може ли нофилинът да бъде обявен за наркотик???

  • 601
  • 2
  •   1
Отговори
  Simple Smile Здравейте!
Имаме спор с един познат, който твърди , че нофилинът е абсолютен наркотик. Майка му е била завеждащ детско отделение и при нея са постъпвали пациенти деца след прием на повече от 4 нофилина в критично състояние.
Не съм медик, но меинтересува химията и лекарствените препарати като любител. Затова проверих внимателно при познати фармацевти и те категорично отрекоха да е така. Знам че се ползва при белодробни заболявания , от които страдаше и малкия ми син като бебе преди доста години.
Ще се радвамако ми дадете пояснение , защото не се продава със зелена рецепта и споредмен не е в групата на съмнителните и забранените средства.
Благодаря за вниманието предварително  Rolling Eyes

# 1
  • София
  • Мнения: 17 591
Да, може да бъде обявен за наркотик по поне половината от  нужните показатели... а, с малко "разтегляне" - и по всички. Към него се формира толерантност (нужда от увеличаване на дозите) и зависимост (колкото повече се приема, толкова по - невъзможно става дишането без него).

Това не пречи не рядко да е бил животоспасяващо средство.
Както и немалко наркотици.

За протокола, химик съм, не фармацевт или медик, страдах (особено в детството си, сега по-рядко имам простъпи, затова използвам минало време - пък дано е така!) от астма, доста съм го използвала.
Освен това навремето се предписваше и като диуретик.

# 2
  • Мнения: 1 984
не. не може. говорим за интоксикация в описаните случаи. или за проява на странични ефекти. аз лично при деца не ползвам аминофилин. има салбутамол...

Цитат
Наркотични вещества (наркотици) са група фармакологични вещества, които действат предимно върху централната нервна система и при внасяне в организма предизвикват, според дозата, временно усещане на психично и телесно успокоение, еуфория или опиянение и наркотичен сън. Такива са редица растителни вещества и техни производни (тютюн, алкохол, хашиш, кокаин, опиум и получените от него наркотични вещества, наричани опиати, между които пантопон, морфин, хероин, кодеин) и други. Всички наркотични вещества от тази група могат да създадат болестно влечение, известно като наркомания. Употребата, производството и вносът им в отделните държави се регулира от законодателни ограничения и правила. Друга група наркотични вещества представляват синтетични препарати, употребявани в медицината най-често като сънотворни средства (веронал, луминал, барбамил и други производни на барбитуровата киселина). В хирургията се прилагат за упойка някои наркотични вещества, които предизвикват пълна загуба на съзнанието

аминофилинът трябва да се изписва и прилага само под лекарски контрол.

http://en.wikipedia.org/wiki/Theophylline

Общи условия

Активация на акаунт