Как да си взема половината парцел?

  • 2 420
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 352
Имаме парцел заедно със сестра ми , записан на името на двете . Купен е преди време от майка ми. Със съпруга ми искаме да си построим къща, но не мога да си взема моите 320 кв., понеже сестра ми не е съгласна. Колкото и пъти да говорим се стига до кавга. Иначе сме в добри отношения.Майка ми се съгласява с мен и като говори с нея-нещата са същите:"Да чакаме -пък ще видим"Вече 5 години са нещата така. Не знам как да реагирам. Не искам да се карам и с двете, а искам да направим нещо за нас и нашите деца. Не съм се консултирала с адвокат, но и знам ,че разделяне може да стане само по взаимно съгласие.Вие имате ли представа дали може да се раздели някога в този случай?

# 1
  • Мнения: 183
Има доброволна има и съдебна делба. Но и парцелът дрябва да отговаря на определени критерии, за да могат да се обособят два отделни такива. Има си изисквания за минимална квадратура на парцел, за лицето също имаше някакви изисквания.
Ако не се лъжа мин.квадратура беше май 350кв.м. за да може да си стане самостоятелен парцел.
Да ме поправи някой, ако бъркам.
Но най добре се консултирай с адвокат, а още по-добре ще е, ако се разберете със сестра ти.

Успех.

# 2
  • Мнения: 740
Vasilina е права, но минимума е 300кв.м / консултирах се с колега инж. /.
Така че парцела спокойно може да бъде самостоятелен имот в регулация.
Лице и др. характеристики на имота имат значение за разрешителното/визата за строеж.

# 3
  • София
  • Мнения: 383
Ако не се разберете може да заведеш дело за делба. Ако парцела е неделим, съдията може да отсъди продажба на нейния дял в случай, че ти искаш да го купиш. Но се консултирай и с адвокат, щото това го говоря малко наизуст.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
 Дали може да се обособи самостоятелен имот зависи не само от площа му, а и от това къде се намира /град, вилна зона, курортно място и пр.../ - има допълнителни изисквания за лице, съотношения на страните и пр.

Лице и др. характеристики на имота имат значение за разрешителното/визата за строеж.
Това не е съвсем вярно - справка ЗУТ, чл. 19 примерно.

 Ако не е възможно - да ви учреди право на строеж.

Последна редакция: ср, 20 авг 2008, 15:20 от Marid

# 5
  • Мнения: 352
Включвам се пак. Парцела е на 2 улици.Според мен спокойно може да се раздели и да има и за двете достатъчно. Аз и да не се дели съм съгласна да е общ, но тя не иска да се подпише.Ох, много е деликатно в такива ситуации. Нея не я бърка толкова и не разчита на това да строи, не живее тук. Но за моето семейство това е важно.И като я питам всъщност тя какво иска "Ми не съм решила още"Обмисляхме и вариант за строеж на целия парцел/те да го строят/,като аз давам половината, за едно жилище от тях. Но в крайна сметка си мисля, че за моето семейство е по добре къща, отколкото пак апартамент. Та за този вариант аз не съм съгласна.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 554
Взимай скицата, ако имаш такава и направо в Общината и питаш. Там ще ти кажат може или не, другото е частен консултант.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Тогава единствения ви вариант е съдебна делба - уверете се, че е възможно разделянето на парцела, след което щом сте само двама собственици и имоът е поделяем, прекратявате съсобствеността и всяка от вас получава в дял имот. Пък и в крайна сметка винаги в хода на делото може да се споразумеете.

# 8
  • Мнения: 740
Тогава единствения ви вариант е съдебна делба - уверете се, че е възможно разделянето на парцела, след което щом сте само двама собственици и имоът е поделяем, прекратявате съсобствеността и всяка от вас получава в дял имот. Пък и в крайна сметка винаги в хода на делото може да се споразумеете.
И аз мислех това да ти напиша. Peace

П.П. Marid не съм инж. и може да съм допуснала грешка. Мерси за поправката. Simple Smile

# 9
  • Мнения: 4 916
Също така бъди готова да си развалите отношенията със сестра ти.

# 10
  • Мнения: 352
Също така бъди готова да си развалите отношенията със сестра ти.
Това е точно ,което ме притеснява. Но не мога да разбера с каква цел протака нещата. Уж се опитвам деликатно все толкова време, като веднъж и казах, че може да дойде момент тя да иска това, а аз да се дърпам. Ние две не можем да се разберем, а камо ли 4 след нас.

# 11
  • Мнения: 104
Относно това дали може и как да се раздели парцела се консултирай с архитект. Много неща са от значение, описани са в ЗУТ, а те са хората които ежедневно боравят с него. След което с варианта за разделяне иди при сестра си и си поговорете. Все пак тя те лишава от законно твое право! Ако не стане с добро, потърси адвокат и задвижете нещата по съдебен ред.
Аз така бих направила.
Дано сестра ми не ме постави в подобна ситуация някой ден Praynig

Общи условия

Активация на акаунт