Брашно от просо?

  • 8 314
  • 12
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 17 592
Ще ми се да се пробвам с домашна боза - не че съм маниак на домашно приготвеното или "био" храни и продукти, просто тази, съвременната, не ми харесва на вкус. А мнооого обичах бозата... Та от къде може да се намери таквоз чудо - брашно от просо? Или трябва първо да си меля брашно?

# 1
  • Мнения: 11 003
Или трябва първо да си меля брашно?

Трябва да е мляно, на брашно. С просо на зърна няма да стане.
Предполагам, че готово брашно може да се намери в диетичните магазини и където се продават здравословни храни.

# 2
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
От какво ще е брашното няма никакво значение , пробвала съм с различни видове - няма разлика .
Препичай каквото имаш , баба ми правеше с най-калпавото от мелницата , че другото си го пазеше за баници и др. вкусотии. Като мелехме за животни съм правила отпшеница , ечемик , просо , ръж - все едно е. Виж само с царевица не съм пробвала ....

# 3
  • София
  • Мнения: 17 592
Е, с пшеничено едва ли ще получа неповторимия дъх на просо от детските ми спомени... Виждала съм просо на зърна в диетичните магазини - правила съм на бебока закуска с него - но на брашно?..

# 4
  • Мнения: 25 600
Проблемът на бозата не е в брашното - и с пшенично става хубава боза. Разликата във вкуса идва от липсата на захар в сегашната и подмяната ѝ с подсладители. Особено любители на резливата боза като мен могат само да въздишат.  Laughing

# 5
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Пуснете рецептичка, много ме заинтригувахте Praynig

# 6
  • Мнения: 22 867
Ето една сполучлива рецепта, препоръчана ми от мои приятелки. Все още не съм я правила, само и се каня.

# 7
  • София
  • Мнения: 17 592
И аз обичам резлива боза.
Но и брашното има значение - това го разбрах случайно, от личен опит, когато опитах в Германия една резлива бира... Беше невероятно, тези "бели бири", дето тук го продават, уви, нямат нищо общо - и то точно заради дъха на просото! А онази бира имаше дъх и вкус на бозата от детството ми, леко тръгнала... нннн... и ако изобщо ще си дам толкова зор боза да правя - а аз съм същинско бедствие в кухнята - искам поне целта да е истинската - а то какъв бълвоч ще стане, ако аз имам общо с приговянето, друга работа... Sad
Май ще трябва да меля в машинка за кафе? Няма такъв продукт?

# 8
  • София
  • Мнения: 17 592
Рецептите, които си "подготвих":


Домашна боза

5 л вода
2 чаши брашно (пшенично, овесено, ечемичено или от просо - последното е най-добро и не съдържа глутен  )
2 чаши захар
1 чаена чаша боза със захар или специално приготвена закваска

Брашното се запича в сух тиган, като се бърка през цялото време, за да не загори.
Препеченото брашно се прехвърля в голяма тенджера и се охлажда.
Към него се добавя малко хладка вода и се разбърква до хомогенна смес (класиката е с дървена лъжица, аз се справям само с
тел. Ако все пак останат бучки - за тая работа си има пасатори  )

Добавят се останалата вода и захарта и сместа се слага да се вари.
След като поври 5-6 минути (през цялото време се бърка, за да не залепне за дъното на тенджерата), се оттегля от огъня.

Оставя се да се охлади и към сместа се добавя една ч.ч. боза, останала от предния път или една ч.ч. закваска за боза.

Бозата се оставя на топло, за да ферментира. Готова е след 2-3 дена. Тогава се налива в бутилки и се съхранява в хладилник.
Изпива се всичко, без 1 ч.ч., моято ще остане за следващата доза.


Закваска:
1 ч.ч. вода
1 с.л. захар
2 с.л. препечено брашно

Всичко се разбърква, пресипва се в буркан, покрива се с кърпа и се оставя да ферментира за 2-3 дена, като от време на време се
 разклаща.

Забележка:
Тъй като при мен бозата изкипя, не я варих препоръчителните 5-6 минути и тя не се сгъсти много. Също така и не препекох много
брашното, за да не загори. Но това, което стана, беше много, много вкусно!


БОЗА
Бозата е типично за България и Балканския регион гъсто, слабоалкохолно питие с възсладък или възкисел вкус. Приготвя се от
различни брашна (ечемик, овес, царевица, пшеница), но най-качествена и най-вкусна е бозата от просено брашно.

Предлагаме ви описание за приготвяне на боза в домашни условия. Рецептата е за 5 литра.
 
 

БОЗА Необходими продукти 5 л вода
2 чаши брашно
2 чаши захар
1 чаена чаша боза или специално приготвена закваска
 

Начин на приготвяне:
Брашното се препича до бледорозово, като се внимава да не прегори ( бърка се по време на печенето). Разтваря се в малко
хладка вода. Така получената смес се изсипва в съда с останалото количество вода и се поставя на огъня. Добавят се двете чаши
захар и се бърка, докато заври. След завирането продължава да се бърка в продължение на 5-6 минути. Оттегля се от огъня,
 охлажда се и след това се досипва или 1 чаша боза, или 1 чаша от предварително приготвената закваска. Съдът се държи 2-3
дена на топло да ферментира, след което се налива в бутилки и се съхранява в хладилник.
 
 
 

 Закваска за бозата Необходими продукти 1-2 лъжици препечено брашно
1 чаша хладка вода
1 лъжица захар
 

Приготвяне на закваската:
Препеченото брашно се размива във водата и се прибавя захарта. Оставя се на топло 2-3 дни да шупне, като от време на време
 леко се разбърква.

Забележка: Прибавяната към основната смес чаша боза или закваска може да се замени с 6-7 леко навлажнени и натрошени
филии от черен хляб или сухар или 6-7 супени лъжици хлебно тесто (с мая).
Имаме основание да предполагаме, че би могла да се използва като прибавка малко мая, размита с вода и лъжичка захар и
 оставена да ферментира.
За да станете добър бозаджия, очевидно трябва да експериментирате.

Значи: Боза

2 чаши ориз булгур
1 стрък канела
2 ванилий
21 чаши вода
2 супени лъжици брашно
1/2 чаша кисело мляко или прясно мляко
1 пакетче мажа
7 супени лъжици захар
1 супена лъжица ванилинова захар
2 супени лъжици канела

Приготвяне:

оризат се оставя да омекне през ноща в тенджера с 12 чаши вода.
на следващия ден се сварява 2 часа на средна температура. след това като се свари се пюрира и се прецежда през ситото.
 резултата се слага в хладилника.
останалото в ситото се сварява отново в 8 чаши вода за около час на средна температура. после отново се пюрура, презезда през
 сито и се слага в хладилника.
брашното се пресява в една малка тенджерка, доливат се 1-2 чаши вода и се вържат на средна температура, като се бъркат
непрекъснато, докато се получи пюре. сваля се от котлона и се добавят 2 супени лъжици захар и се бърка всичко, докато захарта
се стопи напълно. сместа се оставя да изстине.
след като е изстинала се добавя киселото или прясното мляко. мажата се разтваря в топла вода, оставя се да престой 5 мин и се
добавя към млякото. всичко се разбърква и се оставя половин зас на топло място да почине.
Оризат се вади от хладилника и се добавя към млякото. всичко се разбърква добре.
сместта се пълни в един бидон с капак, да не пропуска въздух, останалата захар се досипва и се затваря бидона. 4-5 дни се оставя
 сместта в бидона за да \"озрее\", през тези 5 дни бидона трябва да се отваря по няколко пъти на ден, за да се разбърква сместта.
след 5 дни бозата може вече да се сервира ( с малко канела порасена).

Рецептата стига за 12 порции.


Боза
Добави към моето меню

вода - 5 л.
брашно - 2 ч.ч.
захар - 2 ч.ч.
закваска (боза) - 1 ч.ч.
За закваската:
брашно - 1-2 с.л.
вода (хладка) - 1 ч.ч.
захар - 1 с.л.

--------------------------------------------------------------------------------

Брашното се препича до бледорозово, като се внимава се да не прегори ( бърка се по време на печенето). Разтваря се в малко
хладка вода. Така получената смес се изсипва в съда с останалото количество вода и се поставя на огъня. Добавят се двете чаши
 захар и се бърка, докато заври. След завирането продължамва да се бърка в продължение на 5-6 минути. Оттегля се от огъня,
охлажда се и след това се досипва или 1 чаша боза, или 1 чаша от предварително приготвената закваска. Съдът се държи 2-3
дена на топло да ферментира, след което се налива в бутилки и се съхранява в хладилник.

Забележка: Прибавяната към основната смес чаша боза или закваска може да се замени с 6-7 леко навлажнени и натрошени
филии от черен хляб или сухар или 6-7 супени лъжици хлебно тесто ( с мая). Имаме основание да предполагаме, че би могла да се
използва като прибавка малко мая, размита с вода и лъжичка захар и оставена да ферментира.

Приготвяне на закваската:

Препеченото брашно се размива във водата и се прибавя захарта. Оставя се на топло 2-3 дни да шупне, като отвреме-навреме
леко се разбърква.

Истинската боза лекува десет болести,
твърдят специалистите. Най-често еликсирът се дава на родилки, за да имат кърма. Оттам идва и митът за уголемяване на бюста.
Истината е, че напитката е богата на белтъчини, хранителна е и ефективна за укрепване на организма при болни и малки деца.
Лечебната й сила се дължи и на уникалните млечно-кисели бактерии, с които бозата се заквасва. Помага и срещу
стомашно-чревни разстройства.
Някогашните майстори правели бозата от просено брашно. То се вари в казан с вода три часа. Изсипва се в специално корито,
най-добре от черна мура, и се слага квасец. С него престоява осем часа. Примесва се със захар и се прецежда. пие се сладка или
кисела, в зависимост от вкуса на клиента. Слага се захар, прецежда се и се продава сладка или кисела.

Боза
чудесна напитка, която се среща в България, Македония, Албания, Турция и Румъния. Речниците твърдят, че думата е персийска и
означава просо и че това е “безалкохолно питие от просено или друго брашно и трици”. Има и второ значение - за произведения
на изкуството “с много ниска естетическа или познавателна стойност”…

В Турция се прави от ферментирала царевица, а в България - от просо и пшеница. Тя е гъста, при определена степен на
ферментация има много ниско съдържание на алкохол - обикновено 4%, и чудесен, леко резлив сладък вкус. В Македония е
по-рядка и по-сладка.

Като всяко велико нещо, корените й са в древността. Открити са преди осем-девет хиляди години в Месопотамия.
В Османската империя бозата се превърнала в хитова напитка. Така било до XVI век, когато поданиците й започнали да я гарнират
 с опиум. Това разгневило султан Селим II и той я забранил. Но както е видно, всяко хубаво нещо оцелява - независимо дали
фраза, филм или питие.

Бозата си е създала и своята институция - бозаджийницата. В Турция се наричат салони за боза, където напитката се сервира с
канела и печена леблебия. У нас върви с баничката, но бозаджийницата е изчезващ, ако не изчезнал вид. Странно защо е пълно с
 виенски сладкарници (които между другото нямат нищо общо с въпросните заведения в австрийската столица), а на все по-малко
места се предлага боза. Вероятно защото за разлика от Виена, чието име се е наложило като почти равнозначно на традиция, тук
 все още властва провинциалният комплекс.

Бозата се получи супер лесно. Най-трудното беше да се сдобия с брашно от просо, защото още не съм намерила откъде да го купя
 готово. Ако имате електрическа кафемелачка, ще ви се получи най-добре, макар че мели съвсем малко количество на един път.

След това направих закваска от 2 с.л. био просено брашно, 1 с.л. захар и чаша вода. Тя ферментира супер бързо, за няма и 24
часа. После ви трябват около 3 dl* брашно от просото, което препичате до бледорозово в тиган, бъркате да не загори. Разтваряте
 го в 2,5 литра студена вода, слагате на котлона, добавяте 2 dl захар, бъркате докато заври и още 5 минути след това, оставяте да
 изстине. Когато стане хладко, сипвате вътре закваската и чакате. Аз поставих тази смес в огромен стъклен буркан, защото съм
 чувала че не е добре съдът да е метален. Дванайсет часа по-късно бозата беше съвсем готова и съвсем като в пети клас на
 лавката или като в сладкарница Синчец във Варна, където боза течеше от обикновена батерия на мивка и тригодишните ми очи
ставаха еееей такива.

# 9
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Благодаря, лигите ми потекоха  bouquet
Оказва се, че брашно от просо има, ето:

 , от тук, предполагам, че всеки добре зареден диетичен магазин го има.

# 10
  • На небето
  • Мнения: 5 530
В здравословните магазини няма как да няма. Аз гледах скоро в един магазин, но се чудих за какво мога да го ползвам и не си купих.

# 11
  • Мнения: 4 380
Дали ще стане ако се смели просо в кафемелачка? Thinking

# 12
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Ще стане бавно и може би ще трябва да се пресее.

Преди малко забърках закваската с пшенично брашно, ако ми остане време, ще търся просяно, ако не, ще опитам с пшенично Simple Smile

Последна редакция: пт, 22 авг 2008, 06:20 от ljuboznatelna

Общи условия

Активация на акаунт