Обида от друго дете на детската площадка

  • 3 485
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 66
Здравейте!
Синът ми е почти на 4 год. и не е от най-послушните. Днес обаче едно момиченце го обиди и аз не знаех, как да реагирам. Той беше на катерушката и аз стоя до него, за да не удари някое дете или себе си. Там  бяха и 2 момиченца, едното на 6 год., дугото на 5. Та това дете каза на сина ми: Слушай мухльо малък, аз съм на 5 год. и не искам да играеш тук. Чух го, ама не знаех как да реагирам, затова само свалих сина и от там и го помолих да не пречи на каките да играят там. Майката на детето не чу, беше седнала, всъщност от възрастните само аз чух и не знаех, какво да направя. Дайте ми съвет, как да реагирам адекватно, не искам да правя забележки, но някак не ми е хубаво да обиждат детето. Иначе пак казвам, че е палав, дори много, но това не значи, че е заслужил тази обида.
Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 817
Казвам си първосигнално какво ми дойде на акъла като реакция, може и да не е правилната и вярната, но това ми дойде първосигнално, значи най-вероятно така бих постъпила.
Та бих казала на детето, това по голямото, че площадката е за всички и не е то човека, който ще каже кой да играе на нея. А на своето дете бих казала, да направи място и за другите деца или да побърза малко, ако децата чакат реда си.  Rolling Eyes Нямам идея кое е правилното отношение в този случай. Но понеже е обидено детето с "мухльо малък" бих се намесила.
По принцип я оставям сама да се оправя моята госпожица, стига да не са много грозни обидите...

# 2
  • София
  • Мнения: 13 200
Ще ти кажа как реагирах аз...
Дъщеря ми на 5 г. наблюдава как две деца на същата възраст скачат на батут. Качила се е на стълбичките и ги гледа. Едното й казва "Кучка такава! Слизай оттам, после е твоят ред да скачаш!" Майката седи на 2 метра от мен, чува, но не реагира. Не реагирам и аз външно. Вътрешно обаче побеснявам, първо заради малкия хулиган, второ заради майка му дето така го е научила. Слава богу, обаче дъщеря ми не е от тия дето се спичат. Обръща се и ми изкрещява "Мамо, това момче защо ме нарече кучка"  Twisted Evil А аз отговарям с най-ледения и висок глас "Ами защото е невъзпитано момче, мамо! Майка му и баща му не са го научили как да се държи с децата и да не говори такива работи!!"  Twisted Evil Александра се обърна към момчето и се разкрещя "Чу ли, майка ми каза, че си невъзпитан". Честно казано след този наш задушевен разговор изпитах неимоверно удоволствие. Laughing

# 3
  • София
  • Мнения: 3 648
И на мен ми се еслучвало подобно неща и съм се скарвала на детето, което гони моето от даденото съоръжение! В смисъл казвам нещо от рода на: "Защо го гониш - катерушката е на всички деца!" Реакцията ми зависи от думите и отношението на дургото дете, де! Въобще съм потресена колко груби и невъзпитани деца има! Незнам на какво се дължи това - остават ги да си правят каквото искат ли?

Vache, страхотно си постъпила! Има родители, които наистина не реагират, а това е най-дразнещо!
Явно така си говорят в къщи щом детето употребява такива думи!

# 4
  • Мнения: 817
Ако родителите са на близо и могат да чуят, метода на Vache  е много добър!

# 5
  • Мнения: 447
И на мен ми се случи. Едно момиче на 4-5 години небрежно подвикна към дъщеря ми, която люлеех на люлка в парка "Ей пикло, слизай, че искам и аз да се люлея". В първия момент се стъписах, ама бързо се взех в ръце. Питах детето дали знае какво означава пикла, а то не можа да ми отговори.  После му обясних, че с тази думичка е обидило мен и Теди и го помолих да се извини, след което му отстъпихме люлката. Сега като ни види, идва и  си играят с Теди... Нямам идея дали съм постъпила правилно, или не, но тогава замазах ситуацията май newsm78   Vache   bouquet ще се възползвам....

# 6
  • Мнения: 66
Vache, майката беше седнала, имаше бебе на 7-8 месеца и си стоеше с бебето в количката на пейката, в което няма нищо лошо естествено, но друг път (дано да не се случва), ще те послушам Simple Smile

# 7
  • Мнения: 2 467
Първо не бих махнала моето дете. После спокойно ще обясня на моето дете, че това са лоши думи и така говорят невъзпитаните деца. По възможност така, че да чуе и другото дете.

# 8
  • София
  • Мнения: 13 200
Абе тя при нас ситуацията просто така се получи. Понеже Александра се възмути, а тя обича да се възмущава така на глас аз се хванах и реагирах. Може би ако тя не беше се обадила аз щях да кажа примерно "Остави го това невъзпитано дете". Според мен децата трябва да се научат да реагират. Тя реагира винаги. Понякога не с думи, ами с очи ме търси ако я настъпят по опашката. Аз преценявам кога и как да се намеся. По принцип рядко се меся в играта, колкото и да ме боли душичката, че някой наранява детето ми.
Обаче майката на това момче не реагира и след моята намеса. То сега не мога да възпитавам и невъзпитаните родители, затова предпочитам да науча детето си. Такава тактика въм възприела по принцип. Уча я тя да е устойчива и да не й пука. Когато знае какво е правилно да го прави и да може сама да се защити.
jujavka мисля, че правилно си постъпила. Децата понякога наистина не знаят значението на дадена дума.

Vache, майката беше седнала, имаше бебе на 7-8 месеца и си стоеше с бебето в количката на пейката, в което няма нищо лошо естествено, но друг път (дано да не се случва), ще те послушам Simple Smile

Напълно възможно е жената да не е чула. Мисля си, че в тия ситуации, когато се касае за 4-5 годишни може да им се обясни и няма нищо лошо в това. Т.е. ако обясниш на другото дете, че тези думи са лоши хем то ще е по-респектирано, защото си чужд човек, хем твоето дете също, ще чуе ккво казваш и ще се научи.

# 9
  • Мнения: 3 550
Момиченцето го е нагрубило, а самото ти дете обиди ли се? Аз си мисля, че на тази възраст още не знаят значението на тази дума. Или обидата е само в нашите глави. Бих се обърнала към моето дете, за да обясня, че не е любезно да се гони друг от детската площадка и в никакъв случай да не постъпва като каката. А към каката ще се обърна нежно с нещо от рода на: "Миличка, разбирам, че не ти харесва, но тази катерушка не е само твоя. Тя е на всички. Виждам, че скучаеш. Знаеш ли колко по-весело ще ви бъде, ако играете заедно." От опит твърдя, че любовта и топлото отношение мигом обезоръжава разни нахални малчовци. Хем и няма да може да се оплаква на майка си после, че ти си я нагрубила.

# 10
  • Мнения: 447
Момиченцето го е нагрубило, а самото ти дете обиди ли се? Аз си мисля, че на тази възраст още не знаят значението на тази дума. Или обидата е само в нашите глави.
  И аз мисля така и затова се заех да обяснявам кое, какво е. Факт е обаче, че след този случай моята непуслушанка като я хвана на тясно за нещо ми казва "Ти си пикла, чу ли!" И вече напълно ясно разбира, че ме е обидила..... Та сега тренираме извиняването Mr. Green

# 11
  • Мнения: 66
Vache, майката наистина не чу, но не я упреквам, все пак е с бебе, аз също съм с 2 деца и знам, колко е трудно да се разкъсваш да гледаш и двете деца, за да не стане нещо с тях.
 А синът ми не се обиди, той си се катереше и мисля, че дори не разбра, какво му каза, нямам спомен да съм казвала на някой "мухльо" (не че не обиждам, де), но просто не я е чувал думата, но аз се засегнах и не знаех, какво да й кажа.

# 12
  • Мнения: 1 479
До сега не ми се е случвало.Моите деца все си играят с по-големи от тях.Ако се случи:хващам детенце за рьчичка и хайде при родителя. Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 598
Обикновено правя забележка, но без да се карам като обяснявам защо не се прави така. И уточнявам че площадката е за всички.
Моя син още не говори, но много обича да ходи при по-големите (3-4 г.) и да ги наблюдава. Рядко посяга към техни играчки. Аз обикновено съм до него и не му позволявам да им разваля играта. Но онзи ден направих забележка на една кака защото направо почна да го блъска, а той просто я гледаше. Обясних че той е малък и не разбира,а освен това нищо не и е направил. Дразня се когато оставят по-големите деца без надзор и спокойно си стоят настрани. Close
Днес нова случка: Каката се пързаля на пързалката и започва да се качва по улея. Моя син стои и чака. След 3-4 такива изпълнения отидох и казах че пързалката е за всички и другите чакат да се пързалят,защото имаше още едно по-малко дете. Тя се опита да протестира,но казах че ще изчаква да се пуснат и по-малките и тогава ще се качва тя. И започна да ги изчаква отдолу, после докато те се качат по стълбите тя се е качила и пуснала пак.

# 14
  • Мнения: 3 268
Каквито родителите,такива и децата.Много пъти съм изказвала мнение,не не всички деца са "милички душички" и има страшно невъзпитани и лоши.Изобщо не давам да обиждат когото и да е в мое присъствие,ако ще майката да не й е приятно,но винаги правя забележка.Има едно момиченце от градината на дъщеря ми,което само ей такива глупости говори,че даже онзи ден се опита и да ме лъже.Детенцето си е направо оставено на самотек.Майката и бащата си гледат само по-малкото дете-момченце,а това все едно не съществува за тях.Само бабата и дядото го мъкнат насам натам.Жал ме е за него.

Общи условия

Активация на акаунт