Да споделя за изследванията на детето и РАХИТ!?!

  • 2 623
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 249
...Днес направихме изследвания на Мимето. Хемоглобинът е 121...идеално!
...Утре сме на консултация...Ще видим какво ще каже педито ,като разбере че не съм захранила още !?!  doctor

...Направих й ПКК 22 показателя и диференциално броене и СУЕ...Хемоголобинът - добре!... Но като гледам другите резултати и референтните стойности, някои са извън границите и това ме притесни. Sick Confused... А съм сигурна, че педито няма да ми каже нищо, т.е. ще каже че няма нищо обезпокоително. (и друг път е имало подобни случаи с нас и тя изказва мнението си като е прехвърлила набързо резултатите - за секунди!)

 Bulb Confused:...Ако е удобно мога ли да ги напиша в темата и някой опитен (лекар) да ги разчете ???

Последна редакция: вт, 28 юни 2005, 23:17 от ina_5kova

# 1
  • Мнения: 5 228
Референтните стойности за бебета и възрастни са различни, а на изследванията обикновено са указани тези за възрастни, така че ако не е написано изрично, че референтните стойности са за бебета, трябва да го имаш предвид.

# 2
  • Мнения: 1 586
Чудесен ви е хемоглобинът Simple Smile
Я бързо се включи и в закованата анкета за хемоглобина, както и в тази анкета:
захранване и хемоглобин

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Референтните стойности за бебета и възрастни са различни, а на изследванията обикновено са указани тези за възрастни, така че ако не е написано изрично, че референтните стойности са за бебета, трябва да го имаш предвид.

Точно така и при нас се разминаваха някои стойности, но това е нормално предвид възрастта на децата.

# 4
  • Мнения: 249
Референтните стойности за бебета и възрастни са различни, а на изследванията обикновено са указани тези за възрастни, така че ако не е написано изрично, че референтните стойности са за бебета, трябва да го имаш предвид.

Точно така и при нас се разминаваха някои стойности, но това е нормално предвид възрастта на децата.

...Знам, знам...Но при нас са дадени и тези за възрастни и такива, които са за деца до 4 години !?!

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
...Знам, знам...Но при нас са дадени и тези за възрастни и такива, които са за деца до 4 години !?!
Да не забравиш да кажеш как е минало при лекарката.

# 6
  • Мнения: 249
Да не забравиш да кажеш как е минало при лекарката.
...Няма да забравя!...Даже си мислех дали да не пусна нова тема...но няма - ще пиша тук.

...Да ви кажа честно, малко съм притеснена...и то не заради изследванията (тях педито не ги видя), а заради това което ми каза... Cry Cry Cry
...Според нея Мимето има начални признаци на рахит.
За 6-ия си месец тя отново е наддала 0,750 кг ... Педито каза, че това е доста бурен растеж, който е довел до появата на тези признаци...
Пипнах и аз главичката отзад на тила и като че ли наистина беше мекичко на едно място ( а би трябвало вече фонтанелите отзад да са затворени, нали?) ...
...От около седмица се чудя дали да пусна тема и да ви питам за необичайното поведение на Мимозката (защото и на мен ми мина през ума за рахита!), но все отлагах...и се успокоявах, че неспокойствието и  проплакването се дължат на растежа на зъбки ! ... Озадачаваше ме факта, че спря да спи толкова , колкото спеше допреди седмица...Но се чудех дали не е пак в стачка, защото захапва гърдата, смукне няколко пъти и пуска и се върти и пак захапва...
...Абе с една дума - КОЛЕБАЕХ се между стачка, никнене на зъби, жега  и накрая рахит...

...Та за захранването педито ми каза да започна със зеленчуковите пюрета и по най-бързия начин да въведа месото. През 2-3 дни да въвеждам нов зеленчук... И имайки предвид алергиите ми (защото тя е и мое Джи пи) , да започнем с банан ... сутрин - половин банан и след обяд - още половин банан??? newsm78 ... Малко множко ми се вижда - и едновременно плодове и зеленчуци... newsm78...а аз още нищо не съм й давала.

...Утре ще се обадя на другия ни лекар, на когото повече разчитам. да мине да ни види. И на него ще дам изследванията...Надявам се той да ме успокои за този рахит... ooooh!

П.П. Сега изпекох ориз и утре ще пробвам да захраня малката с каша!...Просто явно няма смисъл да изчаквам...Явно тя качва много от кърмата.

# 7
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Аз се намесвам може би не на място, но се намествам.
Моят син през първите две седмици от втория си месец качи 0,900 г (ние сме на адапт. мляко) и педиатърката, която само ме плашеше с рахит, вече зарева на умряло-омекнала му била фонтанелата и пр.
Предходния ден имахме час при ортопед, когото изрично попитах за рахита, защото бях обезумяла от ужас. Ортопедът, който посетихме, според това, което съм чувала е много добър специалист. Той каза, че не е виждал дете с рахит в практиката си и че в конкретния случай не трябва да се притесняваме.
Въпреки неговото становище, педиатъпката ни вдигна двойно вигантола и нарече разходките на слънце вятър работа по отношение на образуването на витамин Д.
Смених педиатърката, не поради тази причина (не искаше да ни бие ваксини безплатно, а искаше да си ги купуваме) и новата смята, че рязкото качване на килограми към настоящото бебе не е такъв проблем по отношение на рахита. Тя смята, че ако извеждам бебе всеки ден на слънце, през юли и август може да спрем вигантола. Аз засега ще давам, защото не е много слънчево.
Задната фонтанела не се ли затваря до първата годинка или  newsm78?
Незнам с каква цел се разписах така, но просто за мен темата за рахита ми е фиксидея.
Пожелавам ви да се разминете и да нямате никакви проблеми.   bouquet

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Бях чела някъде, че ако само главичката на детето се излага на слънце за 30 мин. получава необходимата доза вит. Д, ако е с боси крачета и голи ръчички са достатъчни само 4-5 мин.
Отдавна вече не давам вит. Д, по-точно откакто се затопли времето и започнахме да се разхождаме по слънце.
Ина, не се притеснявай, бързият растеж предразполага към рахит, но не е задължително щом детето ти качва по много да се разболее. Най-добре се консултирай и с другия лекар за който говориш и съм сигурна, че той ще те успокои Simple Smile

# 9
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Тъй, де, аз това се опитах да обясня, ама още подскачам като гърмян заек и трудно редя свестни мисли по отношение на рахита. Според новата педка няма пряка връзка между рязкото наддаване и рахита.

# 10
  • Мнения: 2 807
ina_5kova,

моят съвет е да не захранваш...
Не може ли просто да ти изпише по-голяма доза вит. Д ? - няма как детенце да не се оправи от него.
Сега приемате ли го?
И ако да - по колко капки на ден?

Ако все пак решиш да започнеш да захранваш - прави го бавно и постепенно, всеки нов плод/зеленчук за не по-малко от седмица, още повече, че и ти имаш алергии и детенце и без това е предразположено...
Какви са тея - по половин банан сутрин и следобяд  Shocked...

И да знаеш, че бананът също се води алерген, макар че се реди зад мъхести, семчести, цитруси.


# 11
  • Мнения: 590
Ина,

защо не се консултираш с поне още един педиатър преди да захраниш? . Понякога витамин Д не се усвоява добре и се налага допълнителна терапия с него, но аз не виждам с какво скоростното захранване ще помогне в случая.   Не ми се струва че бебе ще качва по-малко ядейки каши и банани. А и при толкова алергии при теб такова скоростно захранване крие много рискове.  Аз бих потърсила  второ мнение от специалист. Бъди спокойна! Всичко ще се оправи Simple Smile

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Ина, и аз като момичетата смятам. Потърси назад темите на Ala, чиято педиатърка също я плашеше с рахит - според мен с цел захранване.
Иначе - може би си струва да изчакаш още малко, докато детето реши, че е готово.
Не е проблем месото да е сред първите храни за захранване, но в никакъв случай не трябва да се захранва с такива темпове!!! Особено при фамилна история с рахит! Педиатърката трябва да го знае, щом е и твое джипи.
Признаците на рахита не са тези, които описваш. Това е по-вероятно от жегите и зъбите.
Дъщеря ми в 8 или 9 месец, не помня, качи 800 грама, че и отгоре...не беше само на кърма вече, но децата по принцип в тези месеци качват по 300-500 гр... какво сега, да се гръмна ли? Бебетата наддават на подскоци - колко качи предните два месеца Мария?
Бананът се препоръчва сред първите храни за захранване, но не тук - тук доскоро банани нямаше целогодишно, както сега, т.е. за нашите (родителските и бабешките) организми не е типичен плод - вероятно за децата ни и за техните деца вече няма да е така. Поради това аз не бих дала веднага банан, а след 8-ми месец - знаеш, че бананът съдържа хистамин - щом си с алергии, ще разбереш.
Освен с безглутенови каши можеш да започнеш и с авокадо. То също не е типичен плод (зеленчук?) за тук, но не е алерген и е подходящо за бебета.
Ако се тревожиш за рахит, потърси обезателно второ мнение - не наблягай на диетата на детето - нека първо лекаря я види, а после споделяй какво яде Wink
А Джейд е права - и аз така знам, включително съм чела неведнъж,, че 4-5 минути излагане на крачета-ръчички на слънце е достатъчно за нужната доза вит. Д (не забравяй, че и в кърмата има водоразтворима форма на вит. Д). А ти със сигурност я разхождаш повече от 4-5 минути на ден Simple Smile
Успех!   bouquet

# 13
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Доколкото знам, признак за рахит не е незатварящите се фонтанели, а меката глава в областа на черепните шевове! Мартин е с доста голяма фонтанела за възрастта си, но Вигантола съм го спрява от май месец, т.е. откакто има хубаво слънце навън. Все пак сме по 5-6 часа на разходка! А това, че те кара да даваш месо, не мога да разбера!
Толкова много изключително кърмени бебета качват доста на тегло и сантиметри, че ако това беше причината, всичките щяха да са болни от рахит!!! Слушай си ортопеда, а педито...да пасе!

# 14
  • Мнения: 6 243
Ина, аз дадох на моята щерка Вигантол точно веднъж и после ми попадна таблицата за излагането на слънце и превенцията на рахита. Става дума за това:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamin-d.html
Педито разбра, че не съм давала Вигантол преди месец, когато й изтърсих накуп цялата ерес по отглеждането на Ирина (изключително кърмене, "късно" захранване и пр., но само се засмя и заяви, че сме за пример.
Това, което описваш, най-вероятно са зъби+жеги+нови мурафети, защото вече сте поизрастнали.

Общи условия

Активация на акаунт