Родителите ми...

  • 3 769
  • 45
  •   1
Отговори
Здравейте.

Пиша тази тема с надеждата да получа различни мнения, дори и критики, но все пак да си изясня дали и къде бъркам.
От много години родителите ми имат проблеми. Аз съм на 22, но от малка помня скандалите между тях, всяка обидна дума, всяко унижение, което баща ми е отправял към майка ми. Не знам дали предполагате какъв товар е това за едно дете - да отрасне в такава среда. Баща ми винаги е смятал майка ми за глупачка, защото той изкарва доста повече пари от нея. Унижавал я е пред нас - нейните деца, като й е казвал ужасни неща. Дори й е посягал пред мен, наистина един шамар само, но никога няма да забравя писъка на майка ми. Като бях по-малка не разбирах защо се чувствам нещастна и потисната, обвинявах майка си за хиляди неща и ме е срам да призная, че се държах като баща си. Караха се пред нас, а после ни караха да заемем позиция. Майка ми винаги е търпяла. И сега търпи - само той да я попита как може тя да е на друго мнение и тя замълчава.
Истина е, че и майка ми си има своите недостатъци, баща ми не е чудовище, но за мен това не са нормални отношения. Сега прекарвам с тях по-малко време, защото вече живея в София (да се събират може би 5-6 дена в месеца), но всеки път като остана малко повече и си разстройвам нервите. Връщам се в София, където водя съвместен живот с приятеля си, и започвам да се държа неадекватно и изпадам в някакви кризи и размишления при най-малката глупост дали връзката ми няма да се превърне в нещо подобно на брака на родителите ми.
Ето, преди малко баща ми каза на майка ми да му стопли яденето, а той седна като цар и зачака. Помоли ме да му нарежа диня, но ми дотежа и му казах, че не мога. Той каза да помоля майка ми, дори не му хрумна, че може и той да го направи. Като им дойдат гости - майка ми като луда тича насам-натам, той сяда и само от време на време казва какво липсва, за да не остава празна масата.
Аз ли имам някакви идеалистични представи за отношенията между един мъж и една жена - не знам, моля ви, ако бъркам, кажете ми.
Спестявам доста истории, доста случки и може би си мислите, че драматизирам или съм с лабилна психика, но това наистина ми тежи. Никога не говоря за това и точно по тази причина пуснах темата във форума ви, тъй като не бих искала да обременявам който и да е мой близък, а и са ме учили, че каквото става в семейството, другите не трябва да знаят.
Благодаря на всеки, който има търпението да изчете пост-а ми и да отговори.

# 1
  • Мнения: 1 168
Много гадно се държи баща ти /напомня ми на баба ми и дядо ми тая история/ и за хората 1-2 поколения назад изобщо не е нещо необичайно. Но е много гадно /аз затова сега не мога да търпя дядо си - "обривам" се от него. Но това не означава, че и при теб ще се повтори. Просто трябва да си внимателна за човека до теб и да се стараеш да си обективна /да виждаш нещата и от негова гледна точка, но не и да допускаш да те обръща на слугиня и изтривалка /както направи дядо ми с баба и баща ти с майка ти/
Но щом сама оценяваш, че се държиш неадекватно, тогава, може би, трябва да се опиташ да си по-умерена в реакциите и да преброиш до 10 преди да кажеш нещо!   

# 2
  • Мнения: 4 726
Разбирам че имаш брат или сестра и вече сте се отделили. Просто дайте едно рамо на майка ви ако преди не се е развеждала заради вас, сега спокойно може да уреди живота си. Така бих посъветвала аз майката ако беше моя.

# 3
  • Мнения: 4 292
Доста голям процент от нашите родители са с такива разбирания за брака, семейството и ролята на жената в него. И аз съм разсъждавала по въпроса и съм се чудила защо една жена търпи такова отношение от страна на мъжът си и мълчейки, дали не си го е заслужила ... Мачовското поведение не е заложено в един мъж, то е възпитано в него. Пораженческото и роболепно поведение също е насаждано в жената, дали от обществото или от семейството, няма значение. Света се променя, но не за всички и не всеки търси промяната.
Много си права, че баща ти не е чудовище, права си и, че майка ти не е идеална. Но също така си права, че всичко това е нередно. Нищо обаче не можеш да направиш. Имаш влияние само в собствения си живот и от теб зависи какво ще е твоето семейство, а не това на родителите ти.

# 4
  • Мнения: 2 563
Не, мила, това не са нормални отношения. Вбесявам се като чуя, че деца са подлагани на такова нещо. За съжаление, в България няма кой да се намеси, да вразуми родителите, да им покаже какво причиняват на децата си, да защити децата. Хората извръщат глава, а близки на семейството се опитват обикновено да метнат вината върху децата (ау, неблагодарница, те се съсипват за тебе, да не мислиш, че в други семейства не се карат?) или свиват рамене (изнервени са, животът е труден).

Но ти си умна и силна жена, ще преодолееш тази болка, ще създадеш здраво семейство, защото знаеш какво да избягваш. Нямаш никаква вина за станалото между родителите ти. А те ти дължат извинение.

Успех!

# 5
  • Мнения: 940
Моите родители никога не са се държали така. И ние с моя мъж не се държим така. Много съжалявам. Но може би тя не може да му се опълчи?

# 6
  • Мнения: 1 447
За съжаление в много семейства отношението на мъжете е такова. Sad Мислят си,че жените са слугини и са длъжни да вършат всичко.Гледай да не допуснеш такова отношение на приятелят ти върху тебе.

# 7
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
А може би не иска да му се опълчи. Някои хора не могат да си се представят другояче, освен като жертви. Това, че страдат ги издига в собствените им очи. Важното е да разбереш, че ти не си в тоя филм и да не пренасяш тези отношения в собствената си връзка.

# 8
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Доста голям процент от нашите родители са с такива разбирания за брака, семейството и ролята на жената в него. И аз съм разсъждавала по въпроса и съм се чудила защо една жена търпи такова отношение от страна на мъжът си и мълчейки, дали не си го е заслужила ... Мачовското поведение не е заложено в един мъж, то е възпитано в него. Пораженческото и роболепно поведение също е насаждано в жената, дали от обществото или от семейството, няма значение. Света се променя, но не за всички и не всеки търси промяната.
Много си права, че баща ти не е чудовище, права си и, че майка ти не е идеална. Но също така си права, че всичко това е нередно. Нищо обаче не можеш да направиш. Имаш влияние само в собствения си живот и от теб зависи какво ще е твоето семейство, а не това на родителите ти.
Peace

# 9
  • Мнения: 740
closer докато четях имах чувството, че разказваш за моето семейство! Даже мога да допълня още подробности, но няма нужда.
И знаеш ли все още ми е много трудно да говоря за това. Изпадала съм не само в неадекватно състояние...най-големият ми страх е да не изгубя контрол /като баща ми / и да стана като него.

# 10
  • България
  • Мнения: 3 620
Разбирам че имаш брат или сестра и вече сте се отделили. Просто дайте едно рамо на майка ви ако преди не се е развеждала заради вас, сега спокойно може да уреди живота си. Така бих посъветвала аз майката ако беше моя.
Peace

# 11
  • Мнения: 2 803
Разбирам те, какво преживяваш. Наистина, за голяма болка и съжаление много семейства от това поколение на родителите ни се държат така, и следват този модел на поведение. Изобщо не оправдавам баща ти и съм из цяло зад страната на майка ти. Ако може да осъзнае и да промени тя положението си, дали чрез развод или да му се опъне. Можеш единствено да и говориш. Относно твоя живот няма такива гаранции, че при тебе ще е същото. Затова много подбирай човека до теб, виж и взаимоотношенията в неговото семейство, въобще как мисли той за жените и за тяхната роля в семейството. Проучвай и се пази от този тип балкански, ориенталски настроени мъже. Успех на теб и на майка ти! Hug


  bouquet

# 12
  • Мнения: 432
Имам приятели със същите родители. И те като теб си задават същите въпроси и това много ги тормози в отношенията им с другите. Просто бъди силна! Все пак си преценила реално ситуацията - има такива, които копират модела на поведение без да осъзнават в какво се превръщат.

# 13
Можеш ли да поговориш спокойно с баща ти?Не отговаряй веднага.Помисли как да проведеш тих разговор и да му кажеш какво чувстваш и какво ви е причинил.Кажи му ,че за доброто на тях двамата е по добре да се разделят./особено ако знаеш ,че майка ти страда от този начин на живот/

# 14
  • Мнения: 280
Здравей  closer . Историята в моето семейство е подобна на тази в твоето. Баща ми винаги е унижавал и обиждал майка ми и мен и брат ми. Разликата е, че аз винаги съм била зад майка ми и още докато бях тинейджърка я молих да се разведе. Но не посмя и то не защото и харесва ролята да на жертва, както предположи някой, а защото баща ми беше потъпкал всичко у нея и тя нямаше вяра в себе си. Не казвайте, че това са оправдания, който не го е изпитал, той не знае какво е - постоянно да те обиждат и колкото и да се стараеш да не чуеш една мила дума. Разгеле преди година и половина след поредната порция обиди към нас - малко под натиск от моя страна, майка ми си събра багажа и се качи да живее при брат ми. /Живеем в къща/  И искам да ви кажа, че тя в началото не знаеше къде се намира - беше свикнала да слугува, да слугува и пак да слугува. С времето започна да се радва на времето,което имаше за себе си и да се грижи за себе си, а не само за чуждите нужди. Колкото до баща ми, да и той не е чудовище, но това не му дава право да се държи така. Всеки си има проблеми, но не избиването на комплексите върху другите е решението. Колкото до твоето държание с половинката - на мен лично ми беше и все още ми е трудно да избягам от страховете си. Мъжа ми е страхотен, но аз често очаквам подобно отношение като на баща ми към мама. В нашалото му исках разрешение за всичко - мога ли да взема колата например, както бях свикнала от баща ми. Трудно е,но с повече упорство и подкрепата на приятеля ти вярвам, че ще се справиш  Hug

Ако искаш да да споделиш още нещо може да ми пишеш на лични  Peace

П.С. Преди 2 месеца мама злезе при баща ми, но сега отношенията им са много различни. Мама вече си знае цената и не позволява да се повтори старото отношение към нея. От сърце ти желая и при твоите родители нещата да се оправят, макар че аз все още не си говоря със баща ми.

Общи условия

Активация на акаунт