само ретроспективно. Непосредствената причина за приключването на менструалната функция е изтощаването на ендокринната функция на яйчниците. Това окончателно бележи и края на възможностите за забременяване. При около половината от жените менопаузата настъпва около 50-ата година.
 Следменопаузата  е последната фаза на климактеричния период, през която настъпва пълното или почти пълното угасване на яйчниковата дейност. Продължава няколко години.
 Нерядко се явяват главоболие, безсъние, липса на апетит, запек, натрупване на газове в червата и подуване на корема, коликообразни коремни болки, често уриниране и др.

Промяната в обмяната на веществата по време на кримактериума често води до затлъствяне или отслабване, до промяна във фигурата и външния облик на жената, до намаляване гъвкавостта и грацията на женското тяло.

Промените в хормоналното равновесие при някои жени водят до смущения в психосексуалния живот: отслабване на половото желание и удовлетворение до пълна полова студенина; в други случаи се наблюдава изострено полово влечение и психосексуална неустойчивост, които могат да стана повод за семейни конфликти.
Макар и рядко, при психично лабилни жени могат да се наблюдават и психични смущения: лесна раздразнимост, емоционална лабилност, безпричинна склонност към сълзи, апатия, меланхолия и пр. Честа причина за психични смущения е неоправданото чувство за малоценност, за отлитаща младост и неизбежно остаряване.
Може би най-типичното оплакване след менопаузата са т. нар. топли вълни. Наблюдават се в различна степен при около 80% от жените в климактериума. Започват като внезапна атака на затопляне на лицето, врата и гърдите. Продължават най-често 1-2 минути и са съпроводени с видимо зачервяване на кожата. Броят на топлите вълни за денонощие е различен - от 2-3 до няколко десетки. Могат да продължат до 5 години след менопаузата. Към невровегетативните оплаквания спадат изпотяванията, главоболието, световъртежът и безсънието. Често се срещат и невропсихически оплаквания — при всяка четвърта жена. Тук доминират меланхолията, депресията, плачливостта, повишената раздразнителност и немотивираното безпокойство. Жените, занимаващи се с умствена дейност, съобщават за трудна концентрация на вниманието и отслабване на паметта.
 Променя се кожата на външните гениталии. Лигавицата на влагалището изтънява, по-лесно се травмира и кърви. Поради сухотата му се явяват и смущения в половия живот. Сексуалното влечение намалява. Започва постепенно отпускане и на тазовата мускулатура. Зачестяват позивите за уриниране. Атрофични промени настъпват в уретрата и пикочния мехур. При физически усилия, кашлица или смях самопроизволно се отделя урина (инконтиненция).
Поради изчерпване на естрогените се нарушава равновесието между процесите на изграждане и разграждане на костната тъкан. Преобладаващото разграждане довежда до загуба на костна тъкан и рязко намаляване на минералното костно вещество, главно калциевите соли. Този процес се нарича остеопороза.

 

# 3
  • Мнения: 2 700
Боса съм в тематиката (все още  Mr. Green), но отворих темата защото и моят цикъл напоследък не е редовен (преди бях като часовник, а сега давам отклонения). Ходих на гинеколог и ми казаха, че за момента нямам повод за притеснения. Хормонални изследвания се правели ако цикълът надхвърли 40 дни.

Общи условия

Активация на акаунт