Ръгате ли чушки в боба?

  • 3 778
  • 33
  •   1
Отговори

Анкета

Слагате ли печени чушки в боба на яхния?

Опции:

  • Мнения: 161
Аз готвя боба с печени чушки. Така за мен сякаш е най-вкусен. Другите тънкости са негличкосаното гърне и комбинацията от консервирани и пресни домати, задължителното добавяне на стръкчета целина, внимателното ползване на червен пипер и джоджън и те така. Аз като готвя не мога да сложа само една подправка и затова в боба освен джоджен слагам и чубричка, мащерка, докосване босилек.
С течение на времето установих обаче че повечето ни познати готвят боб само с домати, но не слагат чушки, а като подправят слагат само каквото са чели в рецептата или каквото са им казали. Задължително застройват яхнията с брашно, не че и аз не слагам, но задължително слагам доста по-малко.
И така - очаквам да споделите интересни рецепти за приготвянето на боб в тази тема - от яхния и супи, до салати и гарнитури с него...

# 1
  • Мнения: 3 830
И на мен така сготвен ми е любимият боб, макар че не го обичам много.

Ям всичко, абсолютно всичко, но има някои неща, които не ги обичам особено: зелен фасул, зрял фасул, леща, готвено зеле;яхния.

# 2
  • Под звездите
  • Мнения: 1 291
Аз като готвя боб слагам много зеленчуци,а зимата слагам и суха люта пиперка.
От подправките слагам джоджан,чубрица и босилек.

# 3
  • Мнения: 27 524
Ами да ти кажа честно - задължително слагам, но - никога печени  newsm78
Аз лично си троша сухи чушки. Ако нямам - слагам сурови. Но печени...  Thinking
Домати не слагам.  Simple Smile После си го поръсвам и с люти натрошени пили-пили  Grinning

# 4
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Слагам чушки, имам готови опечени във фризера, обаче задължително ги беля, защото не понасям ципата им.
Боба го готвя в гърне, напоследък твърдо използвам готов сварен боб от консерва, защото просто ми писна да попадам на стар, който продължава да хруска и след 4 часа варене в херметическата.
Другия + е, че става за отрицателно време.

Моят малък трик е: при боба и водата слагам 2-3 цели домата, 2 цели глави лук, 1 цял морков, чушка-две. Нагласям фурната на 150-200 градуса (зависи с какво време разполагам, но предпочитам на бавен огън). Слагам джоджен, сол, пикантина (чубрица не обичам).
Когато е готов- нарязвам сварените зеленчуци и чак тогава прибавям мазнина.
Нерядко слагам и нарязан бекон още в началото.

# 5
  • Мнения: 5 977
Разбира се, без това не може

# 6
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Ха-ха ръгаме и още как , браво много оригинално !
Преди време разказах на едно мило момче как точно , за да направя удоволствие и на теб ще си позволя да се самоцитирам .

***

Боб с наденица

Здравей мило момче - ако някой ти каже , че да свариш вкусен боб е най-лесното нещо на света , не му вярвай ! Баща ми преди много години се озовал в дебрите на балкана у бабата на свой колега - тя не ги очаквала и имала за обяд постен бобец . Баща ми ли бил гладен , боба ли бил божествено вкусен незнам , но лапал като за световно , че и по брадата му течало  , а бабето ги подканяло -"Хапнете си баба , той бобеца  хубаво увря , маже се като лайно". Е и тая приказка не могла да го откъсне от паницата , но и до днес обикаля тенджерата и съветва - "Оставете боба добре да уври , да се маже като ...", нали се сещаш!!? За да си свариш добре боба са ти необходими на първа стъпка - боб от добър сорт , мека вода и търпение да го свариш както е казала бабата . Може да се поспори за това дали е добре да се изхвърля първата вода - някой казват , че е пръдлива , аз казвам , че ако е пресен , тазгодишен , това не е необходимо - губи се вкуса . За жалост , ако не живееш на село и пазаруваш от супермаркета такъв няма да намериш  сега , а чак в късната есен . Избери по-дребен сорт , по-добре увира и е по-вкусен - измий го в гевгир под течаща вода , за да паднат всички химикали , с които го обработват срещу гъгрици , завари го в тенджера и я изхвърли веднъж - долей с гореща и пак върни на котлона . Като заври на най- силната му степен , намали и го остави под  капак да си клокочи . Пробвай по някое време - гребни от зрънцата с лъжица , духни ги и ако кожичката им се отделя , вече можеш да сложиш солта и зеленчуците . Внимавай със солта - не много , не овкусяваш яденето още , само леко да поеме бобеца . Нарежи си 1-2-или 3 глави лук - по-вече , по-добре , морков , пиперка и стебълъцата на джоджена . Разбъркай и остави пак под капак да си къкри до пълна готовност - проверявай, разбърквай !  Аз лично не обичам да доливам вода , но ако видиш , че не си преценил добре количеството в началото - доливай по мъничко , но гореща . Боба до тук ти е готов - може да сърбаш - имаш боб чорба , ако нарежеш и магданоз и листа от джоджен разкоша ще е абсолютен , но... ти искаш с наденица , е трябва да поработиш още малко . Налей си в дълбоко тиганче олио , запържи леко наденицата и пускай парчетата в тенджерата при боба , след това пусни в мазнината 3-4 пълни супени лъжици брашно /това е ориентировъчно , ако готвиш малко боб - намали , ако е повече - увеличи/ , бъркай постоянно да покафенее равномерно . Когато миризмата и цвета те омагьосат - отмести , приготви си черпак и сложи при брашното 1 суп. лъж. червен пипер - разбъркай енергично и сипи един черпак от бобената чорба .  ВНИМАВАЙ  - вдига се много пара , да не си изгориш очите!!! После още един , два , разбъркай кашата и я изсипи в тенджерата . Върни бобеца и наденичката на изключения котлон да покъкрят и обменят вкусове , нарежи зеленийките , опитай на сол , ако не си го направил и .... бон апети !  
П.П. Ако ходиш през август из троянския балкан или на подобно място набери си билката бабина душица - мащерка , но планинска - как му подхожда на бобеца , не е истина и за кюфтета става ........а , като казах кюфтета , вместо наденица леко може да пръжнеш кюфтенца и ще имаш боб с кюфтета ! .... Айде , край , ако нещо не е ясно пиши на лични !
.....  и съвсем последно - през лятото боб не се кисне , защото бързо прокисва и има опасност още преди да го сготвиш да се окаже развален . И домати не слагай - киселината им ускорява процеса на вкисване и много бързо разваля боба . Аз използвам тенджера под налягане , но ако ти не си работил с такава - не ти я препоръчвам !
Успех !

Последна редакция: нд, 17 авг 2008, 17:28 от Другарче

# 7
  • Мнения: 3 641
Боб не обичам , готвя много рядко и по малко заради половинката и често пропускам чушките Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 10 982
Ръгаме, разбира се Simple Smile Люти чушки също. Mr. Green

# 9
  • Мнения: 309
Не ръгам чушчици . Wink

# 10
  • Мнения: 774
Лук, моркови, сурови чушчици - това слагам. Щом се свари бобът, правя запръжка от олио, червен пипер и домати. Джоджен, чубрица и сол са моите подправки.

Сигурна съм, че с печени става много вкусно! Wink

# 11
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
аз боб не ям по ред при4ини, но го оби4ам и години ми е трябвало да си внуша,4е не трябва да го припарвам! ние го готвим малко по-разли4но от бг, задължително е с лют пипер, цели в соса! слага се хариса, пиперкова люта паста от стрити 4ервени сухи пиперки, зехтин, подправки и тайната на домакинята! приготвя се задължително с месо, ребърца, джолан4ета, кра4ета, опашки(телешко или агнешко)!ментата е задължителна, както и местните подправки!

Последна редакция: пн, 18 авг 2008, 10:59 от marsy

# 12
  • Мнения: 161
E с месце е хубаво. Аз най-много уважавам с пушен бекон или с пушени ребърца. Иначе други меса винаги мога да си ги ям.

# 13
  • Мнения: 4 111
Ръгам червени чушки, лук и морков.

# 14
  • Мнения: 398
Ръгам чушки и друго,дето е расло на кокал по стара българска рецепта  chef

Общи условия

Активация на акаунт