Въпрос за Анти Д гамаглобулин

  • 1 374
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте, майчета.

Обръщам се към тези от вас, които имат информация по въпроса за поставянето на инжекцията Анти Д гамаглобулин след раждането. Аз съм с отрицателен резус фактор и съм решила да раждам в частна клиника. От там ми казаха, че ако се наложи поставянето на Анти Д, следва да си заплатя инжекцията, която струва 160 лв. А доколкото знам в държавна болница това се полага напълно безплатно. Четох в друг форум, но това беше доста отдавна, че когато раждаш в частна болница си заплащаш инжекцията, а след това от болницата ти дават документ, който представяш на здравната каса, за да ти възстановят парите. Знаете ли дали това е така? И ако е така има ли някаква специална процедура, за да мога да се възползвам от инжекцията по касата?

Предварително благодаря на всички, които ще се отзоват.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 809
Здравей,
Относно ваксината скоро обсъждахме въпроса дали е безплатна или не и се срещнаха много противоречиви мнения.
Аз раждах в частна клиника и си купих ваксината, казаха ми, че вече не се поема от ЗК, а се е поемала преди, когато са ползвали българския вариант. Българският вариант вече не се произвеждал, но незнам доколко това е вярно. Относно цената от около 2 месеца (точно когато аз родих) й вдиг наха цената на ваксината и вече е 180 лв.
Ако детето е взело твоя резус фактор няма да има нужда да ти бият ваксината и затова не е необходимо да я купуваш предварително.

# 2
  • София
  • Мнения: 67
Здравейте, тази ваксина не се поема от здравната каса и се заплаща.Има български вариант,който е значително по-евтин/около 60 лв/, тел. на фирма Булмар 029532461

# 3
  • Мнения: 1 763
Явно във всяка болница е различно. Аз раждах в Шейново, сложиха ми ваксината безплатно на другия ден след раждането.

# 4
  • Мнения: 4 111
И аз раждах в частна клиника и заплатих ваксината, но не съм чула, че мога да си възстановя парите, само ако се ражда в държавна болница, но това е информация от преди година и половина.

# 5
  • Мнения: 814
 Аз също раждах в частна клиника и си заплатих ваксината Peace. Не ми се вярва здравната каса да възтановява парите Thinking

# 6
  • Мнения: 132
Аз родих на 27.06.С отрицателна кръвна група съм, а детето е с положителна.Следователно  ми поставиха и ваксината.ПОЛАГА СЕ НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНО,ако раждаш в държавна болница.ПОЕМА СЕ ОТ ЗДРАВНАТА КАСА!
Аз много се чудих дали да раждам в частна клиника и разпитвах-точно в една такава ми казаха че трябва да си я заплатя и че те не я поемат!
Хубаво е предварително да проучиш дали в здравното заведение където ще раждаш я имат в наличност- аз така направих-просто се чувствах по-спокойна и сигурна.Имай в предвид ,че много изнудват да я заплатиш! Не давай пари ако ще си в държавна болница. ТЯ Е БЕЗПЛАТНААА!!!

# 7
  • Мнения: 128
Родих преди няколко дни в 1-ва АГ Света София. Беба е с моя резуст фактор и не се наложи да ми слагат ваксината, но ме бяха предупредили, че ако се наложи, трябва да си я купя.

# 8
  • Мнения: 14 471
аз раждах в държавна болница и ми я поставиха безплатно.

само, че друго ми се видя странно - в епикризата, която ми дадоха на изписване никъде не пишеше, че ми е поставена такава инжекция.
при вас пишеше ли?

# 9
  • София
  • Мнения: 3 789
И аз съм с  RH (-) Tired
Живот и здраве, след няколко месеца ще разберем беба с каква кръвна група е. Интересува ме дали инжекцията се поема от ЗК или не, а както виждам и в тази тема- срещам доста противоречиви мнения Thinking
Когато за първи път ми взимаха кръв за антитела, док ми каза, че ако се наложи да ми се бие тази инжекция- ще ми каже от къде да си я купя, което ме навежда на мисълта, че АЗ ще трябва да си я платя, а болницата в която ми следят бременността и в която, живот и здраве, смятам да раждам, е държавна- 1АГ "Св. София".
Някой може ли да даде линк или да посочи официален документ, в който е упоменато, че тази инжекция се поема от ЗК или се полага беплатно?

# 10
  • Мнения: 1 032
Момичета, най- добре е да звъннете в здравната каса и да попитате. По принцип ваксината е включена в клиничната пътека за раждане и ако сте здравноосигурени, а болницата, в която раждате работи по здравна каса- трябва да ви я поставят безплатно. Не би следвало да има промяна в ситуацията, защото това са неща които залягат в националния рамков договор между касата и лекарския съюз. А договорът се подписва за календарна година. Аз родих съвсем скоро и ми поставиха ваксината- безплатно. Дори не са ме карали и да я купувам. Знам за случаи когато я нама в наличност и тогава пациентите си я осигуряват, но след това болницата възстановява парите.
Телефонът на здраваната каса за въпроси и информация е 0800 14 800

# 11
  • Мнения: 3 016
Момичета, най- добре е да звъннете в здравната каса и да попитате. По принцип ваксината е включена в клиничната пътека за раждане и ако сте здравноосигурени, а болницата, в която раждате работи по здравна каса- трябва да ви я поставят безплатно. Не би следвало да има промяна в ситуацията, защото това са неща които залягат в националния рамков договор между касата и лекарския съюз. А договорът се подписва за календарна година. Аз родих съвсем скоро и ми поставиха ваксината- безплатно. Дори не са ме карали и да я купувам. Знам за случаи когато я нама в наличност и тогава пациентите си я осигуряват, но след това болницата възстановява парите.
Телефонът на здраваната каса за въпроси и информация е 0800 14 800

 Peace

# 12
  • Мнения: 2 111
Родих в частна болница,която работи със здравната каса по някои клинични пътеки и ми сложиха ваксината Анти Д безплатно като здравноосигурено лице.
http://www.nhif.bg/bg/questions.phtml?startFrom=55-първото питане е за Анти Д,кликва се върху отговор и там си пише всичко.Може да се зададе и въпрос към НЗОК.

Последна редакция: пн, 18 авг 2008, 12:38 от erota

# 13
  • Мнения: 342
... Аз раждах в Шейново, сложиха ми ваксината безплатно на другия ден след раждането.
И аз така. Peace

# 14
  • непостоянно
  • Мнения: 981
Преди 3г. родих дъщеря си в 1АГ "Св. София (бившата Т. Киркова) и се наложи поставянето на инжекция анти Д гамаглобулин. За купих си я, тъй като моят доктор ми обясни същото:
... купих ваксината, казаха ми, че вече не се поема от ЗК, а се е поемала преди, когато са ползвали българския вариант. Българският вариант вече не се произвеждал...
Преди месец родих втората си дъщеря пак в същата болница. Поставяне на ваксина не се наложи, защото малката е същият резус фактор като мен, но, ако се беше наложило, пак щях да си я платя, а не да ми я поставят те безплатно Peace

Общи условия

Активация на акаунт